Zhnité a nezákonné praktiky. Hubočanov šéf otvorene prehovoril o korupcii

Prezident špičkového cyperského futbalového klubu Omonia Nikózia, v ktorom pôsobí aj bývalý reprezentant SR Tomáš Hubočan, si nedával servítky pred ústa, keď sa vyjadroval na adresu futbalu v jeho krajine.

28.01.2020 14:19
Omonia Nikózia Foto: ,
Futbalisti Omonie Nikózia.

Podľa jeho slov je tamojší futbal prehnitý korupciou, pričom Stavros Papastavrou sám priznal, že dostal ponuky „na kúpu“ zápasu, či už podplatením rozhodcov alebo hráčov.

Niektoré ponuky boli doslova špecifikované s konkrétnymi cenami na majstrovské stretnutie či pohárový zápas. Papastavrou však nezverejnil identitu spomenutých osôb: „Mená sú známe a vieme odkiaľ pochádzajú. Ich totožnosť bude odhalená kompetentnými orgánmi po zaistení bezpečnosti informátora.“

Šéf Omonie vyhlásil, že jeho klub správu o tom, čo sa deje v cyperskom futbale, pošle Európskej futbalovej únii (UEFA) a informácie poskytne tiež cyperskej polícii i národnej futbalovej federácii. Každému, kto je ochotný poskytnúť dôkazy o korupcii a ovplyvňovaní výsledkov, ponúkol odmenu v rozmedzí od 5 000 do 25 000 eur.

Papastavrou uviedol, že 18 mesiacov pôsobenia vo funkcii ho zbavili ilúzii o tom, že predchádzajúce informácie o korupcii v športe boli prehnané. Za uplynulé obdobie sa dozvedel o ovplyvňovaní zápasov, o odmeňovaní hráčov za slabé výkony a o podsvetí, ktoré je v športe obzvlášť aktívne.

Omonia sa tiež rozhodla zriadiť webovú stránku, ktorá bude odhaľovať chyby rozhodcov, ako aj všetko, čo je v cyperskom futbale ‚zlé, zhnité a nezákonné‘. „Naším cieľom nie je podkopávať cyperský futbal, ale zastaviť ľudí, ktorí tak konajú,“ povedal Papastavrou na tlačovej konferencii.

Minister spravodlivosti Cyprus George Savvides priznal, že hovoril s Papastavrouom a vyzval ho, aby išiel na políciu so všetkými relevantnými informáciami. „Neexistuje žiadna šanca, že táto vláda bude kryť akékoľvek obvinenia,“ uviedol Savvides.

Cyperská futbalová federácia vo svojom vyhlásení uviedla, že od Papastavroua očakáva, že úradom poskytne dôkazy o svojich tvrdeniach. Cyperský futbal v uplynulých týždňoch zasiahli bombové útoky na autá rozhodcu a viceprezidenta Arisu Limassol, lídra druholigovej súťaže.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Tomáš Hubočan #Stavros Papastavrou #Omonia Nikózia