Úprimný Sarri: Ak hráči vyhrali titul so mnou, sú naozaj dobrí

Juventus Turín slávil už deviaty taliansky futbalový titul v sérii, no jeho tréner Maurizio Sarri získal prvú ligovú trofej v kariére. Dočkal sa jej v premiérovej sezóne na lavičke Juventusu, ktorú poznačila trojmesačná prestávka zavinená pandémiou koronavírusu.

26.07.2020 23:50
Juventus, radosť Foto: ,
Futbalisti Juventusu po tom, ako spečatili zisk talianskeho titulu.

Sarriho zverenci si definitívne zabezpečili prvé miesto v tabuľke Serie A dva zápasy pred koncom ročníka, keď v nedeľňajšom stretnutí 36. kola zvíťazili doma nad Sampdoriou Janov 2:0 zásluhou gólov Cristiana Ronalda a Federica Bernardeschiho. Na čele sú o sedem bodov pred druhým Interom Miláno.

„Povedal som hráčom, že ak vyhrajú titul so mnou, kto nikdy nič nevyhral, je to vďaka tomu, že sú naozaj dobrí. Chutí to sladko. Víťaziť je náročné a tento klub víťazí už mnoho rokov,“ citovala agentúra AFP Sarriho, ktorý nadviazal na úspechy svojich trénerských predchodcov.

Ligovú sériu Juventusu odštartoval Antonio Conte troma titulmi od roku 2012, po ňom pridal ďalších päť trofejí Massimiliano Allegri:

„Každým rokom je to ťažšie a ťažšie. V športe nie je nič zaručené a nie je jednoduché udržiavať sa na takejto úrovni. Bola to veľmi ťažká, veľmi dlhá a veľmi zvláštna sezóna. To, že sme sa v nej stali majstrami už dve kolá pred koncom, je skvelá vizitka hráčov.“

Šesťdesiatjeden­ročný Talian dosiahol druhý významný úspech vo svojej kariére, v ročníku 2018/2019 doviedol londýnsku Chelsea k triumfu v Európskej lige.

Počas pôsobenia v SSC Neapol v rokoch 2015 až 2018 si nesiahol na žiadnu trofej, hoci z mužstva urobil jedného z najväčších prenasledovateľov Juventusu a Neapol sa dvakrát stal vicemajstrom. Turínčania však vládnu naďalej a získali už rekordné 36. „Scudetto“ v klubovej histórii.

Turínska radosť po góle Cristiana Ronalda. Foto: SITA/AP, Antonio Calanni
Juventus Turín Turínska radosť po góle Cristiana Ronalda.

„Prezident klubu Andrea Agnelli vám dodáva energiu a podporu cítite aj od ostatných predstaviteľov Juventusu. Musíte prichádzať po špičkách a potom na vás čaká dlhá cesta. Nemôžete prísť do klubu, ktorý víťazí osem rokov za sebou, a chcieť okamžite všetko zmeniť. To by nebolo rozumné,“ zdôraznil Sarri.

Zatiaľ čo na domácej scéne zbiera „Stará dáma“ jeden titul za druhým, na triumf v Lige majstrov čaká od roku 1996. Práve na najprestížnejšiu európsku klubovú súťaž sa sústredí v závere ročníka.

V nedávnej minulosti sa dvakrát prebojovala do finále a Sarri verí, že v tejto sezóne by to mohla dotiahnuť ešte o posledný krok ďalej.

Najprv však musí zvládnuť domácu odvetu osemfinále s Olympique Lyon, do ktorej pôjde 7. augusta s mankom po februárovej prehre 0:1 vo Francúzsku:

„Ešte nechcem úplne myslieť na Ligu majstrov, nech si s hráčmi aspoň jeden deň užijeme titul v Serie A. Bude to krásne a zároveň náročné, uvidíme, ako sa s tým vyrovnáme, máme za sebou štrnásť zápasov za 44 dní. Záver LM sa dá ťažko predvídať, každý tím na tom bude ináč, ale myslím si, že toto je rok, keď sa môže udiať čokoľvek.“

Najdrahší európski obrancovia Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
1. Trent Alexander-Arnold (Anglicko, Liverpool)...

Bologna zvíťazila doma nad US Lecce 3:2. Už v 5. minúte viedli 2:0 a vyzeralo to, že majú našliapnuté za tromi bodmi. V nadstavenom čase prvého polčasu však súper znížil, keď sériu zaváhaní v súperovej šestnástke potrestal Marco Mancosu a v 66. minúte zakončil individuálny prienik parádnou strelou Filippo Falco. Hostia v závere stretnutia vrhli všetky sily do útoku, prepadli však pri plnení si obranných povinností a gambijský útočník Musa Barrow zariadil víťazstvo Bologne.

Dve kolá pred koncom ročníka stráca Lecce na záchranu štyri body, najbližšie sa predstaví v stredu na trávniku Udinese Calcio. Už skôr zo súťaže vypadli Brescia Calcio a Spal Ferrara.

Slovenský reprezentačný obranca Denis Vavro hral od 65. minúty za rímske Lazio, ktoré získalo všetky body po víťazstve 5:1 na ihrisku Hellasu Verona. Hetrikom sa v drese hostí blysol Ciro Immobile, najlepší strelec ligy má na konte už 34 gólov. Lazio sa vďaka hladkému triumfu bodovo dotiahlo na tretiu Atalantu Bergamo.

AS Rím zdolal Fiorentinu 2:1 a upevnil si v tabuľke 5. miesto, ktoré na konci sezóny garantuje účasť v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA 2020/2021. Už o štyri body zaostáva za „giallorossi“ AC Miláno, o päť siedmy SSC Neapol.

Najdrahší slovenskí futbalisti Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Juraj Kucka (Parma) - 4 milióny eur.

Serie A – 36. kolo:

Juventus Turín – Sampdoria Janov 2:0 (1:0)
Góly: 45.+7 Ronaldo, 67. Bernardeschi, ČK: 77. Thorsby (Sampdoria) po druhej ŽK

AS Rím – ACF Fiorentina 2:1 (1:0)
Góly: 45. a 87. Veretout (oba z 11 m) – 54. Milenkovič

Cagliari Calcio – Udinese Calcio 0:1 (0:1)
Gól: 3. Okaka

Spal Ferrara – FC Turín 1:1 (0:1)
Góly: 80. D'Alessandro – 57. Verdi

Hellas Verona – Lazio Rím 1:5 (1:1)
Góly: 38. Amrabat (z 11 m) – 45.+5, 83. a 90.+4 Immobile (prvý a tretí z 11 m), 56. Milinkovič-Savič, 62. Correa