Chelsea aj Arsenal zakopli, City predviedlo kanonádu, v šlágri gól nepadol

V sobotňajšom šlágri 8. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League medzi FC Liverpool a Manchestrom United sa diváci gólu nedočkali.

14.10.2017 15:46 , aktualizované: 20:56
Alberto Moreno, Ashley Young Foto: ,
Alberto Moreno z Liverpoolu vo vzduchu po súboji s Ashleym Youngom z Manchestru United.

Hoci domáci tím mal väčšinu zápasu prevahu, výborného brankára Davida de Geu jeho hráči neprekonali. Manchester United si uchoval čisté konto v deviatich z ostatných desiatich ligových zápasov.

Obraz hry sa prakticky od prvej do poslednej minúty nemenil. Manchester United sa predstavil na Anfielde s defenzívnou taktikou, do útoku sa príliš nehrnul. Tréner "The Reds“ Jürgen Klopp v pozápasovej reakcii jedinou vetou, ktorú citoval portál BBC, vystihol dianie na trávniku: "Manchester United si prišiel po bod a aj ho získal.“

Nemecký tréner ešte dodal: „Isteže, takto nemôžete hrať na pôde Liverpoolu, ale pre Manchester United je to v poriadku.“ Najväčšiu šancu Liverpoolu zahodil v 57. min Emre Can, keď z niekoľkých metrov volejom netrafil bránku. V druhom polčase tempo hry upadlo, vzruchu bolo málo.

Zverenci Jürgena Kloppa sa pokúšali o dobytie súperovej bránky, utvorili si zopár príležitostí, kľúč od bránky De Geu však nenašli. Španielsky brankár sa zaskvel napríklad pri strele Joela Matipa v 36. min stretnutia, keď vytiahol zákrok na spôsob gymnastického "špagáta“. Všetky štatistické ukazovatele hovoria v prospech Liverpoolu: držanie lopty 62 – 38 (v percentách), strely 19:6, strely na bránku 5:1, rohy 7:3, iba na góly to bolo nerozhodne.

Hostia mali v zápase iba jednu šancu, tesne pred polčasovou prestávkou si brankár Liverpoolu Simon Mignolet poradil so strelou Romela Lukakua. Bol to jediný strelecký pokus United, ktorý smeroval v dueli do priestoru troch žrdí.

"V prvom polčase sme mali totálnu kontrolu, v druhom som potreboval moju lavičku, ale ja ju nemám,“ tlmočila vyjadrenie trénera Manchestru United Josého Mourinha webstránka BBC. Svoje slová portugalský kouč doplnil: "V druhej časti hry bol Nemanja Matič unavený a ja som nemal riešenia na lavičke. Striedaniami som sa snažil vniesť viac dynamiky do nášho útoku, stratili sme však silu a energiu, kontrolovali sme stred poľa. Keďže som nemal šancu zmeniť smerovanie hry, bod je pozitívom.“

Pred výkopom derby boli diváci na Anfield Road svedkami slávnostného úvodu. Jednu z tribún liverpoolskeho štadióna pomenovali po klubovej legende Kennym Dalglishovi, ktorý získal s Reds v úlohe hráča a neskôr aj trénera osem ligových titulov, vrátane doteraz posledného v roku 1990.

Zverenci Josého Mourinha vďaka ďalšiemu čistému kontu vyrovnali klubový rekord, keď inkasovali v úvodných ôsmich ligových kolách len dvakrát.

Ďalšia prehra majstra

Futbalisti Crystal Palace na vlastnom ihrisku nečakane zdolali hráčov FC Chelsea 2:1. „Orlom“ k prvému triumfu i bodom v tejto sezóne Premier League pomohol vlastný gól hosťujúceho Césara Azpilicuetu, o druhý a napokon víťazný zásah domácich sa postaral Wilfried Zaha. Na priebežných 1:1 vyrovnal Tiémoué Bakayoko. Úradujúci majster prehral druhýkrát po sebe.

Manchester City doma predviedol gólový koncert, keď Stoke City „rozstrieľal“ 7:2. Dvakrát sa presadil brazílsky útočník Gabriel Jesus. „Citizens“ využili bezgólovú remízu mestského rivala United na pôde FC Liverpool a posunuli sa na prvé miesto v priebežnej ligovej tabuľke.

Futbalisti Watfordu doma zdolali hráčov londýnskeho Arsenalu 2:1. Hosťom vyšiel prvý polčas, po ktorom viedli gólom Pera Mertesackera 1:0. Po zmene strán najprv vyrovnal Troy Deeney z pokutového kopu a v nadstavenom čase rozhodol o triumfe domácich Tom Cleverley. Watfordu sa v lige darí, neprehral už tretí zápas po sebe a v priebežnej tabuľke figuruje na 4. mieste, Arsenal je šiesty.

Úlohu favorita potvrdil Tottenham Hotspur, ktorý si poradil s Bournemouthom 1:0, v ďalších zápasoch Burnley doma remizovalo s oslabeným West Hamom United 1:1 a Swansea zdolala Huddersfield 2:0.

Manchester City – Stoke City 7:2 (3:1)
Góly: 17. a 55. Gabriel Jesus, 19. Sterling, 27. D. Silva, 60. Fernandinho, 62. Leroy Sané, 79. Bernardo Silva – 44. M. Diouf, 47. K. Walker

Swansea – Huddersfield 2:0 (1:0)
Góly: 42. a 48. Abraham

Tottenham Hotspur – Bournemouth 1:0 (0:0)
Gól: 47. C. Eriksen

Watford – Arsenal 2:1 (0:1)
Góly: 71. T. Deeney (z pok. kopu), 90.+ Cleverley – 39. Mertesacker 71. T. Deeney (z pok. kopu), 90.+ Cleverley – 39. Mertesacker