Holandsko vyradilo Brazíliu a je v semifinále

Futbalisti Holandska postúpili do semifinále svetového šampionátu, keď v Port Elizabeth vyradili Brazíliu 2:1. Päťnásobný svetový šampión Brazília síce viedol od 10. min presným zásahom útočníka Robinha, zverenci Berta van Marwijka však v druhom polčase vyrovnali zásluhou vlastného gólu Felipeho Mela a na konečných 2:1 pre európsky tím upravil Wesley Sneijder.

02.07.2010 17:52
Wesley Sneijder Foto:
Wesley Sneijder sa raduje z víťazného gólu.
debata (10)

Smoliarom zápasu na štadióne Nelson Mandela Bay bol Felipe Melo, ktorý po zákernom faule na Arjena Robbena dostal červenú kartu. Holanďania sa stretnú v semifinále v utorok 6. júla od 20.30 h v Kapskom Meste s Uruguajom.

Štvrťfinále (Port Elizabeth / Štadión Nelson Mandela Bay):
Holandsko – Brazília 2:1 (0:1)

• Góly: 53. Felipe Melo (vlastný), 68. Sneijder – 10. Robinho, ŽK: 14. Heitinga, 47. Van der Wiel, 64. De Jong, 76. Ooijer – 37. Michel Bastos, ČK: 73. Felipe Melo (Braz.) za hrubý faul, rozhodovali: Nišimura – Sagara (obaja Jap.), Jeong Hae-sang (Kór. rep.)
  • Holandsko: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst – Van Bommel, De Jong – Robben, Sneijder, Kuyt – Van Persie (85. Huntelaar)
  • Brazília: Júlio César – Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos (62. Gilberto Melo) – Daniel Alves, Felipe Melo, Gilberto Silva – Kaká – Luís Fabiano (77. Nilmar), Robinho.
 MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk Foto: FIFA
FIFA, logo MS 2010 v Juhoafrickej republike  MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk

V tíme Brazílie chýbal zranený Elano, na jeho miesto nastúpil opäť Dani Alves. V drese kanárikov, ktorí nastúpili v modrých farbách, absentoval ešte vykartovaný Ramires. Aj v holandskom mužstve došlo k vynútenej zmene. Tesne pred štvrťfinálovým duelom sa zranil stopér Mathijsen, do zostavy „oranjes“ sa tak dostal Ooijer.

Od úvodu duelu sa začal boj o stred poľa, v ktorom síce nikto výslovne nedominoval, ale kanárici boli pred bránou súpera nebezpečnejší. V 8. minúte ešte Robinhov gól pre ofsajd neplatil, ale o dve minúty sa rovnaký hráč už tešil. Na polovici ihriska sa dostal k lopte defenzívny stredopoliar Felipe Melo, využil príliš voľný priestor v strede holandskej obrany, do ktorého si na jeho kolmicu nabehol Robinho a ten z prvej pohodlne skóroval – 0:1.

Robinho a jeho gólová radosť. Foto: SITA
Robinho Robinho a jeho gólová radosť.

Vzápätí na druhej strane pálil k žrdi Kyut, ale Julio Cesar bol na mieste. V 25. minúte mohol po strieľanej prihrávke od Dani Alvesa zvýšiť náskok Juan, ale jeho prudká strela zo šiestich metrov preletela nad brvnom. O pár minút zakombinoval Robinho s Kakom, ale jeho umiestnenú a technickú strelu bravúrne vyškriabal Stekelenburg zo šibenice. V závere už len tvrdými strelami pohrozili Sneijder a na opačnej strane dal bodku za polčasom Maicon.

Krátko po zmene strán sa „tulipány“ radovali. V 53. minúte Robben dal spätnú nahrávku na krídle Sneijderovi, jeho strieľaný center brankár Julio Cesar v skrumáži minul, pričom Brazílčan Felipe Melo si hlavou dal vlastný gól – 1:1. V 65. minúte Stekelenburga vystrašil Kaka, ale ani jeho druhý strelecký pokus z dobrej parkety gólom neskončil. Lenže zahrmelo o tri minúty na druhej strane po nacvičenom signáli z rohového kopu. Robbenov center na bližšej žrdi hlavou predĺžil Kuyt a Sneijder už hlavičkoval prudko do siete – 2:1.

Holandská postupová radosť. Zľava: Dirk Kuyt,... Foto: ČTK
Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Arjen Robben Holandská postupová radosť. Zľava: Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Arjen Robben.

Ďalší dôležitý moment prišiel v 73. minúte, kedy dostal nešťastník Felipe Melo červenú kartu za úmyselné šľapnutie na Robbena. Kanárici zostali zaskočení z obráteného vývoja stretnutia. V 82. minúte boli však blízko k vyrovnaniu po rohovom kope Maicona, keď Stekelenburg center len „lízol“ a zadáci museli loptu rýchlo odhlavičkovať. Brazília začala hrať vabank, ale Sneijder ich strelou zblízka nepotrestal. Potom sa už tešili z postupu efektívnejší futbalisti Holandska.

Povedali po zápase:

Bert van Marwijk, tréner Holandska: „Po úvodných dvadsiatich minútach sme boli šťastní, že prehrávame len 0:1. Dokonca som povedal svojmu asistentovi Frankovi (de Boerovi), že ešte žijeme a máme šancu. Po zmene strán sme ukázali svoje skutočné kvality a na čo vlastne máme. Dnes večer si užijeme oslavy z postupu a potom znova do boja.“

Carlos Dunga, tréner Brazílie: „Všetci sme zo toho neuveriteľne smutní, pretože takéto vyradenie sme neočakávali. Je to škoda, ale v druhom polčase sme nedokázali hrať v rovnakom tempe ako v tom prvom.“

Wesley Sneijder, stredopoliar Holandska a autor víťazného gólu: „Cez polčase sme si v kabíne povedali, že teraz dáme do toho všetko. Každý išiel na doraz a podarilo sa nám otočiť skóre. Bojovali sme ako tím, jeden za druhého. V druhom polčase sme dostali súpera pod tlak, z ktorého pramenili naše dva fantastické góly. Teraz sme postúpili medzi posledné štyri mužstvá na svete. Samozrejme, že štvrťfinálová výhra nad Brazíliou poteší, ale musíme sa sústrediť na svoj výkon aj v ďalších dňoch.“

Julio Cesar, brankár Brazílie: „Takýto výsledok z nás nikto neočakával. Je to nepríjemná prehra, ale nie je to koniec sveta. Opúšťame síce finálový turnaj, ale nemáme dôvod na to, aby sme odišli so sklonenými hlavami. Ľudia v Brazílii vytvárajú na futbalových reprezentantov enormný tlak a preto Brazília ide do každého stretnutia s cieľom zvíťaziť.“