Pištoľ pri hlave, kamaráti v base. Buldog sa dostal z najhoršieho

30.01.2019 18:02
Richarlison everton
Richarlison v drese Evertonu. Autor: ,

Cesta k lákavému životu profesionálneho futbalistu býva kľukatá. Stojí hektolitre potu, tisíce ton závaží, stovky nabehaných kilometrov. Ani to však nemusí stačiť. Potrebujete aj povestný kúsok šťastia.

Najlepší strelec Evertonu Richarlison – skóroval aj v utorok večer proti Huddersfieldu (1:0) – o tom viem svoje. Osud sa k nemu otočil v najhoršom momente života priaznivou stranou. Keby sa tak nestalo, nikdy by sa nedožil statusu jedného z najžiadanejších útočníkov Premier League.

„Môj život sa mohol skončiť už niekoľkokrát. Dôvod? Bol som v zlých časoch na zlých miestach. Okolie, v ktorom som žil, mi nepomáhalo. Vedel som, že existuje len jedna možnosť. Odísť čo najďalej. Lenže ako?“ začína pôsobivé rozprávanie pre FourFourTwo 21-ročný zakončovateľ.

Sen o novom Ronaldovi

Richarlison de Andrade, ako znie jeho celé meno, sa narodil v chudobnej časti mesta Nova Venécia. V čase, keď Brazília naháňala súperom strach. Aj malý Richarlison veľmi túžil na seba obliecť reprezentačný dres. S loptou z handier vylepšoval techniku. V špinavých uliciach sníval o tom, že z neho bude nový Ronaldo.

„Keď idem na zápas, mám špeciálny rituál. Pozerám si na tablete videá s Ronaldovými gólmi. Bol to fenomén – jedinečný, iný, nekompromisný. Sledovať ho – hoci aj stále dokola – je fascinujúce,“ opisuje jeden zo svojich vzorov Richarlison.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Grande luta

Príspevok, ktorý zdieľa Richarlison (@richarlison),

Náročné detstvo ešte viac sťažil rozvod rodičov. Richarlison nechcel dovoliť, aby k tomu došlo. Vyskočil na sťahovací nákladiak a odmietol z neho zísť, až kým sa obaja nezmieria.

Nepodarilo sa, a tak pred šťúplym chlapcom stála ťažká voľba – zostať s otcom alebo s mamou? Sen o zaplnenej Maracane sledujúcej jeho futbalové kúsky bol silnejší.

„Vedel som, že mama so mnou nebude hrať futbal ani ma brať na zápasy. Musel som sa rozhodnúť, vybral som si otca. Zostal som s ním, kým som nemal desať,“ priznal Richarlison.

Umýval autá, predával zmzlinu

<A>Odvtedy nabral jeho život rýchly a nečakaný spád. Dostal ho do situácií, ktoré sú len pre silné žalúdky. Richarlison sa z nich však dostal tak elegantne, ako z obkľúčenia protihráčov v najsledovanejšej lige sveta.

Otec dostal novú prácu a z rodiska sa odsťahoval. Syn putoval späť k mame. Z platu upratovačky nezvládala živiť štyri deti. Richarlison sa rozhodol pomôcť k zlepšeniu finančnej situácie.

„Umýval som autá, robil čokoládové sladkosti, predával zmrzlinu aj lízanky. Potuloval som sa po meste, chcel som si zarobiť peniaze, aby som si mohol splniť futbalový sen,“ pokračoval bývalý hráč Watfordu či Fluminense.

Pri plnení túžob musíme prinášať obete. Chýbalo len veľmi málo a Richarlison mohol zaplatiť najvyššiu.

„Jedného dňa mi chlap na ulici priložil k hlave zbraň. Myslel si, že som drogový díler a že mu chcem vziať jeho podiel. Vydesil ma. V hlave mi preblesklo – ak stlačí spúšť, je po mne. Prežil som to a povedal si, že musím ísť ďalej. Urobil som dobre, lebo mnohí moji kamaráti sú buď vo väzení, alebo po smrti,“ opísal najstrašnejší moment v živote.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Richarlison (@richarlison),

Nemal na spiatočnú cestu

Niekoľkokrát týždenne behal deväť kilometrov do futbalovej školy. Túžba trénovať bola silnejšia ako fakt, že nemal peniaze na autobus. Živorenie i odmietavý postoj viacerých slávnych brazílskych akadémií ho dohnalo k radikálnemu riešeniu.

„Nemám toľko prstov, aby som spočítal, koľko klubov ma odmietlo. Bol som pripravený skončiť. Zrazu som však dostal poslednú šancu. Rozhodol som sa, že ju využijem,“ načrtol.

O čo išlo?

Na jednom z mládežníckych turnajov si ho všimol klub América MG. Pozval ho na skúšku. Mal na ňu prísť na vlastné náklady – do 600 kilometrov vzdialeného Belo Horizonte.

„Mal som drobné len na cestu tam. Neúspech by aj znamenal, že sa nebudem mať za čo vrátiť. Povedal som si, že dám do toho všetko. Vyšlo to a od toho rána sa môj život definitívne zmenil. Urobilo zo mňa to, čo som dnes,“ usmieval sa Richarlison.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Foco

Príspevok, ktorý zdieľa Richarlison (@richarlison),

Nevyleštený drahokam

Je najdrahším hráčom Evertonu v histórii. V júli 2017 poslal liverpoolsky klub do Watfordu neodolateľných 40 miliónov eur. Bolo to necelý rok odvtedy, čo vymenil najvyššiu brazílsku súťaž (Fluminense) za Premier League (Watford). Trhová hodnota Richarlisona sa za necelé dva roky 20-násobne zvýšila.

Vďačí za to nielen tvrdej práci, futbalovému kumštu či dobrému inštinktu pri rozhodovaní sa. Jednu z kľúčových úloh v jeho kariére hrá tréner Marco Silva. Portugalčan si Richarlisona vyhliadol a priviedol do Watfordu. A keď po sérii prekvapujúcich výsledkov dostal vyhadzov a šancu v Evertone, vzal ho so sebou.

„Povedal som vedeniu, že ho musíme získať. Vyhoveli mi, nemôžem byť šťastnejší,“ hovoril po prestupe Silva. Práve on prehovoril Richarlisona, aby neprikývol na ponuku Ajaxu Amsterdam ešte v roku 2017.

„Všetko bolo dohodnuté. Liga majstrov, slávny klub, lepší plat. Zrazu mi zavolal tréner Silva a dal mi ponuku zahrať si v Premier League. Nemohol som odolať. Sen je dôležitejší ako peniaze,“ ozrejmil s odstupom času futbalista.

Keď zočil v tuneli na Old Trafford útočníka Manchestru United Zlatana Ibrahimoviča, bol v šoku. Chce žiariť tak, ako švédsky bombardér. Alebo ako kedysi Ronaldo.

„Je to buldog ako Zlatan, ale s jemnou technikou Ronalda. Nehovorím, že bude taký dobrý ako oni. Robí však veci, aké dokáže len málokto. Je to drahokam, ktorý treba poriadne vybrúsiť,“ komentoval bývalý hráč Liverpoolu a expert Sky Sports Jamie Redknapp.


Tabuľka anglickej Premier League 2019/20

    Z V R P S B
1. Liverpool FC 2 2 0 0 6:2 6
2. Arsenal FC 2 2 0 0 3:1 6
3. Manchester City 2 1 1 0 7:2 4
4. Manchester United 2 1 1 0 5:1 4
5. Brighton & Hove Albion 2 1 1 0 4:1 4
6. Tottenham Hotspur 2 1 1 0 5:3 4
7. AFC Bournemouth 2 1 1 0 3:2 4
8. Sheffield United 2 1 1 0 2:1 4
9. Everton FC 2 1 1 0 1:0 4
10. Burnley FC 2 1 0 1 4:2 3
11. Norwich City 2 1 0 1 4:5 3
12. Leicester City 2 0 2 0 1:1 2
13. Wolverhampton Wanderers 2 0 2 0 1:1 2
14. Crystal Palace 2 0 1 1 0:1 1
15. Chelsea FC 2 0 1 1 1:5 1
16. West Ham United 2 0 1 1 1:6 1
17. Aston Villa 2 0 0 2 2:5 0
18. Newcastle United 2 0 0 2 1:4 0
19. Southampton FC 2 0 0 2 1:5 0
20. Watford FC 2 0 0 2 0:4 0
#Premier League #Everton #Richarlison
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku