Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Výhra na pôde Chelsea. Tottenham sa dočkal po 28 rokoch

Od 10. februára 1990 čakali fanúšikovia Tottenhamu Hotspur na víťazstvo na pôde londýnskeho FC Chelsea, dočkali sa v nedeľu - po viac než 28 rokoch a prvýkrát v rámci anglickej Premier League.

02.04.2018 11:20
Tottenham, radosť Foto: ,
Radosť futbalistov Tottenhamu.

„Kohúti“ v šlágri 32. kola zvíťazili 3:1 z priebežného manka 0:1 a svojím nedeľňajším protivníkom výrazne skomplikovali boj o účasť v budúcosezónnej Lige majstrov. Tottenham so 64 bodmi figuruje na 4. mieste, úradujúci šampión Chelsea má 56 bodov a patrí jej 5. priečka. Jedného i druhého ešte čaká sedem ligových súbojov.

Hostitelia do duelu vstúpili lepšie a po polhodine sa ujali vedenia hlavičkou Álvara Moratu, pri vybehnutí chyboval gólman Spurs Hugo Lloris. O vyrovnanie sa v závere prvého polčasu výstavnou strelou z diaľky postaral dánsky stredopoliar Christian Eriksen. V 62. a 66. min bol ústrednou postavou záložník Dele Alli: najskôr zužitkoval dlhú prihrávku za obranu, vzápätí poslal loptu do siete po skrumáži v pokutovom území. Chelsea na tieto gólové údery nenašla odpoveď. Tottenham, ktorý až do príchodu trénera Mauricia Pochettina v roku 2014 štartoval v Lige majstrov iba dvakrát, má na dosah tretiu účasť medzi európskou smotánkou v sérii.

„Na to, aby ste utvorili víťaznú mentalitu, potrebujete dobré výsledky z veľkých štadiónov – napríklad zo Santiaga Bernabéua či Stamford Bridge,“ vyhlásil Pochettino a doplnil: „Pred štyrmi rokmi sme chceli zmenšiť odstup od elitnej štvorice. To bol prvý cieľ a podarilo sa ho naplniť.“ Na margo Eriksenovho kúsku v závere polčasu, ktorý naštartoval obrat, kormidelník Spurs skonštatoval: „Prezývame ho ‚Golazo‘, lebo má veľký talent, skvelú strelu, techniku a tvorí hru tímu.“

Anglický reprezentant Dele Alli v marcových prípravných dueloch proti Holandsku (víťazstvo 1:0) a Taliansku (1:1) odohral iba 22 minút v Amsterdame, no v nedeľu dvoma zásahmi rozhodol o triumfe svojho mužstva. „Neovplyvní ho to, či hrá alebo nehrá. Má charakter, je silný a bojovník – veľmi súťaživý,“ podotkol Pochettino.

Podľa britských médií neistá je budúcnosť Taliana na lavičke FC Chelsea Antonia Conteho. V premiérovej sezóne v Londýne získal titul, no v prebiehajúcej sa jeho zverenci trápia. „Neviem, musíte sa opýtať vedenia klubu, nie mňa. Klub musí spraviť rozhodnutie. Ja opakujem – som bez obáv,“ vyhlásil Conte.

Viac na túto tému: #Premier League #Tottenham Hotspur #Chelsea FC