Vydretá výhra. Slováci vrátili Škótom požičané, nádej na záchranu žije

Slovenská futbalová reprezentácia si udržala nádej na zotrvanie v B-divízii Ligy národov. Rozhodol o tom nedeľný triumf v Trnave nad Škótskom 1:0. Zverenci Štefana Tarkoviča zostali na poslednom 4. miesta tabuľky 2. skupiny, na tretí Izrael strácajú už len bod.

15.11.2020 16:58 , aktualizované: 17:11
Slovensko - Škótsko Foto: ,
Gólová radosť Jána Greguša a Ondreja Dudu.
debata (20)

O 20.45 h sa hral v Plzni druhý zápas skupiny medzi domácim Českom a Izraelom. V poslednom zápase v tomto roku, ktorý poznačila pandémia koronavírusu, nastúpia Slováci v stredu 18. novembra o 20.45 h v Plzni proti Česku.

Slováci mali dobrý úvod, držali loptu na kopačkách a zásluhou Kucku po prvý raz vystrelili do priestoru brány. Škóti potom odpovedali po dvoch chybách Slovákov, najskôr Rodák poľahky chytil strelu Christieho z ľavej strany a potom po chybe Kucku zachránil pred dobiedzajúcimi útočníkmi hostí Škriniar.

Obrana Slovenska stála na pevných nohách aj v 17. minúte, keď Šatka včas zblokoval zakončujúceho McBurnieho. Hra bola v prvom polčase vyrovnaná, ale Škóti boli dôraznejší pri prechode do útoku. Z toho pramenila aj situácia v 27. minúte, keď po faule na Christieho kopal priamy kop Armstrong, v dobrej pozícii však namieril nad bránu.

Slovensko - Škótsko Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Tréner Štefan Tarkovič burcuje svojich zverencov.

O päť minút neskôr išli Slováci do vedenia, keď spoza šestnástky napriahol k strele Ján Greguš a vďaka teču McLeana už Gordon nemal čas reagovať – 1:0. Hostia mohli vzápätí vyrovnať, center do šestnástky našiel osamoteného McBurnieho, ale hlavičkoval slabo a do stredu brány, kde stál Rodák.

Prvé dejstvo ukončil ďalší rýchly protiútok Škótov, ale Armstrong z pravej strany spolu s Rodákom obhodil aj bránu. Po zmene strán boli lepší hostia zo Škótska. Snažili sa o vyrovnanie, veľkú šancu mali v 62. minúte, keď po centri Tierneyho hlavičkoval osamotený McLean.

V čistej šanci ho však vychytal Rodák. Na druhej strany pálil v veľkej diaľky Hrošovský, ale lopta z jeho kopačky tesne minula bránku Gordona. Tréner Tarkovič potom poslal na trávnik čerstvého Lobotku s Rusnákom, prevaha Škótov aj vďaka tomuto striedaniu slabla.

Hostia sa však neprestávali vzdávať a snažili sa o vyrovnanie, Slováci v závere čakali na rýchle protiútoky. V sieti neskončila ani strela Griffithsa v závere zápasu, zverenci trénera Tarkoviča si napokon pripísali prvý triumf v tohtoročnej edícii LN.

Liga národov – B-divízia, 2. skupina SLOVENSKO – Škótsko 1:0 (1:0)
Gól: 32. Greguš. ŽK: Kucka, Pekarík, Duda, Mazáň, Rusnák – Armstrong, McGinn, Christie. Rozhodovali: Kovács – Marinescu, Artene (všetci Rum.), bez divákov.
SLOVENSKO: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Mazáň – Hrošovský – Ďuriš (90.+3 Šafranko), Kucka (61. Lobotka), Hamšík (68. Rusnák), Greguš – Duda
Škótsko: Gordon – Considine (68. Griffiths), Cooper, McKenna, Tierney – Palmer, McGinn, McLean – Christie, McBurnie, Armstrong (87. Shankland)