Kane prekonal Messiho a má rekord, United v závere zachránili aspoň bod

, , 26.12.2017 15:43, aktualizované: 20:33
Harry Kane
Harry Kane (v strede) oslavuje jeden zo svojich troch gólov do siete Southamptonu. Autor: ,

Futbalový útočník Harry Kane vytvoril nový rekord anglickej ligy v počte gólov za kalendárny rok. V utorňajšom 20. kole pomohol Tottenhamu k výhre 5:2 nad Southamptonom druhým hetrikom za sebou a celkovo šiestym ligovým v tomto roku a za rok 2017 tak nastrieľal dohromady 39 ligových gólov. Doterajší rekord z roku 1995 držal Alan Shearer s 36 zásahmi.

Shearer okamžite Kaneovi zablahoželal prostredníctvom sociálnych sietí. „Máš za sebou vynikajúci rok 2017. Zaslúžiš si držať rekord v počte gólov v Premier League za kalendárny rok. Gratulujem a pokračuj v dobrej práci,“ napísal Shearer.

Dvadsaťštyriročný anglický reprezentant Kane sa zároveň vďaka utorňajšiemu hetriku stal najlepším európskym strelcom roka 2017, keď prekonal aj Lionela Messiho z Barcelony.

Kane vo všetkých súťažiach v tomto roku vrátane reprezentácie nazbieral 56 gólov, o dva viac ako Messi a o tri viac ako držiteľ Zlatej lopty Cristiano Ronaldo z Realu Madrid a Robert Lewandowski z Bayernu Mníchov.

„Bolo ťažké nemyslieť na túto métu. Chcel som, aby sme vyhrali a chcel som dať gól. Je to výborný pocit držať takýto rekord. Porovnávajú má s hráčmi ako Messi či Shearer, to som vždy chcel. Ukončiť rok ďalším hetrikom je vynikajúce,“ povedal Kane v pozápasovom rozhovore pre televíziu BBC.

Kane sa najprv presadil hlavou po priamom kope, následne mu Son Hung-min prihral pred prázdnu bránku. Svoje predstavenie Kane zavŕšil v 67. minúte, keď lobom zvýšil na 5:1.

Pre Kana išlo už o ôsmy ligový hetrik kariéry. Viac ich majú na konte len Robbie Fowler (9) a práve Shearer, ktorý zaznamenal 11 hetrikov v Premier League.

Druhý tím tabuľky Manchester United doma len remizoval 2:2 s futbalistami Burnley. Navyše, remízu vydoloval až v prvej minúte nadstaveného času svojím druhým gólom v tomto zápase anglický reprezentant Jesse Lingard.

Hostia si neudržali vedenie 2:0 po prvom polčase, ktoré získali gólmi Ashleyho Barnesa a Stevena Belfoura zo štandardných situácií.

Posledná Swansea večer nebola ťažkým orieškom pre Liverpool na jeho pôde. „The Reds“ sa presadili jednoznačne 5:0 aj zásluhou dvoch gólov Brazílčana Roberta Firmina. Liverpool figuruje na štvrtom mieste.

Premier League – 20. kolo:

Tottenham Hotspur – Southampton 5:2 (2:0)
Góly: 22., 39. a 67. H. Kane, 49. Alli, 51. Son – 64. Boufal, 82. D. Tadič

Bournemouth – West Ham United 3:3 (1:1)
Góly: 29. Gosling, 57. Ake, 90.+ C. Wilson – 82. a 89. Arnautovič, 7. James Collins

FC Liverpool – Swansea 5:0 (1:0)
Góly: 52. a 66. Firmino, 6. Coutinho, 65. Alexander-Arnold, 83. Oxlade-Chamberlain