Ďurica gólovým hrdinom. Mucha zneškodnil penaltu. SR - Írsko 1:1

Futbalisti Slovenska remizovali v B-skupine kvalifikácie o postup na 2012 v Žiline s Írskom 1:1. Hostia viedli po góle St. Ledgera, weissovci vyrovnali v 36. minúte po góle Jána Ďuricu. Brankár domácich navyše v závere prvého polčasu zlikvidoval pokutový kop Robbieho Keana.

12.10.2010 20:05 , aktualizované: 22:23
Ján Mucha Foto:
Ján Mucha likviduje penaltu Robbieho Keana.
debata (41)

Pre Slovákov aj Írov to bolo štvrté vystúpenie v kvalifikácii, po troch dueloch majú zhodne po sedem bodov za dve víťazstvá, jednu remízu a jednu prehru. Slováci najbližšie nastúpia v kvalifikácii ME 2012 až na budúci rok 26. marca v Andorre.

Kvalifikácia ME 2012 – B-skupina:
Slovensko – Írsko 1:1 (1:1)

• Góly: 36. Ďurica – 16. St. Ledger, ŽK: 18. Hubočan, 32. Šesták, 45.+ J. Mucha ml., 90.+ Karhan (všetci Slovensko), rozhodovali: Alberto Undiano Mallenco – Fermín Martínez Ibáňez, Jesús Calvo Guadamuro (všetci Šp.), 10 892 divákov (vypredané)
  • Slovensko: Mucha – Zabavník, Saláta, Ďurica, Hubočan – Karhan – Šesták (70. Hološko), Hamšík, Kucka, Weiss (70. Stoch) – Jendrišek (84. Oravec)
  • Írsko: Given – O´Shea, R. Dunne, St. Ledger, K. Kilbane – Fahey (71. Keogh), Whelan, P. Green (42. D. Gibson), McGeady – Robbie Keane, Long

V úvodnej desaťminútovke sa na trávniku poriadne iskrilo. Hráči oboch mužstiev išli naplno do každého osobného súboja, ale ani jeden tím si nevypracoval gólovú príležitosť. V 12. min mali prvú šancu domáci. Na center Hamšíka z priameho kopu si nabehol Saláta, ale stopér Slovana Bratislava hlavičkoval veľmi nepresne. O dve minúty neskôr nabil Kuckovi Weiss ml., jeho delovka spoza pokutového územia však minula priestor medzi tromi žrďami. Íri gólovo udreli zo svojej prvej vážnejšej šance v 16. min. Center Faheya z priameho kopu do pokutového územia sa odrazil k voľnému St. Ledgerovi, ktorému v skórovaní nezabránil Mucha ani sklzom Zabavník.

Situácia po inkasovanom góle v sieti Slovenska. Foto: TASR
Slovensko,smútok Situácia po inkasovanom góle v sieti Slovenska.

V 20. min nebezpečne vystrelil Fahey, ale slovenský gólman bol pripravený. O štyri minúty strieľal kapitán Keane, jeho pokus tesne minul pravú žrď. Mucha mal však situáciu pod kontrolou. Tréner SR Weiss st. sa snažil črtajúci sa tlak Írska stlmiť zmenou v rozostavení. Hamšík si vymenil miesto s Weissom ml. a Jendrišek prenechal pozíciu na hrote Šestákovi. V 31. min spolupráca legionárov z nemeckého Mainzu Karhana so Zabavníkom priniesla gólovú príležitosť Slovenska. Na prudký center druhého menovaného z pravej strany v malom vápne nedočiahol Šesták a Jendrišek na zadnej žrdi v sklze zakončil vedľa. V 36. min rohový kop Hamšíka predĺžil hlavou Kucka a navrátilec do reprezentácie Ján Ďurica hlavičkou rozvlnil sieť – 1:1.

Päť minút pred polčasovou prestávkou mohli Íri streliť druhý gól. Prízemný center Longa sprava však nabiehajúci Keane netrafil dobre a Zabavník loptu „upratal“ na rohový kop. V nadstavenom čase prvého dejstva fauloval v pokutovom území Mucha nabiehajúceho McGeadyho. Slovenský gólman dostal žltú kartu a Íri zahrávali pokutový kop. Ich skúsený kapitán Keane ho však nepremenil.

Lopta v írskej sieti. Foto: SITA
Slovensko - Írsko Lopta v írskej sieti.

Začiatok druhého dejstva patril domácim. Karhanovu vydarenú akciu nezakončil Hamšík a Šesták nepotrestal zaváhanie írskeho gólmana pri rozohrávke. Na druhej strane ponúkol v 57. min svojím faulom možnosť Írom, skrátený rohový kop sa však neujal. Slováci, hnaní dopredu vypredaným štadiónom, sa snažili streliť vedúci gól, ale v mnohých prípadoch im chýbal povestný posledný krok. V 69. min z diaľky pekne vypálil Hubočan, Given mal s jeho pokusom veľké problémy. Po rozohratí následného rohového kopu zaujal volej Salátu z 25 m. V 71. min skúšal šťastie striedajúci Stoch, vystrelil však vysoko nad. Ten istý hráč pálil hneď o minútu tesne vedľa.

V 77. min protiútok hostí štyroch proti dvom zastavil obetavým sklzom Karhan na hranici pokutového územia. Hneď o minútu pálil stredopoliar Mainzu približne meter nad bránku. Slováci sa v záverečnej štvrťhodine nadýchli k mohutnému náporu, strieľali zo všetkých pozícií. Neujala sa však ani hlavička Hološka v 79. min. Peknú kombinačnú akciu predviedli Slováci v 84. min, na jej konci bola hlavička nového muža na ihrisku Oravca, ktorá skončila tesne vedľa. Na opačnej strane sa do tutovky dostal Robbie Keane, no netrafil medzi tri žrde. Skóre sa už nezmenilo ani v samom závere.

Povedali po zápase:

Vladimír Weiss, tréner SR: „Dôležité je, že sme s ťažkým súperom neprehrali. Úvod nám nevyšiel, dostali sme gól po štandardke. Dobré je, že sme Írom tiež dali gól po štandardnej situácii. Z našej strany v prvom polčase nebolo takej kvality ako som čakal, ale bol to veľmi ťažký zápas. Ďurica má srdce, má svoju kvalitu, hral výborne. Veril som Jánovi Muchovi, že penaltu chytí. Remíza otvára všetkým dvere do konca súťaže.“

Giovanni Trapattoni, tréner Írska: „V prvom polčase sme hrali veľmi dobre, v druhom už sa hra vyrovnala. Dnes sme si však podľa môjho názoru zaslúžili zvíťaziť. Nepremenili sme viaceré šance, dve tutovky spálil Robbie Keane, ktorý navyše nedal penaltu. Nemyslím si, že by bol pred ňou nervózny, ale brankár ho mal zrejme dobre prečítaného a vystihol smer strely. Nebolo to prvýkrát, že zahodil penaltu, ale to sa v kariére stalo aj Maradonovi. Priznávam však, že to bol jeden z kľúčových okamihov zápasu. Bolo to dosť náročný duel, ale chlapcom som sa poďakoval za dobrý výkon. Nemajú sa za čo hanbiť. Do konca kvalifikácie zostáva veľa zápasov, ale naša pozícia je dobrá tým, že sme na Slovensku neprehrali. Naša skupina je veľmi vyrovnaná.“

Ján Mucha, brankár SR: „Ťažko sa vyjadriť k faulu, bol tam súboj všetkých nás troch a aj môj dotyk so súperovým hráčom, rozhodca to posúdil tak, ako posúdil. Na penaltu som si veril. Prvý polčas sme neplnili taktické pokyny, to nám tréner prízvukoval v polčase, v druhom dejstve sme do toho dali všetko, veľmi sme bojovali a boli sme určite lepší.“