Oslabený Liverpool schytal debakel, knokaut brankára City. United s remízou

Futbalisti Manchestru City deklasovali v 4. kole anglickej ligy Liverpool 5:0. Zverenci Pepa Guardiolu pokračujú v novej sezóne bez prehry a doma nespoznali premožiteľa už 14 zápasov v rade.

09.09.2017 15:53 , aktualizované: 20:33
Brankára Manchestru City Ederson v zrážke s... Foto: Reuters, LEE SMITH
Ederson, Sadio Mané Brankára Manchestru City Ederson v zrážke s kopačkou Sadia Maného z Liverpoolu, ktorý za zákrok videl červenú kartu.

Liverpool po prvýkrát v sezóne prehral, kouč Jürgen Klopp navyše zažil debakel o päť gólov po takmer 11 rokoch, keď ešte ako tréner Mainzu musel stráviť prehru 1:6 s Brémami.

Šláger otvoril gólom v 24. minúte argentínsky kanonier Agüero, ktorý zužitkoval prihrávku za obranu od De Bruyneho a strelil 124. gól v Premier League, čím sa stal rekordérom medzi neeurópskymi futbalistami. Prekonať doterajšieho lídra Dwighta Yorka sa mu podarilo za 185 zápasov. Agüero potvrdil, že sa mu na štadióne Etihad proti „Reds“ darí: presadil sa vo všetkých šiestich ligových zápasoch.

Obrana hostí naďalej horela a v 37. min navyše vylúčili Liverpoolu Maného, ktorý sa snažil získať loptu a nohou zasiahol tvár brankára Edersona. Brazílčan skončil na nosidlách, vystriedal ho Claudio Bravo.

Presilovku využili „Citizens“ ešte do prestávky, keď po ďalšej De Bruyneo asistencii skóroval nepokrytý Gabriel Jesus, ktorému chvíľu predtým rozhodcovia neuznali gól kvôli ofsajdu.

V druhom polčase si odkrútil debut v drese Liverpoolu po prestupu z Arsenalu Oxlade-Chamberlain, za úspešný ho však nemôže považovať. Manchester pridal ďalšie tri góly, ďalší strelil Gabriel Jesus a dvakrát sa presadil striedajúci Sané.

"Štvrtému rozhodcovi som povedal, že si nemyslím, že to bolo na červenú kartu. Nohu nemal hráč tak vysoko, brankár šiel loptu hlavičkovať. Verím, že nejde o vážne zranenie. Sadio sa cíti zle, je to pre neho ťažké,“ komentoval vylúčenie Maného pre Sky Sports tréner FC Liverpool Jürgen Klopp.

Na margo vysokej prehry svojho mužstva dodal: "Zopár prehier týmto rozdielom som utrpel, nie je to „cool“, ale neboli sme takí zlí. To si však nik nebude pamätať.“ Pre Kloppa ide o najvyššiu prehru v pozícii trénera v súťažnom zápase s FC Liverpool.

Jeho náprotivok Pep Guardiola na lavičke Manchestru City videl zápas takto: "Kým mužstvá boli v rovnakých počtoch, išlo o vyrovnaný duel, oba tímy mali šance, Liverpool hral veľmi rýchlo. Po vylúčení hráča súpera to bolo pre nás o niečo jednoduchšie, v druhom polčase sme hrali tak, ako sme chceli. Počínali sme si dobre.“

Aj jeho sa novinári pýtali na červenú kartu pre Maného: "Brankára nevidel, pozeral sa na loptu, ale zrážka to bola veľká. Neviem, či to bolo na vylúčenie. Nehovoril som o červenej karte pre Kyla Walkera proti Evertonu a nebudem komentovať ani túto.“

Autor dvoch asistencií Kevin de Bruyne hodnotil stretnutie pre BBC takto: „Boli sme koncentrovaní, v druhom polčase sme nedali Liverpoolu veľa šancí. V tréningoch hrávame minizápasy s mužom navyše. Musíte však zostať sústredení.“

Sobotňajší triumf 5:0 je najvyšším víťazstvom Manchestru City nad FC Liverpool od roku 1937.

Futbalisti londýnskeho Arsenalu na vlastnom ihrisku zvíťazili nad hráčmi Bournemouthu hladko 3:0. Dvoma gólmi sa blysol anglický reprezentant Danny Welbeck, jeden zásah pridal Alexandre Lacazette.

Futbalisti Stoke City doma remizovali s hráčmi Manchestru United 2:2. Stoke sa ujalo vedenia v závere prvého polčasu – presadil sa Maxim Choupo-Moting. Ešte pred prestávkou však vyrovnal Marcus Rashford.

„Červení diabli“ priebežne otočili po zmene strán vďaka Romeluovi Lukakuovi, domáci vzápätí dokázali vyrovnať, keď druhýkrát v zápase skóroval Choupo-Moting. United priebežne vedú ligovú tabuľku o skóre pred mestským rivalom City.

Úradujúci majster FC Chelsea uspel na pôde Leicestru City 2:1. Víťazný gól strelil v druhom polčase bývalý hráč „líšok“ N'Golo Kanté.

Tottenham triumfoval nad Evertonom bez ťažkostí 3:0, Southampton nestačil na nováčika Watford 0:2 a Brighton dosiahol prvý triumf v Premier League 2017/2018, keď zdolal West Bromwich 3:1.

Premier League – 4. kolo:

Manchester City – FC Liverpool 5:0 (1:0)
Góly: 45.+ a 53. Gabriel Jesus, 77. a 90.+ L. Sané, 24. Agüero, ČK: 37. S. Mané (Liverpool) za faul

Arsenal Londýn – Bournemouth 3:0 (2:0)
Góly: 6. a 50. Welbeck, 27. Lacazette

Brighton – West Bromwich Albion 3:1 (1:0)
Góly: 45. a 48. Gross, 63. Hemed – 77. J. Morrison

Everton – Tottenham Hotspur 0:3 (0:2)
Góly: 28. a 46. H. Kane, 42. Ch. Eriksen

Leicester City – FC Chelsea 1:2 (0:1)
Góly: 62. Vardy (z pok. kopu) – 41. Morata, 50. N. Kanté