Gréci odopreli Poliakom víťaznú radosť

Otvárací zápas európskeho šampionátu nemá víťaza. Domáci Poliaci uhrali s Grékmi remízu 1:1.

08.06.2012 20:20
Euro 2012 Lewandowski gol Foto:
Lewandovského gól.

O prvý gól šampionátu sa pred takmer 60-tisíc divákmi na varšavskom štadióne postarala dvojica z Borussie Dortmund. Poľský kapitán Blaszczykowski unikol po pravej strane, odcentroval do šestnástky a Lewandowski v 17. minúte využil presnou hlavičkou zlé vybehnutie gréckeho gólmana.

Ďalší dôležitý moment nastal minútu pred koncom prvého polčasu. Grécky obranca Papastophulos videl z ruky hlavného rozhodcu červenú kartu. Išlo však o sporné vylúčenie, keďže pre hráča Werderu Brémy to bol len druhý nedovolený zákrok v zápase. Navyše, predchádzalo mu pošmyknutie sa poľského útočníka.

Napriek presile o jedného hráča vstúpili zverenci Franciszeka Smudu do druhého polčasu tým najhorším možným spôsobom. V 51. minúte sa nedohodol brankár Szczesny s jedným z obrancov a striedajúci Salpingidis poslal loptu do opustenej bránky. Útočník PAOK Solún tak ukončil poľskú nepriestreľnosť, ktorá trvala od 15. novembra minulého roka.

Videozostrih zo zápasu Poľsko – Grécko

Ten istý hráč sa postaral 22 minút pred koncom aj o pokutový kop pre Grékov a vylúčenie Szczesneho. Kapitán Karagunis však obrovskú príležitosť na skórovanie nevyužil, keď mu jeho strelu chytil striedajúci brankár Tyton.

Poliaci tak neprerušili prekliatie domácich tímov na európskych šampionátoch. Naposledy vyhral usporiadateľ svoj úvodný zápas v roku 2000, keď uspeli Belgičania proti Švédom a Holanďania v súboji s Čechmi.

A-skupina (Varšava/Poľ.):

Poľsko – Grécko 1:1 (1:0)

• Góly: 17. R. Lewandowski – 51. Salpigidis, ŽK: 35. Papastatho­pulos, 45.+ Holebas, 54. Karagunis (všetci Gréc.), ČK: 69. Szczesny za faul v šestnástke – 44. Papastathopulos po druhej ŽK za faul, rozhodovali: Carlos Velasco Carballo – Roberto Alonso Fernández, Juan Carlos Yuste Jiménez (všetci Šp.), 58 145 divákov.
  • Poľsko: Szczesny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Murawski, Polanski – Blaszczykowski, Obraniak, Rybus (70. Tytoň) – R. Lewandowski.
  • Grécko: Chalkias – Torosidis, Papastathopulos, A. Papadopulos (37. K. Papadopulos), Holebas – Maniatis, Katsuranis, Karagunis – Ninis (46. Salpigidis), Samaras – Gekas (68. Fortunis).

Franciszek Smuda (tréner Poľska): „Otváracie duely sa na takýchto veľkých futbalových turnajoch často končia nerozhodným výsledkom. Na mojich zverencov čakajú ešte dva zápasy, v ktorých musíme zvíťaziť. Hráči boli pod veľkým tlakom, videl som to na ich tvárach aj pred týmto stretnutím. Som presvedčený, že v ďalšom vystúpení proti Rusku podáme dobrý výkon. S dnešnou remízou proti Grécku som spokojný, hoci sme v tomto dueli urobili viacero chýb.“

Fernando Santos (tréner Grécka): „V prvých 25 minútach sme hrali veľmi zle, náš výkon však mal potom stúpajúcu tendenciu. Najmä po zmene strán sme boli organizovanejší, lepší a po vyrovnaní sme mali ideálnu šancu streliť aj druhý gól. Ak by sa nám to podarilo, bolo by prakticky po zápase. Nevyšlo to, ale aj tak som veľmi hrdý na mojich hráčov.“