Revolúcia v českom futbale. Na Letnej bude premiérovo v akcii videorozhodca

29.11.2017 13:47

Najvyššiu českú futbalovú súťaž čaká v nedeľu veľká premiéra videorozhodcu. V poslednom zápase záverečného jesenného 16. kola medzi pražskou Spartou a Mladou Boleslavou bude na Letnej prvýkrát v histórii prvej ligy v ostrom online režime nasadené video.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Autor: SITA/AP, Elisabetta Baracchi

„Na ďalšie posilnenie dôveryhodnosti profesionálneho futbalu je to veľmi dôležité. Ako to na začiatku vyzeralo po technickej stránke zložité, až neriešiteľné, tak sa to nakoniec podarilo zrealizovať,“ povedal v stredu na tlačovej konferencii predseda Ligovej futbalovej asociácie Dušan Sloboda.

LFA, ktorá riadi profesionálne súťaže, sa na projekt videorozhodcu prihlásila vlani. V jarnej časti minulej sezóny sa video v prvej lige testovalo v offline režime v 24 dueloch a tento rok na jeseň sa technológia skúšala už v ostrom online režime v deviatich zápasoch juniorskej ligy.

Video využívajú v niektorých európskych ligách, napríklad v talianskej Serii A alebo nemeckej Bundeslige.

Hlavný arbiter zápasu bude v spojení s videorozhodcom a jeho asistentom, ktorí budú sedieť v prenosovom vozidle televíznej stanice O2 TV Sport. Tá duel odvysiela.

Stretnutie bude snímať jedenásť kamier, ktoré budú mať videorozhodca s asistentom k dispozícii tak, aby v prípade nutnosti preskúmali dostupné zábery. Ligovú premiéru v úlohe videorozhodcu na Letnej bude mať hlavný školiteľ projektu Roman Hrubeš.

„Dá sa to prirovnať k tomu, ako keby som šiel pískať derby, pretože tá zodpovednosť a očakávania, aby sa to podarilo, sú podobné,“ uviedol Roman Hrubeš.

„V niektorých súťažiach už videorozhodca funguje a sú s tým spojené nielen pozitíva, ale niekde to sprevádzajú určité pôrodné bolesti. Možno by sa k tomu trochu hodilo príslovie: dobrý sluha, zlý pán. Veľmi to pomôže futbalu, ale nemôžeme od zapojenia videorozhodcu čakať zázraky,“ uviedol Svoboda.

„Nemôžeme čakať, že zrazu nebude dochádzať k chybám rozhodcov. Primárnym cieľom je odstrániť zjavné a omyly, ktoré majú fatálny dopad na výsledky stretnutí,“ dodal Svoboda.

Projekt videorozhodcu bude pokračovať na jar. „Ak všetko v nedeľu dopadne v poriadku, budeme pokračovať na jar minimálne v jednom zápase kola, ktorého prenos odvysiela stanica O2 TV. Ale v rámci projektu sme technicky pripravení aj na ďalšie varianty, aby aj v zápasoch, ktoré nebude vysielať O2, mohlo byť video zapojené,“ dodal Svoboda.

#HET liga #FK Mladá Boleslav #AC Sparta Praha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk