Puyolova hlavička posunula Španielsko do finále

TASR | 07.07.2010 22:23, aktualizované:
Nemecko Španielsko 12 Foto: ,
Radosť španielskeho tímu.
Futbalisti Španielska sa stali druhými finalistami majstrovstiev sveta v JAR. V semifinálovom súboji zdolali Nemecko 1:0 gólom Carlesa Puyola. Zverenci trénera Vicente del Bosqueho postúpili do ich vôbec prvého finále MS. V ňom si v nedeľu 11. júla zahrajú na johannesburskom Soccer City s Holandskom, ktoré bude hrať o titul opäť po 32 rokoch. Jedna vec je pred zápasom o zlatú trofej istá, získa ju prvýkrát ôsma krajina v doterajšej histórii, keďže "Oranjes" neuspeli ani v jednom z ich dvoch pokusov v rokoch 1974 a 1978.

MS 2010 – semifinále:

Nemecko - Španielsko 0:1 (0:0)

Gól: 73. Puyol. Rozhodoval: Kassai (Maď.), 62.660 divákov (vypredané).
Nemecko: Neuer – Lahm, Friedrich, Mertesacker, J. Boateng (52. Jansen) – Khedira (81. Gomez), Schweinsteiger – Trochowski (62. Kroos), Özil, Podolski – Klose
Španielsko: Casillas – Ramos, Pique, Puyol, Capdevila – Busquets, Xabi Alonso (93. Marchena) – Pedro (86. Silva), Xavi, Iniesta – Villa (81. Torres)

Úvodnú opatrnú päťminútovku spestril fanúšik na hracej ploche, usporiadatelia ho ale okamžite spacifikovali. Španielom sa od začiatku darilo držať loptu na ich kopačkách a Nemci ju len ťažko získavali. Otvoriť skóre mohol už v 6. minúte najlepší kanonier turnaja David Villa. Po krásnej kolmici Pedra ale zakončoval v páde a brankár Neuer výborným zákrokom prvé obrovské nebezpečenstvo eliminoval. Európsky šampión mohol ísť predsa len do vedenia v 14. minúte, ale prudký center Iniestu stopér Puyol hlavou nedostal do siete. Potom Nemci pridali na aktivite, no ich súper pokračoval v držaní lopty s typickými krátkymi prihrávkami.

Miroslav Klose (vpravo) v akcii. Foto: SITA, AP
Nemecko Španielsko 5 Miroslav Klose (vpravo) v akcii.

Hralo sa v dobrom tempe a mimoriadne disciplinovane a čisto, prvý nedovolený zákrok prišiel až v 27. minúte, keď Ramos škaredo šliapol na nohu Podolskému. V prvom polčase maďarský rozhodca Kassai odpískal len päť faulov a chýbali tak aj nebezpečné štandardky v okolí pokutového územia. Po polhodine hry sa prudkou a nebezpečnou strelou prezentoval Trochowski, no Casillas vytiahol dobrý zákrok a jeho pokus vyrazil na roh. Posledným väčším vzrušením bola akcia Özila v nadstavenom čase prvého dejstva, ktorý sa rútil do úniku a po strete s Ramosom sa dožadoval penalty. Márne, rozhodca bol blízko a nechal pokračovať v hre. Nemci pozorne bránili, smerom dopredu ale neboli až tak nebezpeční, hoci mali doteraz na turnaji suverénne najpotetnejšiu ofenzívu s 13 gólmi.

MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk Foto: FIFA
FIFA, logo MS 2010 v Juhoafrickej republike  MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk

Začiatok druhého polčasu osviežili dve strely Xabiho Alonsa, neboli ale presné. Obrovský závar pred a v nemeckej 16-ke vznikol v 57. minúte. Najprv tvrdo strieľal Pedro, hneď na to sa Iniesta rútil na bránu, ale jeho nepresnú strelu za Neuerov chrbát nestihol o centimetre doraziť Villa a dobýjanie nemeckej brány zakončila strela Pedra. Španielsky stroj zvýšil obrátky, na nebezpečný center si zbiehal Ramos, ktorý vo vnútri 16-ky spadol v súboji s Podolskym, pričom Kassaiova píšťalka opäť zostala nemá. Najväčšia dovtedajšia šanca trojnásobných majstrov sveta prišla v 69. minúte, keď po centri Podolského sa dostal do zakončenia vo výbornej pozícii osamotený striedajúci Kroos, ale trafil len do Casillasa.

Gólová hlavička Carlesa Puyola. Foto: ČTK, AP
Nemecko Španielsko 11 Gólová hlavička Carlesa Puyola.

Tento moment mohli Nemci trpko ľutovať v 73. minúte, po nacvičenom barcelonskom rohu poslal loptu Xavi presne na hlavu nabiehajúceho Puyola a ten prudko a nezadržateľne otvoril skóre zápasu. Nemci sa snažili otriasť a začali dobýjať španielske územie, na druhej strane z rýchleho brejku dvoch na jedného mohol rozhodnúť v 82. minúte Pedro. Zachoval sa ale sebecky, nenahral Torresovi a trestuhodne premárnil príležitosť. V konečnom účtovaní to však už nezohralo rolu, lebo Španielsko záver ustálo a mohlo sa tešiť z postupu do svojho prvého finále MS.

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Skladám poklonu Španielom. Už dva roky sú najlepším mužstvom na svete. Majú šancu vyhrať ďalší veľký titul. Dnes hral náš súper veľmi dobre. Nám sa nedarilo tak ako v predchádzajúcich zápasoch, z čoho sme trochu sklamaní.“

Vicente del Bosque (tréner Španielska): „Potešili sme všetkých Španielov. Dnes podali všetci naši hráči od obrancov až po útočníkov výnimočné výkony a odohrali veľký zápas. Celé roky sme pracovali na tom, aby sme postúpili do tohto veľkého finále. Našu snahu chceme zavŕšiť titulom, ale čaká nás ešte jeden zápas a ten bude veľmi ťažký. A nie je to len fráza.“

David Villa (útočník Španielska): „Tvrdo sme bojovali, hrali sme koncentrovane a verili sme si. Vôbec mi neprekáža, že som neskóroval. Je úplne jedno, kto z nás dá gól, dôležité je, že sme všetci vo finále. Môžeme prepísať históriu, čaká nás však ešte jeden náročný duel.“

Philipp Lahm (obranca a kapitán Nemecka): „Snom každého futbalistu je zahrať si finále majstrovstiev sveta, ale aj semifinále sa ráta ako veľký výsledok. Dnes sme veľmi chceli vyhrať, ale nepodarilo sa. Smerom dopredu sme boli málo odvážni, v obrane sme hrali dobre, no Španieli majú fantastické mužstvo. Už pred majstrovstvami sveta boli topfavoritom turnaja. Teraz to môžu potvrdiť ziskom titulu. Ja momentálne ani nemám chuť hrať o 3. miesto.“

Xabi Alonso (stredopoliar Španielska): „Museli sme dnes podať stopercentný výkon a zvládli sme to. Puyol pri svojom góle vyskočil ako divoké zviera a nezadržateľne skóroval. Teraz nám už chýba iba posledný krok k tomu, aby sme sa stali slávnymi.“