Šialený záver. United strelili tri góly v rozpätí siedmich minút, vedenie neubránili

Portugalský tréner José Mourinho absolvoval úspešnú premiéru na lavičke Tottenhamu Hotspur. Jeho zverenci zdolali v sobotňajšom londýnskom derby domáci West Ham United 3:2 a ukončili tak päťzápasovú sériu v Premier League bez triumfu. Zároveň vyhrali na ihrisku súpera v lige prvýkrát od januára.

23.11.2019 15:48 , aktualizované: 21:01
Tréner Tottenhamu José Mourinho so zverencami... Foto: Reuters, TONY O'BRIEN
José Mourinho, Ben Davies, Harry Kane Tréner Tottenhamu José Mourinho so zverencami Benom Daviesom a Harrym Kanom.

Mourinho prišiel do tímu Spurs v stredu, keď podpísal kontrakt do konca sezóny 2022/2023. Na poste hlavného trénera nahradil Mauricia Pochettina, ktorý viedol londýnsky klub takmer päť a polroka.

V prvej polovici to bola takmer jasná záležitosť hostí, ktorí na ihrisku dominovali a strelili aj dva góly. Do vedenia ich poslal v 36. minúte Son Heung-Min, ktorého vysunul do šance Dele Alli. Útočník z Kórejskej republiky figuroval pri druhom góle ako asistent, keď z ľavej strany poslal prudký center do šestnástky a Lucas Moura upravil na 2:0.

V 49. minúte navyše pridal Harry Kane hlavou tretí presný zásah a zdalo sa, že je definitívne rozhodnuté. West Ham sa však tlačil dopredu a v 73. minúte sa mu podarilo znížiť, keď si prevzal loptu na hranici šestnástky Michail Antonio a presnou strelou prekonal Paula Gazzanigu.

Tlak domácich sa stupňoval, v 89. minúte dostal loptu do siete Declan Rice, ale z ofsajdu a tak gól neplatil. V šiestej nadstavenej minúte však už áno, keď sa po rohu presadil Angelo Ogbonna, no West Hamu už čas na vyrovnanie nezostal. „Kladivári“ tak nevyhrali už sedem zápasov v rade, získali v nich len dva body.

„Než sme dostali dva góly, bol som naozaj spokojný. Hrali sme dobre, robili veci nacvičené na tréningu, mohli sme dať na 4:0 a ukončiť to,“ povedal Mourinho. „Bolo však vidieť, že na hráčoch sa podpísali emócie po odchode predchádzajúceho trénera a tiež únava u tých, čo sa vrátili z reprezentačných zrazov,“ dodal.

Štvrtú výhru v rade dosiahol prvý Liverpool, ktorý vydoloval tri body v ťažkom zápase na pôde Crystal Palace (2:1). Víťazný gól strelil päť minút pred koncom Roberto Firmino. Vo výborných výkonoch pokračuje druhý Leicester City.

Po sobotňajšom triumfe na pôde Brightonu 2:0 má na konte už päť víťazstiev v sérii. Opäť sa presadil jeho kanonier Jamie Vardy, ktorý v 82. minúte z penalty spečatil skóre, dal už dvanásty gól v ligovej sezóne a je na čele poradia strelcov.

Úlohu favorita opäť nezvládol Arsenal, ktorý zachraňoval aspoň bod v domácom súboji so Southamptonom (2:2) až v nadstavenom čase. V 90.+6 minúte ho spasil francúzsky kanonier Alexandre Lacazette, ktorý strelil oba góly „kanonierov“. Tí však stále klesajú v tabuľke, keďže nevyhrali už v piatich dueloch v sérii.

Nedarí sa ani Evertonu, ktorý prehral doma s posledným Norwichom 0:2. Hostia sa tak dostali z dna na 18. miesto.

Vo večernom šlágri zvíťazil domáci Manchester City nad Chelsea 2:1, keď ešte v prvom dejstve zmazal jednogólové manko. V úvode mali veľké šance domáci Kevin De Bruyne a Willian z Chelsea. Obaja to skúsili z takmer rovnakej pozície v šestnástke krížnou strelou a obaja len tesne minuli.

Hostí poslal do vedenia v 21. minúte N'Golo Kanté, ktorého parádne vysunul Matteo Kovačič a francúzsky stredopoliar ustál súboj s obrancom a prestrelil Edersona. Náskok im však vydržal len osem minút, keď s prispením teču vyrovnal De Bruyne a v 37. minúte zariadil obrat po peknej samostatnej akcii Mahrez.

V 43. min mohlo byť už 3:1, keď Kepa Arrizabalaga prihral priamo na nohu Sergiovi Agüerovi, ale ten napálil loptu len do brvna. Po zmene strán šancí ubudlo. V 65. minúte predviedol Kepa parádny zákrok, keď zlikvidoval strelu zblízka od Ilkaya Gündogana.

V závere sa dostali do šancí aj hostia, najmä priamy kop Masona Mounta volal po góle. V nadstavenom čase ešte dostal loptu do siete Raheem Sterling, ale gól neplatil pre veľmi tesný ofsajd. Tretí Manchester City sa tak dotiahol na Leicester, na ktorý stráca jeden bod, štvrtá Chelsea tri.

Futbalisti Manchestru United remizovali v nedeľu na ihrisku Sheffieldu United 3:3. Hostia najkôr otočili skóre z 0:2 na 3:2 tromi gólmi v priebehu siedmich minút, v nadstavenom čase ale prišli o víťazstvo.

Bývalý tréner Manchestru United Alex Ferguson... Foto: Reuters, ANDREW YATES
Alex Ferguson Bývalý tréner Manchestru United Alex Ferguson na zápase v Sheffielde.

Sheffield viedol v 52. minúte po zásahu Lysa Mousseta už 2:0, no hostia od 72. do 79. minúty otočili skóre, keď sa postupne presadili Brandon Williams, Mason Greenwood a Marcus Rashford. Bod pre Sheffield potom zariadil v 91. minúte Oliver McBurnie.

Manchestru United patrí v tabuľke 9. priečka, Sheffield United má o bod viac a je šiesty.

Premier League – 13. kolo:

Nedeľa:

Sheffield United – Manchester United 3:3 (1:0)
Góly: 19. Fleck, 52. Mousset, 90.+1 McBurnie – 72. Williams, 77. Greenwood, 79. Rashford