Ďalší mdlý výkon. Slovákom zachránil bod debutant Rodák

utbalisti Slovenska remizovali vo svojom druhom zápase v 2. skupine B-dívizie Ligy národov 2020/2021 na štadióne Netanya v Izraeli 1:1.

07.09.2020 22:45 , aktualizované: 23:14
Izrael - Slovensko. Foto: ,
Momentka zo zápasu Izrael - Slovensko.
debata (17)

Zverencov Pavla Hapala poslal v 14. minúte do vedenia Michal Ďuriš, v prvej minúte nadstaveného času vyrovnal Ilay Elmkies. Slováci po piatkovej domácej prehre 1:3 s Českom získali do tabuľky prvý bod, no patrí im štvrtá priečka. Líder je Škótsko, ktoré zvíťazilo v Olomouci nad Českom 2:1.

Najbližšie sa Slovensko predstaví v domácom semifinále baráže ME 2020 proti Írsku 8. októbra. V prípade postupu do finále nastúpi 12. novembra na pôde víťaza duelu Bosna a Hercegovina – Severné Írsko. V LN sa Slováci najbližšie predstavia 11. októbra v Škótsku.

Hapal zmenil oproti zápasu s Českom rozostavenie, jeho zverenci hrali systémom 4–3–3, v bránke dostal šancu Rodák. Pre 23-ročného brankára to bol debut v reprezentácii rovnako ako pre obrancu Koscelníka, ktorý nastúpil v stopérskej dvojici vedľa Škriniara.

Izrael - Slovensko Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky

Domáci mali prvú šancu v stretnutí, keď si po narážačke zbehol na hranicu šestnástky Zahavi, ale prestrelil. Po prvý raz zasahoval Rodák v 10. minúte, keď zaváhanie Saba využil na zakončenie Dasa. Marciano v domácej bránke nemal v prvej štvrťhodine žiadnu prácu, na loptu si nesiahol ani v 14. minúte po strele Ďuriša.

Lopta sa k slovenskému útočníkovi dostala po osi Kucka-Bero, vzápätí ju nechytateľne poslal do siete – 0:1. Taktovku potom opäť prevzali domáci, ale ďalšiu šancu si vypracovali až v 30. minúte. Bol to Dasa, ktorý poslal center Zahavimu, ale izraelský kanonier opäť prekopol bránku.

Slováci mohli streliť v 36. minúte druhý gól, keď center Saba len tesne minuli až traja hráči v poradí Škriniar, Valjent a Kucka. Dianie v prvom polčase ukončila nepresná strela Zahaviho.

Po prestávke sa obraz hry nezmenil. Domáci mali loptu častejšie pri nohách, ale chýbali im moment prekvapenia vo finálnej fáze i lepšie riešenia situácií. Slovenská defenzíva pracovala dobre a to dávalo priestor na protiútoky.

Po jednom sa dostal v 54. minúte do zakončenia strelec gólu Ďuriš, jeho obaľovačku však s námahou Marciano vytesnil. Tréner domácich Ruttensteiner potom poslal na ihrisko Weissmana a ten ihneď nebezpečne ohrozil Rodákovu bránku. Hapal po prvý raz v zápase striedal v 67. minúte, Saba nahradil Schranz.

Najaktívnejším mužom v zostave Izraela bol Zahavi, v 75. minúte z priameho kopu opäť len tesne minul bránku. O tri minúty neskôr Boženík vystriedal Ďuriša, Izraelčania však pokračovali v prevahe a snažili sa vyrovnať.

Boženíkova chvíľa prišla v 87. minúte, ale jeho prudkú strelu vyrazil Marciano na roh. Domácim sa podarilo zaslúžene skórovať v nadstavenom čase, keď Cohenovu prihrávku poslal striedajúci Elmkies do siete. V závere dokonca mohli pridať druhý gól, no po strele Zahaviho zazvonila s prispením Rodáka len pravá žrď.

hlasy po zápase:

Pavel Hapal, tréner SR: „Samozrejme som sklamaný, ale boli sme pod tlakom a nebolo to jednoduché. Bili sme sa o výsledok, v závere sme napokon mohli aj prehrať. Napriek tomu si myslím, že skupina je stále otvorená, čaká ešte dosť zápasov. Ale v Izraeli to nebude mať nikto ľahké.“

Willibald Ruttensteiner, tréner Izraela: „Odohrali sme impozantný zápas. Mali sme loptu pod kontrolou, ale bohužiaľ, strelili sme iba jeden gól. Škoda, že sa Zahavimu nepodarilo dať v závere aj druhý. Napriek tomu som spokojný, sme na dobrej ceste.“

Juraj Kucka, kapitán SR: „Ťažko sa to hodnotí, mali sme na dosah tri body, ale pýtali sme si to. Boli sme strašne zatiahnutí, oni dobre kombinovali, bola otázka času, kedy dajú gól. Bola to aj trocha chyba z mojej strany, nezachytil som pohyb hráča, zostal sám pred brankárom. Môžeme byť radi, že to bolo až na konci. Bol to veľmi ťažký zápas, bránili sme väčšinu času.“

Michal Ďuriš, autor gólu SR: „Každý gól poteší, škoda, že sme nedotiahli zápas do víťazného konca. Izraelčania mali tlak, ale nevypracovali si nejakú čistú šancu, až na konci. Škoda, že sme to neudržali a nezískali sme tri body. Vieme, v akej situácii sme, je na čom stavať, mužstvo má obrovskú kvalitu. Dúfam, že o mesiac prídeme dobre naladení a zdravotne všetci v poriadku.“

Matúš Bero, stredopoliar SR: „Zápas bol veľmi zložitý, Izraelčania boli silnejší na lopte, futbalovejší. My sme tam nechali srdce, musíme byť vďační aj za bod, je to tak, ako to je. Chýbala nám fyzická stránka, ale dali sme do toho všetko. Dáme hlavy hore a nabudúce sa musíme zlepšiť.“

Najlepší slovenskí legionári Fotogaléria - 30 fotiek Všetky fotky
Meno: Marek Bakoš. Kluby v zahraničí: Viktoria...

LN 2020/2021 – 2. kolo:
B-divízia, 2. skupina:
Izrael – Slovensko 1:1 (0:1)
Góly: 90.+1 Elmkies – 14. Ďuriš. Rozhodovali: Dabanovič – Djukič, Todorovič (všetci ČH), ŽK: Peretz, Zahavi – Bero, bez divákov
Izrael: Marciano – Dasa, Bitton, Ehamed, Tibi, Tawatha (72. Elmkies) – Solomon, Natcho (46. Cohen), Peretz – Dabbur (57. Weissman), Zahavi
Slovensko: Rodák – Koscelník, Valjent, Škriniar, Gyombér – Kucka, Lobotka, Sabo (67. Schranz) – Bero, Ďuriš (78. Boženík), Mihalík (87. Haraslín)

Česko – Škótsko 1:2 (1:1)
Góly: 12. Pešek – 27. Dykes, 52. Christie (z 11 m).