Duda a Pekarík proti Trumpovi? Hráči Herthy podporili športovcov v USA

15.10.2017 06:00
Hertha protest Duda Pekarík
Hráči Herthy Berlín vrátane Slovákov Petra Pekaríka (prvý zľava) a Ondreja Duda (štvrtý zľava) pokľakli počas klubovej hymny pred zápasom proti Schalke. Autor: ,

Ich počin nemá v Európe obdobu. Futbalisti Herthy Berlín - vrátane slovenských reprezentantov Petra Pekaríka a Ondreja Dudu - ruka v ruke pokľakli pred začiatkom sobotňajšieho bundesligového duelu proti Schalke 04 Gelsenkirchen. Svojím gestom počas klubovej hymny podporili hráčov amerického futbalu z NFL, ktorí takto protestujú proti rasovej diskriminácii a policajnému násiliu voči menšinám v USA.

K základnej jedenástke Herthy, v ktorej figurovali aj Pekarík s Dudom, sa pridali aj tréneri i členovia realizačného tímu berlínskeho mužstva. Klub na svojom oficiálnom twitterovom účte uviedol, že akcia bola na znak „podpory tolerantného a zodpovedného Berlína“.

„Podporujeme rôznorodosť a odsudzujeme násilie,“ uviedol hlásateľ na štadióne a dodal: „Naším gestom chceme podporiť našich kolegov-športovcov z USA, ktorí bojujú proti diskriminácii.“

Hráči Herthy Berlín vrátane Slovákov Petra...
Hráči Herthy Berlín vrátane Slovákov Petra Pekaríka a Ondreja Dudu pokľakli počas klubovej hymny pred zápasom proti Schalke 04. Autor: SITA/AP, Michael Sohn

Kľačanie počas hymny odštartoval vlani quarterback tímu NFL San Francisco 49ers Colin Kaepernick. „Hymne a vlajke štátu, ktorý utláča čiernych ľudí a ľudí s inou farbou pleti, nepreukážem rešpekt. Na uliciach pribúdajú mŕtvoly a vinníci zostávajú na slobode,“ povedal vtedy Kaepernick.

V novej sezóne NFL ho napodobnili viacerí kolegovia. Už to neboli jeden či dvaja, ale pri hymne hromadne kľačali desiatky protestujúcich hráčov. To pobúrilo amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý protestujúcich hráčov označil za sk**vysynov.

Vulgárnym prejavom len prilial olej do ohňa. Z kľačania počas hymny sa stal v USA symbol proti rasovému útlaku, diskriminácii i politike prezidenta Trumpa. K hráčom amerického futbalu sa postupne pridal aj niektorí bejzbalisti z MLB či hokejisti z NHL.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#protest #Peter Pekarík #Ondrej Duda #Hertha BSC Berlín #Donald Trump #Colin Kaepernick #Bundesliga
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

29,99
Orchidea  ružová  na vysoko

Orchidea ružová na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk