Manchester je modrý, derby ovládlo City. Chelsea nevyhrala, ale Sarri má rekord

Nedeľňajší duel 12. kola Premier League medzi manchesterskými tímami City a United iba potvrdil, aká veľká kvalitatívna priepasť je momentálne medzi medzi mužstvom "Citizens" a "červenými diablami" z Old Traffordu.

11.11.2018 15:17 , aktualizované: 21:04
Manchester City, Manchester United Foto: ,
Roztržka v manchesterskom derby medzi City a United.

Mužstvo španielskeho kouča Pepa Guardiolu na domácom ihrisku prekonalo súpera 3:1 a udržalo sa na líderskej pozícii (32 bodov, pozn.). United sú na tom omnoho horšie. V doterajších dvanástich dueloch získali 20 bodov a sú až ôsmi.

„V ostatných zápasoch sa nám proti tomuto protivníkovi nedarilo skórovať viac než dvakrát. Dnes sme však strelili tri góly a zvíťazili sme, takže sme veľmi šťastní. Náš tretí zásah definitívne zlomil tento duel,“ vyhlásil pri mikrofóne televíznej stanice Sky Sports záložník ManCity Ilkay Gündogan.

Práve 28-ročný nemecký reprezentant v 86. min spečatil výhru domácich, ktorí si v priebehu gólovej akcie prihrali 44-krát.

„Citizens“ nasmeroval za víťazstvom už v 12. min David Silva – Španiel vyťažil zo spolupráce s portugalským menovcom Bernardom Silvom. Krátko po zmene strán zakombinoval Argentínčan Sergio Agüero s Alžírčanom Riyadom Mahrezom a krásnou bombou do „vinkla“ prekonal španielskeho gólmana hostí Davida De Geu.

V 58. min síce z pokutového kopu znížil Francúz Anthony Martial, ale posledné slovo mal krátko pred koncom zápasu spomenutý Gündogan.

Tím portugalského kouča Josého Mourinha nenadviazal na derby zo 7. apríla tohto roka, keď na Etihad Stadium zvrátil duel z nepriaznivého stavu 0:2 a zvíťazil 3:2.

"Myslím si, že to z našej strany vôbec nebol zlý výkon, ale dopustili sme sa chýb a zaplatili sme za ne. Všetky tri inkasované góly padli po našich chybách. Ak ich urobíte proti mužstvu ako City, súper vás vytrestá. Treba však povedať aj to, aké okolnosti predchádzali tomuto zápasu.

Kým my sme v Lige majstrov hrali na ihrisku Juventusu Turín (United triumfovali 2:1, pozn.), jedného z najlepších tímov sveta, kde sme museli vyvinúť veľké fyzické úsilie a zvládnuť mentálny tlak, ‚Citizens‘ v relaxačnom tempe vyhrali doma na Šachtarom Doneck," povedal Mourinho pre Sky Sports a dodal, ktoré nedostatky hráčov ho mrzeli najviac:

„Nemôžeme strácať loptu takým spôsobom ako v tomto zápase. Nebolo to o Davidovi De Geovi, ale o tom, ako sme prichádzali o loptu.“

Mourinhov náprotivok Guardiola bol pochopiteľne spokojný. „Zaslúžili sme si víťazstvo, aj keď v prvom polčase sme hrali trochu ustráchane. Báli sme sa straty lopty, útočenia… Súper navyše dobre bránil. Po prestávke sa hra otvorila a proti špičkovému mužstvu sme podali dobrý výkon. Gól Sergia Agüera na 2:0 nám veľmi pomohol,“ povedal niekdajší kormidelník Bayernu Mníchov a FC Barcelona.

Guardiola po stretnutí pochválil aj ďalších zverencov. „David Silva hral na vrcholnej úrovni. Bernardo Silva bol taktiež neuveriteľný, rovnako aj Raheem Sterling v druhom polčase,“ skonštatoval 47-ročný rodák zo Santpedora a pristavil sa taktiež pri šanciach svojho mužstva na obhajobu majstrovského titulu v Premier League.

„Je iba november a ešte nemáme za sebou ani polovicu súťaže. Vo futbale sa môže pritrafiť čokoľvek. Dávame veľa gólov, vytvárame si šance. Bude veľmi dôležité, aby sa hráči z reprezentačných zrazov vrátili zdravotne v poriadku,“ zaželal si Guardiola.

Futbalisti FC Liverpool si poradili doma s Fulhamom 2:0. O víťazstve „The Reds“ rozhodli góly Mohameda Salaha v 41. a Xherdana Shaqiriho v 53. minúte. Liverpool neprehral doma v lige už 27. zápas za sebou. Fulham po siedmej prehre v rade zostáva s piatimi bodmi na chvoste tabuľky.

Londýnska Chelsea nevyužila, najmä v druhom polčase, niekoľko obrovských streleckých príležitostí a iba remizovala na Stamford Bridge s Evertonom 0:0. Z tretej priečky tak stráca na Liverpool dva body.

Tréner „The Blues“ Maurizio Sarri sa postaral o nový ligový rekord, keď ako prvý kouč v histórii neprehral v úvodných dvanástich vystúpeniach vo svojej premiérovej sezóne v najvyššej anglickej súťaži.

Doteraz sa o rekordný zápis delil s Frankom Clarkom, ktorý na lavičke Nottinghamu Forest ťahal šnúru 11 duelov bez prehry na začiatku sezóny 1994/1995. Chelsea má po úvodných 12 kolách bilanciu osem víťazstiev a štyri remízy.

Arsenal Londýn iba remizoval s Wolverhamptonom 1:1, keď bod pre domácich zachránil až v 86. minúte arménsky reprezentant Henrich Mchitarjan. „Gunners“ tak natiahli sériu bez prehry vo všetkých súťažiach už na 16 zápasov. V tabuľke sú piati s osembodovým odstupom od City, Wolves patrí 11. priečka.