Favoriti nadeľovali, United zničili Chelsea. Dúbravku prekonal len Aubameyang

Bol to úvod sezóny Premier League v podaní vicemajstra, ako sa patrí. V karnevalovej atmosfére na Anfielde FC Liverpool vybavil nováčika Norwich City (4:1) štyrmi gólmi už v prvom polčase a pripísal si prvé víťazstvo v súťažnom ročníku 2019/20.

09.08.2019 23:26 , aktualizované: 11.08.2019 21:22
Manchester United Foto: ,
Futbalisti Manchestru United mali v šlágri 1. kola proti Chelsea hneď štyri dôvody na takúto radosť.

Po vlastnom góle Granta Hanleyho zo 7. min nasledovali presné zásahy Mohameda Salaha (19.), Virgila van Dijka (28.) a Divocka Origiho (42.). Po hodine hry korigoval Teemu Pukki na konečných 1:4 z pohľadu hostí.

"Na začiatku druhého polčasu sme mohli pridať piaty aj šiesty gól, potom skóroval súper. Do 60. min sme predvádzali superfutbal, ktorému nechýbala ostrosť. Potom sme už neboli nebezpeční, iba sme kontrolovali hru.

Norwich má môj rešpekt. Boli drzí a užívali si svoj futbal do konca," vyhlásil tréner FC Liverpool Jürgen Klopp na tlačovej konferencii po zápase, cituje ho aj BBC Sport.

Odštartovala anglická Premier League Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Systém VAR je prvýkrát v akcii v anglickej...

„Štyri góly v prvom polčase boli pre nás veľká vzpruha po predchádzajúcej prehre s Manchestrom City o Community Shield. Som rád, že som mohol pomôcť gólom. Súper si zaslúži rešpekt, ale sme radi, že sme zápas ukončili presvedčivým víťazstvom,“ povedal útočník FC Liverpool Divock Origi.

„Chceli sme byť prvý tím, ktorý po dva a pol roku v lige zvíťazí na Anfielde. Som sklamaný, ale zároveň milujem toto mužstvo a jeho mentalitu. Za stavu 0:4 išli hráči do toho, že vyhrajú druhý polčas a to sa im vo skvelej atmosfére aj podarilo,“ zhodnotil Daniel Farke z lavičky Norwichu.

BBC ponúka pár štatistických čísel na zvýraznenie veľkosti súčasného šampióna Ligy majstrov. Pod vedením Kloppa „The Reds“ nastrieľali v štyroch úvodných zápasoch sezón dovedna 15 gólov, štyri dali druhý rok po sebe a zároveň prvýkrát v tejto sérii vo svojej histórii.

Egyptský útočný klenot FCL Mohamed Salah skóroval už tretí rok v sérii pri premiére nového súťažného ročníka na Britských ostrovoch. Futbalisti z mesta Beatles natiahli sériu bez prehry proti Norwichu na 13 zápasov (11 víťazstiev – 2 remízy), v ktorých nastrieľali 43 gólov.

Za zmienku stojí aj jedna štatistika na strane súpera. Krídelník Onel Hernández sa stal prvým Kubáncom (má aj nemecký pas), ktorý zasiahol do zápasu Premier League v jej histórii. Kuba je stoštrnásta krajina, ktorej hráč sa zapojil do diania v najvyššej anglickej súťaži.

Suverénne víťazstvo si vybralo aj svoju nemalú daň. V 39. min sa vicemajstrovi zranil brankár Alisson. Pri odkope lopty sa pokĺzol a potom sa chytil za lýtko. Nosidlá síce odmietol, ale pri odchode z ihriska mu museli pomáhať členovia lekárskeho tímu FCL.

Alisson s určitosťou vynechá budúcotýždňový istanbulský súboj Európskeho superpohára proti Chelsea (14.8.).

„Obzrel sa za seba, lebo si myslel, že ho čosi zasiahlo. Videli sme, aké je to vážne a musíme sa s tým zmieriť. Je to zranenie lýtka a on nemohol pokračovať v zápase. To nikdy nie je dobré znamenie. V superpohári Alissona neuvidíme,“ trpko skonštatoval Klopp.

Futbalisti majstrovského Manchestru City taktiež zvládli vstup do novej sezóny. V úvodnom zápase sobotňajšieho programu rozdrvili West Ham United na jeho pôde 5:0 a to im jeden gól neuznal systém VAR. Ten funguje v najvyššej anglickej súťaži od začiatku tohto ročníka a v stretnutí sa dostal do hry až trikrát.

Citizens ako prví v Premier League prišli o gól po verdikte videorozhodcu. Stalo sa tak po tom, čo Gabriel Jesus doklepol do siete prihrávku Raheema Sterlinga.

Rozhodca Mike Dean najprv zásah uznal, no po použití systému VAR svoj verdikt zmenil a odpískal ofsajd. To bolo už za stavu 2:0 pre hostí, skóre otvoril v 25. minúte Jesus a po zmene strán zvýšil Sterling.

Anglický útočník pridal v 75. minúte tretí zásah, aj ten si rozhodca overoval cez VAR pre údajný ofsajd, ale nakoniec gól uznal. V 86. minúte sa systém videoasistenta dostal do hry tretíkrát.

Dean správne odpískal penaltu, loptu si postavil Sergio Agüero, ale Lukasz Fabianski jeho pokus zmaril. Poľský gólman sa však pohol z bránkovej čiary skôr ako mal a tak sa po zásahu VAR penalta opakovala.

Agüero poslal loptu do druhej strany a bolo 4:0. Na konečných päť upravil v prvej nadstavenej minúte opäť Sterling a zavŕšil tak svoj hetrik.

Dobrý vstup do sezóny zaznamenali hráči Burnley, ktorí si doma poradili so Southamptonom 3:0. O dva góly sa postaral útočník Ashley Barnes, ďalší pridal krídelník Johann Gudmundsson.

Trojgólový štart do nového ročníka zaznamenali aj hráči Brightonu na ihrisku Watfordu. Skóre otvoril vlastným gólom Abdoulaye Doucoure, na 2:0 upravil po zmene strán Florin Andone a tretí zásah pridal Neal Maupay, pre ktorého to bol premiérový gól v Premier League.

Bournemouth remizoval s nováčikom Sheffieldom United 1:1 a nerozhodne sa skončil aj duel medzi Crystal Palace a Evertonom (0:0).

Nováčik z Aston Villy viedol zásluhou Johna McGinna nad Tottenhamom Hotspur až do 73. minúty, no potom favorit dokázal otočiť zápas. O vyrovnávajúci gól sa postaral nováčik v drese Spurs Tanguy Ndombele, ďalšie dva pridal v 86. a 90. minúte kanonier Harry Kane.

Futbalisti Arsenalu zvíťazili v nedeľňajšom dueli na pôde Newcastlu United 1:0. O jediný gól stretnutia sa postaral Pierre-Emerick Aubameyang, ktorý prekonal slovenského brankára Martina Dúbravku v 58. minúte.

Zakončovateľ „kanonierov“ ťažil z nedôslednosti domácej obrany, ktorá mu dala veľa priestoru po centri Ainsleyho Maitland-Nilesa. Aubameyang sa dostal s loptou pred Dúbravku a hoci sa slovenský brankár snažil zmenšiť strelecký uhol, gabonský útočník ho dokázal prehodiť.

V ďalšom nedeľňajšom zápase sa medzi Leicestrom City a Wolverhamptonom Wanderers zrodila bezgólová remíza.

Hráči Manchestru United zdolali v nedeľňajšom šlágri na domácom ihrisku Chelsea 4:0. O trpkú ligovú premiéru pre trénera Franka Lamparda na lavičke hostí sa postaral dvoma gólmi Marcus Rashford, ďalšie pridali Anthony Martial a Daniel James.

V prvom polčase išli „červení diabli“ do vedenia vďaka premenenej penalte Marcusa Rashforda, ktorého predtým faulovala obrana Londýnčanov. Verdikt arbitra ešte odobril VAR. Po prestávke pridal Manchester ďalšie tri góly, pričom dva zaznamenal v rozmedzí od 65. do 67. minúty.

„Odišli nám viaceré opory, ale nechcem sa vyhovárať. Urobili sme štyri chyby a skúsený súper nás potrestal. Pre nás to bola veľká lekcia,“ citoval Lamparda portál skypsorts.com.

Zápas sledoval zo štúdia aj Jose Mourinho. Portugalský kouč trénoval v PL obe mužstvá a po debakli Chelsea podporil Lamparda. Nový tréner „The Blues“ totiž nemohol pred začiatkom sezóny nakupovať hráčov, keďže klub porušil pravidlá pri podpísaní zmlúv s mladými hráčmi vo veku do 18 rokov.

Nové akvizície bude môcť londýnsky tím podpísať najskôr až v lete 2020. „Chelsea nenakupovala hráčov, ale kúpila si čas. To, že majú zákaz nakupovať znamená, že nie sú pod tlakom. Ale ja by som uprednostnil tlak. Pokojne môžu skončiť do štvrtého miesta,“ povedal Mourinho.