Výhra na pôde Chelsea. Tottenham sa dočkal po 28 rokoch

Od 10. februára 1990 čakali fanúšikovia Tottenhamu Hotspur na víťazstvo na pôde londýnskeho FC Chelsea, dočkali sa v nedeľu - po viac než 28 rokoch a prvýkrát v rámci anglickej Premier League.

02.04.2018 11:20
Tottenham, radosť Foto: ,
Radosť futbalistov Tottenhamu.

„Kohúti“ v šlágri 32. kola zvíťazili 3:1 z priebežného manka 0:1 a svojím nedeľňajším protivníkom výrazne skomplikovali boj o účasť v budúcosezónnej Lige majstrov. Tottenham so 64 bodmi figuruje na 4. mieste, úradujúci šampión Chelsea má 56 bodov a patrí jej 5. priečka. Jedného i druhého ešte čaká sedem ligových súbojov.

Hostitelia do duelu vstúpili lepšie a po polhodine sa ujali vedenia hlavičkou Álvara Moratu, pri vybehnutí chyboval gólman Spurs Hugo Lloris. O vyrovnanie sa v závere prvého polčasu výstavnou strelou z diaľky postaral dánsky stredopoliar Christian Eriksen. V 62. a 66. min bol ústrednou postavou záložník Dele Alli: najskôr zužitkoval dlhú prihrávku za obranu, vzápätí poslal loptu do siete po skrumáži v pokutovom území. Chelsea na tieto gólové údery nenašla odpoveď. Tottenham, ktorý až do príchodu trénera Mauricia Pochettina v roku 2014 štartoval v Lige majstrov iba dvakrát, má na dosah tretiu účasť medzi európskou smotánkou v sérii.

„Na to, aby ste utvorili víťaznú mentalitu, potrebujete dobré výsledky z veľkých štadiónov – napríklad zo Santiaga Bernabéua či Stamford Bridge,“ vyhlásil Pochettino a doplnil: „Pred štyrmi rokmi sme chceli zmenšiť odstup od elitnej štvorice. To bol prvý cieľ a podarilo sa ho naplniť.“ Na margo Eriksenovho kúsku v závere polčasu, ktorý naštartoval obrat, kormidelník Spurs skonštatoval: „Prezývame ho ‚Golazo‘, lebo má veľký talent, skvelú strelu, techniku a tvorí hru tímu.“

Anglický reprezentant Dele Alli v marcových prípravných dueloch proti Holandsku (víťazstvo 1:0) a Taliansku (1:1) odohral iba 22 minút v Amsterdame, no v nedeľu dvoma zásahmi rozhodol o triumfe svojho mužstva. „Neovplyvní ho to, či hrá alebo nehrá. Má charakter, je silný a bojovník – veľmi súťaživý,“ podotkol Pochettino.

Podľa britských médií neistá je budúcnosť Taliana na lavičke FC Chelsea Antonia Conteho. V premiérovej sezóne v Londýne získal titul, no v prebiehajúcej sa jeho zverenci trápia. „Neviem, musíte sa opýtať vedenia klubu, nie mňa. Klub musí spraviť rozhodnutie. Ja opakujem – som bez obáv,“ vyhlásil Conte.

Viac na túto tému: #Premier League #Tottenham Hotspur #Chelsea FC