Newcastle po kikse Dúbravku prišiel o víťazstvo. Šláger pre Liverpool

Najbližší súper Slovana Bratislava v Európskej lige Wolverhampton Wanderers remizoval v nedeľňajšom zápase 10. kola anglickej Premier League na štadióne Newcastlu United 1:1. V domácej bránke odchytal celý duel slovenský reprezentačný brankár Martin Dúbravka.

26.10.2019 00:32 , aktualizované: 27.10.2019 22:19
Dúbravka Foto: ,
Martin Dúbravka neoslávil podpis 6-ročného kontraktu víťazstvom.
debata (3)

V prvom polčase bol nebezpečnejší Newcastle a svoju aktivitu premenil aj na vedúci gól. Prvú veľkú šancu v stretnutí mal v 34. minúte Miguel Almiron, ktorého vyslal za obranu dlhou loptou Sean Longstaff. Paraguajský krídelník si ju spracoval a z päťky stihol podstreliť brankára, no trafil len bočnú sieť.

O tri minúty neskôr však už domáci viedli. Z pravej strany poslal center do vápna Federico Fernandez, na ktorý si výborne nabehol kapitán Jamaal Lascelles a hlavou rozvlnil sieť.

V druhom polčase sa aktivita presunula na druhú stranu a „vlci“ si v snahe o vyrovnanie vypracovali niekoľko dobrých šancí. Pomohli im k tomu aj domáci, ktorí sa príliš stiahli a spoliehali sa na ubránenie tesného náskoku.

V 57. minúte nacentroval Adama Traore na hlavu Dioga Jotu, ale ten netrafil bránku. Následne si po akcii Raula Jimeneza nespracoval loptu Matt Doherty a z veľkej šance nič nebolo. V 61. minúte zachránil Newcastle Dúbravka, keď nohou zastavil prihrávku, ktorá išla na voľného Jimeneza a chvíľu na to skrotil aj pokus Jotu z vnútra šestnástky.

V 73. minúte však už kapituloval. Dúbravka vybehol na center z prvej strany, no vyboxoval ho presne na nohu Jonnyho Castra a ten z prvej vyrovnal – 1:1. „Straky“ sa dostali k prvej strele v druhom polčase až v 76. minúte, ale Jetro Willems netrafil bránku.

V 83. minúte skolil Sean Longstaff šľapákom Rubena Nevesa a videl červenú kartu. „Vlci“ však presilovku nevyužili, keď v závere nepremenil obrovskú šancu Doherty, a tak si odniesli z Newcastlu len bod.

Slovan prehral v prvom zápase EL s Wolverhamptonom doma 1:2, odveta je na programe 7. novembra v Anglicku.

Šláger kola Liverpool – Tottenham sa hral od úvodu v nesmierne vysokom tempe a nasadení. Spôsobil to rýchly gól Tottenhamu, ktorý padol už po 47 sekundách. Son Hung-min potiahol loptu po ľavej strane, jeho strelu tečoval Dejan Lovren na brvno, odkiaľ sa odrazila pred bránku a pohotový Harry Kane ju hlavou poslal do siete – 0:1.

V ďalších minútach už prebral taktovku hry favorit stretnutia a do konca prvého polčasu si vypracoval niekoľko veľkých šancí. Pri nich však vynikol náhradný brankár Spurs Paulo Gazzaniga, ktorý predviedol niekoľko vynikajúcich zákrokov a postupne zlikvidoval šance Mohameda Salaha, Roberta Firmina, Virgila van Dijka i Trenta Alexandra-Arnolda.

Ihneď po zmene strán zneškodnil ďalšiu obrovskú šancu Firmina a Tottenham mohol ísť vzápätí do dvojgólového vedenia. Svoje rýchle nohy a techniku ukázal opäť Son, ktorý prešiel okolo Lovrena i brankára Alissona, ale jeho strela z uhla skončila len na brvne.

Gazzaniga kapituloval v 52. minúte, Danny Rose minul Fabinhov oblúčik do šestnástky, lopta sa dostala ku kapitánovi „Reds“ Jordanovi Hendersonovi a ten ju z prvej napálil do siete – 1:1. Tlak Liverpoolu pokračoval aj v ďalších minútach a na rozhádzanú obranu hostí sa valil útok za útokom.

Tá odolávala do 75. minúty, keď Serge Aurier neobratne zasiahol v šestnástke Sadia Maneho a následnú penaltu premenil Salah – 2:1. V záverečných minútach sa hostia ešte pokúšali o vyrovnanie, no Rose po peknej individuálnej akcii prestrelil a Son v dobrej pozícii namieril len na pripraveného Alissona.

Po štyroch ligových dueloch sa z triumfu konečne tešili hráči Manchestru United, ktorí zvíťazili na ihrisku Norwichu 3:1 a poskočili na siedme miesto. O výsledku rozhodli už v prvom polčase, keď sa presadili Scott McTominay a Marcus Rashford.

McTominayov zásah mal aj historickú príchuť, bol to podľa agentúry AP jubilejný 2000. gól klubu v najvyššej anglickej súťaži. United sú prvý tím, ktorý to dokázal.

United navyše kopali v prvej polovici aj dve penalty, ale nepremenili ich Rashford a Anthony Martial. Druhý menovaný si to vynahradil v 73. minúte, keď zvýšil na 3:0 a osladil si tak návrat do základnej zostavy po zranení. Za Norwich skorigoval v 89. minúte Onel Hernandez.

Arsenal po prehre v Sheffielde (0:1) v uplynulom kole opäť zakopol, keď doma iba remizoval s Crystal Palace 2:2. O góly „gunners“ sa postarali dvaja stopéri a oba padli po rohoch, Grék Sokratis Papastathopoulos dal prvý a Brazílčan David Luiz druhý.

Arsenal dostal loptu do siete aj tretíkrát v 84. minúte, keď sa presadil znova Sokratis, ale po konzultácii s VAR gól neplatil.

Hráči Manchestru City zvíťazili nad Aston Villou hladko 3:0. Nováčik najvyššej súťaže odolával úradujúcemu majstrovi iba v prvom polčase.

Hneď po zmene strán otvoril skóre Raheem Sterling, gólovo naňho nadviazali Kevin De Bruyne a Ilkay Gündogan. Na výsledku už nič nezmenilo ani vylúčenie domáceho Fernandinha v 87. minúte po druhej žltej karte.

Vo veľkom štýle si otvoril strelecký účet v Chelsea Christian Pulisic. Americký krídelník dosiahol čistý hetrik pri triumfe „Blues“ na ihrisku Burnely 4:2. Zverenci trénera Franka Lamparda zvíťazili štvrtýkrát za sebou.

Hráči Leicestru si v piatkovom zápase uctili zdrvujúcim víťazstvom 9:0 na ihrisku trápiaceho sa Southamptonu výročie tragického úmrtia majiteľa klubu Vichaia Srivaddhanaprabhu, ktorý zahynul 27. októbra 2018 pri páde vrtuľníka.

Leicester vyrovnal doteraz najvyššie víťazstvo v Premier League, ktoré dosiahli v roku 1995 hráči Manchestru United, tí doma zdolali Ipswich Town rovnako 9:0. „Líšky“ zároveň dosiahli najvyšší triumf ligy na ihrisku súpera.

Leicester zaznamenal rekordnú výhru iba dva dni pred prvým výročím nešťastia. To si klub pripomenie už v nedeľu, keď pred štadiónom King Power otvorí pamätnú záhradu.

Pod triumf hostí sa gólmi podpísalo päť rôznych hráčov. Ayoze Perez a Jamie Vardy strelili zhodne hetrik, ďalšie góly pridali James Maddison, Benjamin Chilwell a Youri Tielemans. Hostia vyťažili z toho, že Southampton prišiel už v 12. minúte o vylúčeného Ryana Bertranda a už po prvom polčase viedli vysoko 5:0.

„To, čo som videl, ma veľmi potešilo. Podarilo sa nám streliť niekoľko pekných gólov a na mojich hráčoch bol vidieť hlad po futbale. Dokázali sme sa stopercentne sústrediť aj napriek nepriaznivému počasiu. Boli sme silní v obrane a nemilosrdní v útoku,“ zhodnotil duel tréner hostí Brendan Rodgers.

Domáci hráči po debakli len ťažko hľadali slová. „Musíme sa z toho čo najskôr otriasť a už nikdy nemôžeme nič podobné dopustiť. Chcem sa za celý tím ospravedlniť. Je to pre nás ponižujúce a veľmi ťažké, no musíme niesť za to zodpovednosť. Je nám to veľmi ľúto,“ sypal si popol na hlavu kapitán „svätcov“ Pierre-Emile Hojbjerg.

Zodpovednosti sa nezriekol ani nemecký tréner tímu Ralph Hasenhüttl. "Bola to katastrofa. Nikdy som nevidel tím zareagovať na nepriaznivý vývoj takýmto spôsobom. Nebola tam štipka bojovnosti. Nedalo sa na to jednoducho pozerať.

Preto každý, kto zostal na štadióne až do konca, je skutočný fanúšik tohto klubu. Musíme však dať hlavy hore a zvrátiť túto situáciu čo najskôr," povedal Hasenhüttl podľa agentúry AP.

Premier League, 10. kolo

NEDEĽA

Newcastle United – Wolverhampton Wanderers 1:1 (0:1)
Góly: 37. Lascelles – 73. Castro, ČK: 83. S. Longstaff (Newcastle)
M. Dúbravka chytal za domácich celý zápas

Liverpool – Tottenham Hotspur 2:1 (0:1)
Góly: 52. Henderson, 75. Salah (z 11m) – 1. Kane

Arsenal – Crystal Palace 2:2 (2:1)
Góly: 7. Sokratis, 9. Luiz – 32. Milivojevič (z 11m), 52. J. Ayew

Norwich City – Manchester United 1:3 (0:2)
Góly: 89. Hernandez – 21. McTominay, 30. Rashford, 73. Martial

SOBOTA

Manchester City – Aston Villa 3:0 (0:0)
Góly: 46. Sterling, 65. De Bruyne, 70. Gündogan, ČK: 87. Fernandinho (Manchester) po druhej ŽK

Brighton – Everton 3:2 (1:1)
Góly: 15. Gross, 80. Maupay, 90.+4 Digne (vlastný) – 20. Webster (vlastný), 74. Calvert-Lewin

Watford – Bournemouth 0:0

West Ham United – Sheffield United 1:1 (1:0)
Góly: 44. Snodgrass – 69. Mousset

FC Burnely – FC Chelsea 2:4 (0:2)
Góly: 86. Rodriguezm 89. McNeil – 21., 45. a 56. Pulisic, 58. Willian

PIATOK

Southampton – Leicester City 0:9 (0:5)
Góly: 10. Chilwell, 17. Tielemans, 19., 39. a 57. Perez, 45. 58. a 90.+4 Vardy (tretí z 11m), 85. Maddison, ČK: 12. Bertrand (South.)