Čaká ich súboj so susedom či silní Španieli. Pozrite si, ako Slováci oslávili úspech

, 13.11.2020 07:24

Štyri finálové zápasy play off skompletizovali vo štvrtok večer zoznam účastníkov EURO 2020 vo futbale, ktoré sa pre pandémiu koronavírusu uskutoční s ročným sklzom v termíne 11. júna - 11. júla 2021.

Nástup na súboj
		Severné Írsko - Slovensko.
Peter Pekarík (vpravo)
		v súboji s hráčom...
+13Gólový okamih. Juraj
		Kucka otvára skóre.

Reprezentanti Slovenska sa po vyradení Severného Írska stali štvrtým účastníkom E-skupiny, v ktorej na nich postupne čakajú zápasy s Poľskom (pondelok 14. júna o 18.00 h v Dubline), Švédskom (piatok 18. júna o 15.00 h v Dubline) a Španielskom (streda 23. júna o 18.00 h v Bilbau).

Otvárací duel 16. ME sa uskutoční v piatok 11. júna o 21.00 h na Olympijskom štadióne v Ríme medzi Tureckom a Talianskom. Rozhodol o tom už vlaňajší novembrový žreb finálového turnaja v Bukurešti, po ktorom zostali voľné posledné štyri okienka.

Tie vyplnili úspešní štyria „barážisti“ z jednotlivých divízií Ligy národov – Maďarsko (A), Slovensko (B), Škótsko © a Severné Macedónsko (D). Slováci si na ME zahrajú druhýkrát v histórii.

VIDEO: Pozrite si postupové oslavy slovenských futbalistov v šatni

Na EURO 2016 pod vedením kouča Jána Kozáka st. prenikli do osemfinále, v ktorom podľahli Nemecku 0:3. Celkovo to bude ich tretia účasť na veľkom turnaji, na MS 2010 v Juhoafrickej republike tiež stroskotali v osemfinále.

Obhajca titulu Portugalsko sa v atraktívnej F-skupine stretne s Nemeckom, Francúzskom a víťazom play off A-divízie, ktorým sa stalo Maďarsko. Francúzi sú úradujúci majstri sveta a dvojnásobní majstri Európy a Nemci vyhrali kontinentálny šampionát trikrát.

Česi, ktorí od osamostatnenia doteraz ani raz nechýbali na ME, budú v D-skupine čeliť rovnako ako v kvalifikácii Anglicku, resp. Chorvátsku a víťazovi play off C-divízie Škótsku. Fínsko, ktoré zažije premiéru na ME, si v B-skupine zmeria sily s Dánskom, Ruskom a Belgickom.

Meno: Marek Bakoš.
		Kluby v zahraničí: Viktoria...
Meno: Igor Bališ. Kluby
		v zahraničí: West...
+27Meno: Marek Čech. Kluby
		v zahraničí: FC Porto,...

V C-skupine sa predstavia Holandsko, Ukrajina, Rakúsko a víťaz play off D-divízie, ktorým je Severné Macedónsko. Taliani a Turci majú v A-skupine za súperov ešte Švajčiarsko a Wales.

Šampionát by sa mal po prvý raz uskutočniť v 12 mestách a vyvrcholiť by mal finálovým duelom v nedeľu 11. júla v Londýne vo Wembley. Revolučný paneurópsky model zvolila UEFA na počesť šesťdesiateho výročia konania prvých ME, zhoršujúca sa situácia s koronavírusom však môže tieto plány zhatiť.

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje, že šampionát presunie do jednej krajiny, pričom podľa agentúry TASS patrí k najväčším favoritom Rusko, v ktorom sa v roku 2018 uskutočnili majstrovstvá sveta.

Po turnaji vo Francúzsku sa bude druhýkrát hrať s 24 mužstvami v šiestich štvorčlenných skupinách, z ktorých do osemfinále postúpia najlepší dvaja z každej, resp. štyria najlepší tretí.

Päťdesiatjeden zápasov sa bude hrať na 12 štadiónoch. Finále, obe semifinále, jedno osemfinále a tri zápasy Anglicka v skupine v Londýne na Wembley.

V Baku na Olympijskom štadióne to budú tri zápasy skupiny a jedno štvrťfinále, v mníchovskej Allianz Arene tri zápasy Nemecka v skupine a jedno štvrťfinále, na Olympijskom štadióne v Ríme tri zápasy Talianov v skupine a jedno štvrťfinále, na štadióne Krestovskij v Petrohrade tri zápasy B-skupiny (dva ruské) a tiež jedno štvrťfinále.

V amsterdamskej Johan Cruijff ArenA sa uskutočnia tri zápasy Holandska v skupine a jedno osemfinále, na San Mames v Bilbau tri zápasy Španielov v skupine a jedno osemfinále, model s troma zápasmi skupiny a jedným osemfinále platí aj pre bukureštskú Národnú Arénu, budapeštiansku Puskás Arénu, kodanský Parken Stadium, dublinskú Aviva Arena a glasgowský Hampden Park.

Zloženie základných skupín EURO 2020:

  • A-skupina, Rím a Baku: Turecko, Taliansko, Wales, Švajčiarsko
  • B-skupina, Petrohrad a Kodaň: Dánsko, Fínsko, Belgicko, Rusko
  • C-skupina, Amsterdam a Bukurešť: Holandsko, Ukrajina, Rakúsko, Severné Macedónsko
  • D-skupina, Londýn a Glasgow: Anglicko, Chorvátsko, Česko, Škótsko
  • E-skupina, Bilbao a Dublin: Španielsko, Švédsko, Poľsko, SLOVENSKO
  • F-skupina, Mníchov a Budapešť: Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Portugalsko

Ohodnoťte Slovákov proti Severnému Írsku

Hlasovalo 2437 ľudí.

Juraj Kucka, tablo

Juraj Kucka

Priemerný výsledok: 9,05 b.

Marek Rodák

Marek Rodák

Priemerný výsledok: 8,68 b.

Ľubomír Šatka

Ľubomír Šatka

Priemerný výsledok: 8,33 b.

Peter Pekarík, tablo

Peter Pekarík

Priemerný výsledok: 8,21 b.

Michal Ďuriš

Michal Ďuriš

Priemerný výsledok: 8,03 b.

Milan Škriniar, tablo

Milan Škriniar

Priemerný výsledok: 7,89 b.

Tomáš Hubočan

Tomáš Hubočan

Priemerný výsledok: 7,82 b.

Ondrej Duda, tablo

Ondrej Duda

Priemerný výsledok: 7,77 b.

Patrik Hrošovský

Patrik Hrošovský

Priemerný výsledok: 7,13 b.

Marek Hamšík

Marek Hamšík

Priemerný výsledok: 6,32 b.

Albert Rusnák, tablo

Albert Rusnák

Priemerný výsledok: 5,69 b.

Róbert Mak

Róbert Mak

Priemerný výsledok: 4,83 b.

Stanislav Lobotka

Stanislav Lobotka

Priemerný výsledok: 3,91 b.

Samuel Mráz

Samuel Mráz

Priemerný výsledok: 3,75 b.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #slovenskí futbalisti #severoírski futbalisti