Mönchengladbach s Bénesom nezaváhal, Dortmund nastrieľal v 2. polčase poltucet

Futbalisti Borussie Mönchengladbach zvíťazili v nedeľnom súboji 29. kola nemeckej Bundesligy nad Unionom Berlín 4:1 a v tabuľke sa posunuli na priebežné tretie miesto. Slovenský stredopoliar László Bénes nastúpil za domácich v 82. minúte za rozhodnutého stavu.

29.05.2020 22:35 , aktualizované: 31.05.2020 20:31
Mönchengladbach, Union Foto: ,
Futbalisti Mönchengladbachu (s číslom 22 László Bénes) sa tešia pred kartónmi s fotografiami fanúšikov po víťazstve nad Unionom Berlín.

Union sa naďalej trápi a stále čaká na prvé víťazstvo po koronaprestávke. Po reštarte získal iba jeden bod v štyroch zápasoch a klesol na 14. priečku.

Domáci sa ujali vedenia v 17. minúte, Florian Neuhaus zakončil drzú individuálnu akciu prízemnou strelou, ktorá sa odrazila do siete od pravej žrde. Na 2:0 zvýšil ešte pred prestávkou umiestnenou hlavičkou Marcus Thuram.

V 50. minúte sa síce podarilo takisto hlavičkou znížiť Sebastianovi Anderssonovi, no už o deväť minút neskôr Thuram svojím druhým presným zásahom prinavrátil domácim dvojgólový náskok.

Gladbach v 81. minúte ešte poistil triumf gólovým volejom Alassaneho Pléu. Vybojoval tak svoju druhú výhru po ligovom reštarte a v tabuľke preskočil Lipsko i Leverkusen, s ktorým má rovnaký počet bodov (56), no lepšie skóre.

Marcus Thuram z Mönchengladbachu si po prvom... Foto: SITA/AP, Martin Meissner
Marcus Thuram Marcus Thuram z Mönchengladbachu si po prvom góle do siete Unionu kľakol a podporil Afroameričanov.

Na druhý Dortmund stráca štyri body. „Žlto-čierni“ splnili v nedeľu úlohu favorita a na pôde Paderbornu triumfovali suverénne 6:1. Po bezgólovom prvom polčase prvýkrát udreli v 54. minúte, keď po akcii z ľavého krídla skóroval z dorážky Thorgen Hazard. Krátko na to zvýšil na 2:0 Jadon Sancho po prihrávke Juliana Brandta.

Paderborn znížil v 72. minúte premeneným pokutovým kopom Uweho Hünemeiera, ktorý potrestal ruku Cana vo vlastnej šestnástke, no Borussia okamžite dokázala odpovedať. Sancho svojím druhým gólom upravil na 3:1 pre hostí, čím definitívne zlomil odpor domácich.

V závere ešte Dortmund dorazil súpera tromi gólmi po rýchlych akciách do rozhodenej obrany, v nadstavenom čase dokonal hetrik Sancho. Dortmund sa tak po prehre s vedúcim Bayernom (0:1) vrátil na víťaznú cestu. Za lídrom, ktorý v sobotu rozdrvil Düsseldorf 5:0, zaostáva o sedem bodov.

Futbalisti Herthy Berlín majú po reštarte výbornú formu. V sobotňajšom domácom dueli zdolali Augsburg 2:0 a po obnovení súťaže zaznamenali už tretí triumf v štyroch zápasoch. V zostave Herthy odohral celý zápas slovenský obranca Peter Pekarík, ktorý sa podieľal na prvom góle domácich.

Peter Pekarík z Herthy v súboji s hráčom... Foto: SITA/AP, Hannibal Hanschke
Peter Pekarík, Eduard Löwen Peter Pekarík z Herthy v súboji s hráčom Augsburgu Eduardom Löwenom.

V 23. minúte Pekarík vystrelil spoza šestástky, no trafil iba spoluhráča Lukebakia. Na odrazenú loptu však zareagoval Javairo Dilrosun a poslal Berlínčanov do vedenia.

Po prestávke mohol vyrovnať Marco Richter, keď Pekarík hlavičkou poslal loptu iba pred hráča hostí, no ten ju napálil len do brvna. V závere napokon spečatil triumf domácich Krysztof Piatek.

Hertha po reštarte vyťažila v štyroch zápasoch 10 z 12 možných bodov, okrem troch víťazstiev vybojovala aj cenný bod na ihrisku Lipska.

Slovenský obranca nastúpil vo všetkých štyroch dueloch, po príchode trénera Bruna Labbadiu dostáva dôveru v základnej jedenástke a v máji odohral kompletných 360 minút. Herthe sa okrem strieľania gólov darí aj v defenzíve, keďže v troch zo štyroch zápasov ani raz neinkasovala.

Suverénne víťazstvo dosiahol vedúci Bayern Mníchov, ktorý rozstrieľal doma Fortunu Düsseldorf 5:0. Dvoma gólmi sa na vysokej výhre podieľal Robert Lewandowski, poľský útočník si tak upevnil postavenie na čele tabuľky strelcov, vediu ju s 29 presnými zásahmi.

Bavori mieria za ôsmym ligovým titulom v rade, k istote titulu im stačí získať vo zvyšných piatich zápasoch deväť bodov.

Prvé víťazstvo po prestávke zaznamenal Frankfurt, keď vyhral vo Wolfsburgu 2:1. Naopak, obrovské trápenie zažívajú futbalisti Schalke, ktorí vo štvrtom zápase po sebe utrpeli štvrtú prehru. Tentokrát nestačili doma na Brémy, Werderu podľahli 0:1.

V piatkovom dueli uspeli hráči Bayeru Leverkusen na pôde SC Freiburg 1:0. O jediný gól sa po zmene strán postaral Kai Havertz.

Futbalisti Leverkusenu oslavujú gól Kaia... Foto: SITA/AP, Ronald Wittek
Leverkusen Futbalisti Leverkusenu oslavujú gól Kaia Havertza vo Freiburgu.

Bundesliga – 29. kolo:

Nedeľa:

Borussia Mönchengladbach – Union Berlín 4:1 (2:0)
Góly: 41. a 60. Thuram, 17. Neuhaus, 81. Plea – 50. Andersson
L. Bénes (Mönchengladbach) nastúpil v 82. minúte

SC Paderborn 07 – Borussia Dortmund 1:6 (0:0)
Góly: 72. Hünemeier (z 11 m) – 57., 74. a 90.+1 Sancho, 54. T. Hazard, 85. Hakimi, 89. Schmelzer