Vdova po policajtovi: Neodpustím!

08.02.2007 06:37

Talianska polícia je už na stope vrahovi policajta Filippa Racitiho, ktorý zomrel pri vyčíňaní futbalových výtržníkov minulý piatok v sicílskej Catanii. Vyšetrovatelia vychádzajú z výpovedí zadržaných chuligánov a záberov natočených na mieste činu.

Tie však nie sú príliš kvalitné, keďže sa všetko odohrávalo večer a viditeľnosť znižoval aj hustý dym.

Podľa záznamu z bezpečnostnej kamery sa Raciti dostal do konfliktu so skupinkou výtržníkov a inkasoval úder do brucha. Útočník ho zasiahol kusom umývadla, ktoré predtým vytrhol na toalete štadióna. Policajt však po zrážke pokračoval s kolegami v zásahu. O 45 minút neskôr, po tom, čo Raciti vystúpil z auta, do ktorého vletela petarda, pristála vedľa policajta po domácky vyrobená bomba. Raciti zostal ležať na zemi, príčinou smrti však bolo vnútorné poranenie.

Vdova po zabitom príslušníkovi polície Marisa Grassová v rozhovore pre denník La Gazzetta dello Sport apelovala na fanúšikov, aby sa nevydali na cestu násilia a vyzvala vládnych predstaviteľov, nech konajú rázne. „Ak sa stane ďalšia tragédia, nech sa radšej už neukazujú ľuďom na oči. Môj muž sa častokrát vracal domov s uniformou zašpinenou od pľuvancov, či paradajok, ktoré po ňom hádzali. Na druhý deň však znovu nastúpil do práce. Ani trpezlivosť policajtov však nie je večná,“ uviedla. Manželovu smrť vníma ako obetu za lepší svet. Ľuďom, ktorí ho poslali na druhý svet, však neodpustí. „Ľutujem ich, to áno. Nechcem pomstu, ale odpustiť im nedokážem,“ dodala Grassová.

V talianskych médiách sa po tragédii rozpútala polemika o spôsoboch riešenia krízy. Denník La Repubblica prišiel so sériou opatrení, ktoré by mali zabrániť, aby sa piatkové udalosti zopakovali. Navrhuje prísne bezpečnostné opatrenia: predaj vstupeniek na doklady totožnosti, vysoké pokuty za pokus preniesť na štadión nebezpečné predmety či petardy, ale aj zákaz spievania urážlivých chorálov na adresu súpera. Taliansko by tiež malo upustiť od kandidatúry na usporiadanie majstrovstiev Európy 2012. „Nezaslúžime si ich,“ napísala La Repubblica.

Buffon: Nezabíjajte futbal

Brankár talianskej reprezentácie Gianluigi Buffon má s futbalovými fanúšikmi výborný vzťah a nielen to. Sám kedysi patril k vášnivým tifosi. „Byť futbalovým fanúšikom znamená spôsob života, túžbu patriť do nejakej skupiny, líšiť sa od ostatných. Tak to bolo aj za mojich čias, lenže vtedy išlo predovšetkým o fandenie. Teraz sa fanúšikovia bijú s policajtami, či medzi sebou. Samozrejme, že sú medzi nimi aj slušní ľudia, ale s tými nepríčetnými treba spraviť poriadok. A keď sa chcú navzájom mlátiť, tak nech to spravia ako v Holandsku. Nech sa dohodnú cez internet na stretnutí na odľahlom mieste a tam sa pobijú,“ povedala brankárska hviezda v rozhovore pre La Gazzetta dello Sport.

Ani Buffona nenechala piatková tragédia v Catanii chladným. „Viackrát sme boli na pokraji tragédie, ale rozhýbeme sa až keď sa stala. Už sme raz takí. Nemôžem to však hodiť za hlavu. A ja raz budem mať deti a chcem im tu zanechať lepší futbal. Nie taký, aký máme teraz.“ Podľa gólmana, ktorý zostal v Juventuse Turín aj po preradení klubu do druhej ligy, treba hľadať príčiny terajšej situácie aj vo vývoji spoločnosti. „Keď som bol mladý, môj kamarát si prvý raz potiahol z cigarety, keď mal šestnásť. Dnes fajčia trinásťročné deti marihuanu. Chýba rešpekt k tradičným hodnotám – mladí ľudia si nevážia učiteľov, policajtov, ba ani rodičov.“
Na otázku, čo by odkázal fanúšikom, Buffom odvetil: „Nezabíjajte futbal, nechcete predsa, aby zomrel.“

Odvekí talianski rivali
Juventus Turín – FC Turín
Inter Miláno – AC Miláno
Lazio Rím – AS Rím
Palermo – Catania – Messina (sicílske kluby)
Juventus Turín – Fiorentina
Reggina – Messina
FC Turín – Bergamo
AS Rím – Juventus Turín

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

29,99
Sweet farebné tulipány

Sweet farebné tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk