Sparta s dvojicou Slovákov otočila zápas, Schranzov gól prehre nezabránil

Slovenský futbalista Ivan Schranz zaznamenal v nedeľu svoj ôsmy gól v prebiehajúcej sezóne českej ligy, ani ten ale nezabránil prehre Dynama České Budějovice na ihrisku Bohemiansu Praha 2:3 v dueli 26. kola.

30.05.2020 18:52 , aktualizované: 31.05.2020 21:46
Tomáš Chorý Foto: ,
Tomáš Chorý z Plzne (na archívnej snímke) oslavuje gól.

Schranz skóroval v 76. minúte za stavu 0:3, keď už jeho tím hral navyše oslabený o vylúčeného Tomáša Sivoka. Hostia ešte v nadstavení znížili na rozdiel jediného gólu, ale na vyrovnanie im už čas nezostal. Schranz odohral celý duel, jeho krajan Karol Mészáros hral do 46. minúty.

Sparta Praha rozhodla o triumfe 4:1 v Karvinej až v druhom polčase, keď za nepriaznivého stavu zaznamenala všetky svoje góly po zmene strán. Slovenskí obrancovia Dávid Hancko a Lukáš Štetina odohrali v drese hostí celý zápas, Sparta poskočila na šiestu priečku tabuľky.

Triumf Sparty spečatil v nadstavení iba 16-ročný Adam Karabec, ktorý bol na ihrisku necelé dve minúty a nastúpil iba na svoj druhý zápas v najvyššej súťaži. Karviná je v tabuľke na 13. mieste, v lige predtým päťkrát neprehrala a po 504 minútach prvýkrát inkasovala.

Slovenský kouč Juraj Jarábek pre idnes.cz kriticky hodnotil výkon domácich po prestávke: "Druhý polčas si nedokážem vysvetliť. Bolo to z našej strany zlé, predovšetkým defenzívna činnosť. Sparta dala fantastické góly. Ale my sme im to umožnili tým, že sme k nim zle dostupovali, boli sme od nich ďaleko.“

V prvom nedeľnom zápase remizovali Teplice doma s Opavou 2:2. V tabuľke predposlední hostia vyrovnali v 88. minúte, autorom gólu bol Václav Juřena. V 62. minúte nepremenili Opavčania pokutový kop, v ich dres hral Slovák Karol Mondek do 64. minúty.

Guľovo kúzlo trvá

Futbalisti Viktorie Plzeň rozdrvili v sobotňajšom zápase na domácom štadióne Mladú Boleslav 7:1. Hetrikom sa na vysokom víťazstve podieľal Aleš Čermák. Plzeň si v tabuľke upevnila druhú priečku.

Domáci položili základ suverénneho triumfu už v prvom polčase, v ktorom si vybudovali štvorgólový náskok. Slovenský tréner Adrián Guľa tak má na lavičke Viktorie stále stopercentnú bilanciu,

Plzeň pod jeho vedením vyhrala šiesty ligový zápas za sebou, aj druhý po reštarte súťaže po koronavírusovej prestávke. Okrem toho uspela aj vo všetkých troch dueloch v príprave.

„Chalanom futbal chutí. Hrali jednoducho, rýchlo, v pohybe, tímovo, kompaktne a silno v defenzívnej činnosti, čo je dôležité,“ komentoval Guľa triumf pre oficiálnu stránku klubu. „Výsledok hovorí za všetko. Chlapci šliapali celý zápas a odmenou pre nich i fanúšikov je vynikajúce víťazstvo,“ doplnil.

Jednoznačné víťazstvo dosiahla aj vedúca Slavia Praha, ktorá deklasovala tretí tím tabuľky Jablonec 5:0. „Zošívaní“ viedli po góloch Nicolae Stanciua z pokutového kopu a Tomáša Holeša už po polhodine hry 2:0, v druhom polčase pridali ďalšie tri góly.

Za hostí odohral celý zápas slovenský stredopoliar Jakub Považanec. Slavia má na čele tabuľky pred druhou Plzňou naďalej osembodový náskok, tretí Jablonec stráca na Viktoriu 13 bodov.

Futbalisti FK Příbram si pripísali prvé víťazstvo v sezóne na ihrisku súpera. V Olomouci triumfovali 2:1.

Matejov prihral na vyrovnávajúci gól

Příbram pred zápasom ťahal šnúru 481 minút bez streleného gólu a nezačal dobre ani u „Hanákov“. Domácich poslal do vedenia v 38. minúte Lukáš Juliš. O štyri minúty neskôr však vyrovnal po strele z voleja Emmanuel Antwi. Hostia dokončili obrat tesne po prestávke, o triumfe zverencov Pavla Horvátha rozhodol v 51. minúte po rýchlom protiútoku Matej Polidar.

V ďalšom zápase remizoval Baník Ostrava v Zlíne 1:1, domáci vyrovnali v poslednej minúte zásluhou Adnana Džafiča. Na gól mu prihral slovenský obranca Robert Matejov, ktorý sa dostal na trávnik v 75. minúte.

Na remízu to dlho vyzeralo aj v zápase Liberca so Slováckom. Hostia hrali od 45.+3 minúty bez vylúčeného Michala Kadleca a boli blízko k zisku bodu. V závere však poslal Slovan do vedenia slovenský stredopoliar Martin Koscelník a v nadstavenom čase spečatil jeho triumf Michal Beran.

Česká liga – 26. kolo:

Nedeľa:

FK Teplice – SFC Opava 2:2 (1:1)
Góly: 10. Jakub Řezníček (z 11m), 55. Trubač – 37. Dordič, 88. Juřena, ČK: 90.+2 Kodeš (Teplice)
K. Mondek za hostí do 64. min

Bohemians Praha – Dynamo České Budějovice 3:2 (2:0)
Góly: 29. Schumacher, 37. Vodháněl, 54. Pulkrab – 76. SCHRANZ, 90.+3 Táborský, ČK: 47. Sivok (Č. Budějovice)
za hostí I. Schranz celý zápas + gól, K. Mészáros do 46. min

MFK Karviná – Sparta Praha 1:4 (1:0)
Góly: 32. Lingr – 49. Karlsson, 56. Hložek, 64. Dočkal, 90.+3 Karabec
M. Janečka do 65. min, D. Guba od 79. min – D. Hancko a L. Šteina (ŽK) celý zápas

Sobota:

Sigma Olomouc – FK Příbram 1:2 (1:1)
Góly: 38. Juliš – 42. Antwi, 51. Polidar

Slovan Liberec – FC Slovácko 3:1 (1:1)
Góly: 44. Mara (z 11 m), 90. KOSCELNÍK, 90.+3 Beran – 29. Zajíc, ČK: 45.+3 Kadlec (Slovácko)
V drese domácich odohral M. Koscelník celý zápas a v 90. minúte zvýšil na 2:1, J. Hromada nastúpil v 76. minúte

Fastav Zlín – Baník Ostrava 1:1 (0:1)
Góly: 90. Džafič – 5. Jánoš
V drese domácich odohral M. Hlinka celý zápas, R. Matejov nastúpil v 75. minúte a v 90. minúte asistoval pri vyrovnávajúcom gó­le

Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav 7:1 (4:0)
Góly: 8., 23. a 52. Čermák, 31. Beauguel, 43. Havel, 56. Chorý, 80. Mihálik – 84. Klíma (z 11 m)

SK Slavia Praha – FK Jablonec 5:0 (2:0)
Góly: 21. Stanciu (z 11 m), 29. Holeš, 56. Provod, 61. Tecl, 78. Júsuf Hilál (z 11 m)