Najsledovanejšia liga oslavuje. Bayern chystá veľký útok

24.08.2012 10:00
Franck Ribéry
Autor prvého gólu Bayernu Franck Ribéry sa teší z gólu. Autor:

Najvyššia nemecká futbalová súťaž možno nemá také renomé ako španielska či anglická liga, ale jedno prvenstvo si drží - je najsledovanejšou ligovou súťažou na svete.

Bundesliga oslavuje jubileum. Dnes súbojom obhajcu titulu Borussie Dortmund a Werderu Brémy odštartuje jej 50. ročník. Prvý (1963/64) vyhrali futbalisti Kolína nad Rýnom, ale tí v minulom ročníku spadli (spolu s Kaiserslauternom a Herthou) do druhej bundesligy.

V posledných rokoch popularita bundesligy prudko stúpala. Nemeckému futbalu výrazne pomohol svetový šampionát v roku 2006, ktorý sa uskutočnil v nemeckých mestách. V krajine postavili nové štadióny, alebo ich podstatne zmodernizovali.

V uplynulom ročníku zaznamenala bundesliga priemer 45 116 divákov na jeden zápas, čo je nový rekord. V prvom ročníku bol priemer 27 610 ľudí na stretnutie, najnižší vôbec zaznamenali v ročníku 1972/73 – len 17 468. Odvtedy však záujem neustále rastie a v roku majstrovstviev sveta 2006 sa dostal priemer prvý raz nad štyridsaťtisícovú hranicu. O mimoriadnu atmosféru sa môžu oprieť hráči najmä v Dortmunde, kde štadión s kapacitou 80 720 miest býva vypredaný na každé kolo a v lete v klube registrovali vyše 90-tisíc záujemcov o permanentky…

Jasne najúspešnejším tímom celej histórie je Bayern Mníchov, ktorý získal 21 titulov a pokúsi sa v tomto ročníku vrátiť na trón. Posilnil sa najmä v útoku, keď získal Peruánca Claudia Pizarra z Werderu a Chorváta Maria Mandžukiča z Wolfsburgu. Tridsaťtriročný Pizzaro sa vracia do Bayernu po piatich rokoch ako voľný hráč, je najúspešnejším strelcom v súťaži z aktívnych futbalistov – v 333 bundesli­gových stretnutiach dal úctyhodných 160 gólov.

Bayernu v dvoch uplynulých rokoch vyfúkla titul Borussia Dortmund a chystá sa na to i do tretice. Tri tituly za sebou v polstoročnej histórii však získal len Bayern (tri razy) a Borussia Mönchengladbach (raz). Dortmund sa v lete posilnil najmä o strelca Marca Reusa z Mönchengladbachu, ktorý sa stal v hráčskej ankete najlepším futbalistom uplynulého ročníka súťaže. Borussia ho získala za 17 miliónov eur, čo bola najvyššia prestupová čiastka tohto leta v Nemecku. Súboj Dortmundu a Bayernu by mal byť najväčším magnetom nového ročníka.

Slováci nezohrávajú v bundeslige takú výraznú úlohu ako ešte donedávna, keď patrili k oporám svojich mužstiev Karhan, Mintál, Vittek… V tímoch je aktuálne päť slovenských futbalistov, ale čaká ich najmä boj o miesto. Najstarším je Zabavník v Mainzi, najviac skúseností z nemeckého futbalu má Jendrišek, ktorý pôsobí v bundeslige šesť rokov, momentálne je hráčom Freiburgu (predtým Hannover, Kaiserslautern, Schalke). Jeho spoluhráčom vo Freiburgu je Guédé, ktorý má slovenský i togský pas, mladý Mak oblieka dres Norimbergu. Veľmi otázna je Pekárikova pozícia vo Wolfsburgu, v minulom ročníku bol na hosťovaní v tureckom Kayserispore a tréner Magath s ním ani teraz príliš nepočíta.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

29,99
Sweet farebné tulipány

Sweet farebné tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk