Liverpool hazarduje, doma iba remizoval. Šanca United na Ligu majstrov iba tlie

Futbalisti FC Liverpool doma remizovali s hráčmi Southamptonu 0:0 v nedeľňajšom stretnutí 36. kola najvyššej anglickej súťaže.

07.05.2017 16:40 , aktualizované: 20:00
Jürgen Klopp Foto: ,
Tréner Liverpoolu Jürgen Klopp.

LFC sa priebežne posunul na tretie miesto v ligovej tabuľke o bod pred Manchester City, ktorý má však zápas k dobru.

Futbalisti londýnskeho Arsenalu ešte živia nádej na umiestnenie v prvej štvorke Premier League, ktoré zaručuje účasť v budúcom ročníku Ligy majstrov. V šlágri kola zdolali piaty Manchester United 2:0 (0:0) a priblížili sa mu na rozdiel dvoch bodov, na štvrtý Manchester City majú šesťbodové manko, ale v porovnaní s oboma klubmi odohrali o jeden zápas menej.

Tréner United José Mourinho sa rozhodol použiť rotačný systém, a to vo veľkom rozsahu – oproti zápasu Európskej ligy so Celtou Vigo zmenil zostavu až na ôsmich postoch. V základe sa objavil Wayne Rooney, ale aj 19-ročný obranca Axel Tuanzebe. Rodák z Demokratickej republiky Kongo nastúpil v Premier League na svoj druhý zápas a prvý raz od začiatku.

Defenzívna taktika „červeným diablom“, oblečeným netradične do modrých farieb, v prvom polčase vychádzala, Arsenal držali na dištanc. A keď sa už domáci dostali k zakončeniu, niekoľko pohotových zákrokov predviedol brankár David de Gea.

V 54. minúte však už bol bezmocný, keď Granith Xhaka vypálil z veľkej diaľky a lopta odrazená od chrbta Andera Herreru skončila v sieti. Neuplynuli ani tri minúty a center Oxlada-Chamberlaina usmernil do brány spred päťky hlavou Danny Welbeck, bývalý hráč United.

„Je skutočne dôležité, že sme vyhrali – vzhľadom na našu pozíciu. Vďaka tomuto víťazstvu máme nádej na dobrý koniec sezóny,“ povedal pre Sky Sports Welbeck. Rodák z Manchestru sa nebránil gólovým oslavám v konfrontácii s bývalým klubom. „Vyrástol som na severozápade, je to pre mňa špeciálne miesto v živote. Keď však idem na trávnik, je to o práci. Keď skórujete, máte byť šťastný. Je to prirodzené,“ komentoval.

Tréner Arsenalu Arséne Wenger pre Sky Sports. „Víťazstvo bolo vybudované na trpezlivosti. V prvom polčase na nás bolo vidno nervozitu, v druhom sme boli ostrejší a prišli góly. Je to dobrá výhra.“ Na otázku, čo hovorí na to, že konečne zdolal Mourinha v Premier League, odpovedal: „Mali sme spolu aj veľa remíz a fantastické tímy, ktoré hrali proti sebe. Nie je to manažér proti manažérovi.“ Wenger zdolal svojho trénerského soka po 15 súťažných zápasoch, v 17. vzájomnej konfrontácii. Predtým ho pokoril iba raz – v Community Shield. O vyhliadkach skončiť v Top 4 povedal: „Je tu matematická šanca, ale budeme potrebovať trocha pomoci.“

Hostia nedokázali na nepriaznivý vývoj zareagovať, nepomohol ani príchod útočníka Marcusa Rashforda, a tak našli premožiteľa v Premier League po 25 zápasoch bez prehry. Naposledy podľahli v lige 23. októbra 2016 na Stamford Bridge proti Chelsea.

Tréner Manchestru United José Mourinho v televíznom interview skonštatoval: „Som sklamaný iba z výsledku, nie z hry. Videl som niekoľko výborných individuálnych výkonov v našom tíme. Dobre sme bránili, usilovali sa o víťazstvo. Podľa mojej mienky Arsenal nebol lepší ako my.“

Manchester United si v boji o prvú štvorku nepolepšil, ale má aj inú možnosť, ako si vybojovať účasť v budúcom ročníku Ligy majstrov – vyhrať Európsku ligu, v ktorej má dobré šance prebojovať sa do finále. Celkom zreteľne sa práve na túto métu sústredí v závere sezóny.

FC Liverpool – Southampton 0:0

Arsenal Londýn – Manchester United 2:0 (0:0)
Góly: 54. G. Xhaka, 57. Welbeck