Slováci vyhrali v San Maríne 3:1

Slovenskí futbalisti uhrali v San Maríne povinné víťazstvo. Zverenci trénera Vladimíra Weissa získali tri body do tabuľky 3. skupiny kvalifikácie na MS 2010 za výhru 3:1 (2:1).

11.10.2008 22:46
Stanislav Šesták Foto:
Stanislav Šesták takto oslavoval gól v sieti San Marína.

Kvalifikácia na MS 2010 – 3. skupina:

San Maríno – Slovensko 1:3 (1:2)

• Góly: 45. Selva – 32. Šesták, 39. Kozák, 50. Karhan, ŽK: 30. C. Valentini, 52. Berretti – 47. Kratochvíl, 86. P. Petráš, ČK: 72. Kratochvíl po 2. ŽK, rozhodovali: Kever – Zeder, Luis Fernández (všetci Švaj.), 1000 divákov
  • San Maríno: A. Simoncini – C. Valentini, Bacciocchi (46. Albani), Della Valle, D. Simoncini (83. M. Vitaioli), Mauro Marani – Berretti (71. G. Bonini), Vannucci, Michele Marani – Manuel Marani – Selva
  • Slovensko: Kamenár – Krajčík, M. Petráš, Kratochvíl, M. Čech – Borbély (46. Karhan) – Šesták (84. P. Petráš), J. Kozák, Jendrišek – Vittek, Mintál (62. Jakubko)

Slovákov priviedol na trávnik staronový kapitán Vittek, tréner Vladimír Weiss dal v základe príležitosť dvom úplným nováčikom – brankárovi Ľubošovi Kamenárovi a ofenzívnemu stredopoliarovi Erikovi Jendrišekovi. Druhý menovaný sa dostával do šance už v 3. minúte, no centrom nenašiel spoluhráča. V 8. min mal prvú vážnejšiu príležitosť Mintál, ktorý ani na dvakrát nedokázal otvoriť skóre – zachraňoval Della Valle. Po štvrťhodinke hry sa z ničoho-nič podarilo Selvovi prekonať Kamenára, ale rozhodcovia mu odmávali a predovšetkým odpískali postavenie mimo hry.

Na dlhé minúty potom tempo hry upadlo a až od polovice prvého dejstva sa začala prejavovať prevaha favorizovaných hostí. V 26. min sa v dobrých pozíciách ocitli postupne Jendrišek, Mintál aj Vittek, no domáca obrana naďalej odolávala. To však už neplatilo v 32. min, keď Vittek naslepo našiel Šestáka, ktorý prehlavičkoval gólmana Simonciniho – 0:1. O ďalších sedem minút si útočník francúzskeho Lille Vittek pripísal ďalšiu gólovú asistenciu, keď hruďou sklepol vysokú loptu na Kozáka a stredopoliar Artmedie zaznamenal svoj premiérový presný zásah v seniorskej reprezentácii – 0:2. Tesne pred odchodom do kabín Krajčík zaváhal pri bránení Andyho Selvu a jeden z dvoch profesionálov v kádri trénera Mazzu technicky obstrelil Kamenára – 1:2.

San Marínčan Michele Marani v súboji o loptu s... Foto: SITA
Michele Marani, Miroslav Karhan San Marínčan Michele Marani v súboji o loptu s Miroslavom Karhanom.

Po prestávke prišiel na už rozbitý trávnik Karhan, ktorý sa o päť minút za dôveru odvďačil gólom, keď Alda Simonciniho prekonal hlavou po rohovom kope Marka Čecha – 1:3. V 56. min neuspel vo vyloženej šanci hlavou Martin Petráš a o ďalšie tri minúty sa v “tutovke” nepresadil ani Šesták. Slováci predviedli peknú kombinačnú akciu aj v 66. min, na jej konci bol zblokovaný Vittekov volej. V 70. min “zahrmelo” aj na druhej strane, Manuel Marani však po rohu hlavičkoval tesne vedľa.

Menší škrt do plánov slovenského kouča Weissa priniesla 72. min a v nej druhá žltá a následne červená karta pre stopéra Romana Kratochvíla. Na jeho post sa na pár minút posunul autor tretieho gólu Karhan, v závere prišiel na ihrisko obranca Peter Petráš. Reprezentantom SR sa napokon bez väčších problémov podarilo ustáť oslabenie a duel dotiahnuť bezpečne do víťazného konca.

ZÁPAS SME SLEDOVALI ONLINE

Povedali po zápase:

Giampaolo Mazza (tréner San Marína): „Škoda gólu v úvode druhého polčasu. Som však rád, že sme napokon inkasovali len trikrát. Náš entuziazmus pred ďalšími kvalifikačnými zápasmi po dnešnom výsledku určite stúpne.“

Vladimír Weiss (tréner SR): „Teší ma len povinné víťazstvo, keďže sa nám nepodarilo hrať to, čo sme chceli. S pribúdajúcimi minútami sme boli čoraz nervóznejší, takže pozitívom sú len tri body. Debutant Erik Jendrišek sa ukázal ako prísľub do budúcnosti a dobre hral aj Marek Čech. Títo dvaja ma milo prekvapili, všetci ostatní vedia hrať aj lepšie. Balázs Borbély má niečo s kolenom, preto som ho po prvom polčase vystriedal. Verím, že v stredu proti Poliakom budeme bojovať úplne inak ako teraz. Podľa dnešného výkonu by som totiž musel pred zápasom s Poľskom vymeniť veľa hráčov. Ukázalo sa, že tu v San Maríne to všetci majú ťažké. Mrzí ma, že sme sa nepresadili viac. Teším sa na budúci týždeň a lepší zápas.“

Roman Kratochvíl (obranca SR): „Neskoro som si uvedomil, že už mám jednu žltú kartu. Vylúčenie vyplynulo z mojej hlúposti. Víťazstvo mužstva ma síce potešilo, ale sám zo seba som rozčarovaný. Mám totiž dosť skúseností na to, aby som si dal väčší pozor a zbytočne nechodil do takýchto zákrokov. Našťastie sme už predtým rýchlo zareagovali na zníženie na 1:2 a upokojil nás tretí gól.“

Ľuboš Kamenár (brankár SR): „Selvova gólová strela bola veľmi dobre umiestnená. Končekmi prstov som si na ňu siahol, ale on to trafil naozaj dobre, k žrdi. Celkovo som nadšený a vďačný, že som dostal takúto príležitosť, hoci som dnes nemal veľa práce a ani príležitostí ukázať sa. O tom, že nastúpim, som sa dozvedel na taktickej porade približne štyri hodiny pred zápasom.“