Götze sa vrátil do Dortmundu a začal jeho skazu. Bayern vyhral 3:0

Futbalisti Bayernu Mníchov potvrdili status jedného z najlepších svetových tímov súčasnosti, v sobotňajšom megašlágri jesene v rámci 13. kola najvyššej nemeckej súťaže I. bundesligy zvíťazili na ihrisku Borussie Dortmund presvedčivo 3:0.

23.11.2013 21:04
Arjen Robben Foto: ,
Arjen Robben ukazuje fanúšikom v Dortmunde číslo svojho dresu.

V súboji dvoch najväčších ašpirantov na zisk ligového titulu v najvyššej nemeckej futbalovej súťaži Borussia Dortmund – FC Bayern Mníchov sa zrodilo víťazstvo hostí 3:0. O triumfe Bavorov rozhodli gólmi v druhom polčase Mario Götze, Arjen Robben a Thomas Müller.

Tréner Borussie Jürgen Klopp sa musel v sobotňajšom stretnutí zaobísť bez zranených stopérov Nevena Subotiča a Matsa Hummelsa a krajného obrancu Marcela Schmelzera. Kormidelníkovi Bavorov Pepovi Guardiolovi chýbal francúzsky krídelník Franck Ribéry.

V úvodnom polčase nevyužili svoje šance najskôr domáci Jakub Blaszczykowski a Marco Reus. Hostia odpovedali pokusmi Maria Mandžukiča a Thomasa Müllera. „V rozhodujúcich momentoch sa nám nepodarilo skórovať,“ citoval portál welt.de slová brankára domácich Romana Weidenfellera, ktorého doplnil kouč Borussie Klopp: „Bayern hral trpezlivo. My sme mali najväčšie šance za bezgólového stavu. Ak chcete v takýchto zápasoch uspieť, musíte nejaké príležitosti premeniť.“

V 56. min za piskotu domácich tribún vymenil bývalý hráč Dortmundu Götze na trávniku Maria Mandžukiča a práve letná posila Bayernu strelila o jedenásť minút neskôr úvodný gól zápasu. Po prihrávke od Thomasa Müllera vystrelil 21-ročný stredopoliar pravačkou a napriek dotyku gólmana domácich zapadla lopta presne k pravej žrdi. O sedem minút neskôr mohol vyrovnať Reus, brankár Bayernu Manuel Neuer s námahou jeho strelu vyškriabal mimo troch žrdí.

V záverečnej päťminútovke udreli Bavori dvakrát. V 86. min oblúčikom k ľavej žrdi zvýšil na rozdiel dvoch gólov holandský reprezentant Robben, o dve minúty neskôr uzavrel skóre duelu po rýchlej kombinácii a prihrávke Philippa Lahma Müller.

„Bolo dôležité, že sme viedli 1:0. Dortmund musel viac riskovať,“ uviedol strelec druhého gólu Robben. „Dnes sme si zaslúžili zvíťaziť. Výsledok 3:0 vyzerá jednoznačne, ale rozhodne to bol zápas, na ktorý sa dalo pozerať, a ku kvalite prispeli oba tímy,“ povedal holandský krídelník. Svojich súperov ocenil aj brankár Mníchovčanov Neuer. „V kvalite mužstiev nebol rozdiel, no vyhrali sme zaslúžene. Domov môžeme cestovať spokojní,“ vyhlásil 27-ročný nemecký reprezentant.

Lídrami tabuľky sú Bavori, po sobote majú na čele štvorbodový náskok pred futbalistami Bayeru Leverkusen a už sedembodový pred hráčmi tretieho Dortmundu.

Bayern neprehral už 23 duelov v rade vo všetkých súťažiach, naposledy bol neúspešný práve s Dortmundom v predsezónnom zápase národného Superpohára, Borussia zvíťazila 4:2. V najvyššej domácej súťaži naposledy odchádzal z ihriska v úlohe porazeného pred vyše rokom 28. októbra 2012 po dueli s Bayerom Leverkusen (1:2). Dortmundčania natiahli šnúru prehier na tri stretnutia. V rámci nemeckej I. bundesligy prehrali 9. novembra na pôde Wolfsburgu 1:2, o tri dni skôr nestačili na domácom štadióne v súboji Ligy majstrov na londýnsky FC Arsenal (0:1).

Borussia Dortmund – Bayern Mníchov 0:3 (0:0)
Góly: 67. Götze, 86. Robben, 88. Th. Müller

FC Augsburg – TSG 1899 Hoffenheim 2:0 (2:0)
Góly: 17. a 23. Halil Altintop

Eintracht Braunschweig – SC Freiburg 0:1 (0:0)
Gól: 52. G. Fernandes