Trafilo ho pivo, potom trafil do bránky Maďarska. Rusnák už myslí na Wales

22.03.2019 08:52, aktualizované: 09:00
Albert Rusnák, radosť
Zľava Stanislav Lobotka, strelec gólu Albert Rusnák, Ondrej Duda, Peter Pekarík a Milan Škriniar sa tešia po strelení gólu proti Maďarsku na 2:0. Autor: ,

Prišiel až z ďalekého zámoria a stal sa jednou z ústredných postáv štvrtkového futbalového večera v Trnave. Záložník amerického tímu Real Salt Lake Albert Rusnák si pre seba ukradol status jednej z hviezd úvodného kvalifikačného stretnutia E-skupiny o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy medzi Slovenskom a Maďarskom (2:0).

Na víťazstve tímu spod Tatier sa podieľal gólom aj asistenciou a Slováci sa tak mohli tešiť z trojbodového zápisu. „Pocity sú super, pretože sme zvíťazili, a to je najdôležitejšie. Teší ma to o to viac, že som dal gól, svoj prvý kvalifikačný,“ povedal po stretnutí v mixzóne Rusnák, ktorý v 18. reprezen­tačnom zápase zaznamenal piaty presný zásah.

Dvadsaťštyriročný stredopoliar sa skvelým spôsobom niekoľkokrát predviedol už v prvom polčase. V 42. min po fantastickom prieniku a prihrávke na Ondreja Dudu otvorili Slováci skóre zápasu.

„Dával som prudkú prihrávku pred bránku a myslím, že tam boli viacerí hráči. Po prvom góle museli Maďari otvoriť hru, vtedy sme mali viac priestoru na kombinácie,“ doplnil Rusnák. Radosť slovenských hráčov priamo pod maďarským kotlom nebola po vôli niekoľkým priaznivcom hostí. „Po prvom góle ma trafilo pivo,“ priznal s úsmevom Rusnák.

Futbalisti Slovenska
		pred zápasom s
		Maďarskom.
Počas zápasu boli
		prítomní aj
		ťažkoodenci.
+17Fanúšikovia Slovenska
		pred zápasom s
		Maďarskom.

Odchovanec košického futbalu, ktorý futbalový talent rozvíjal aj v anglickom Manchestri City, podčiarkol vydarený večer v 85. min. A opäť zafungovala „východniarska“ spolupráca s Dudom.

„Falošný hrot“ slovenského tímu naservíroval Rusnákovi prihrávku a legionár zo zámorskej MLS poistil víťazstvo družiny trénera Pavla Hapala. „Dostal som dobrú loptu za obranu od Ondreja a videl som, že ma dvaja obrancovia križovali. Bol som v uhle, tak som si dal loptu na ľavú nohu a mieril som obrancovi pomedzi nohy,“ vysvetlil gólovú situáciu rodák z českého Vyškova.

Aj keď domáci nastúpili do štvrtkového merania síl bez klasického hrotového útočníka v zostave, táto taktika priniesla podľa Rusnáka viaceré pozitívne elementy:

„Hra bez klasického zakončovateľa má svoje výhody aj nevýhody. My sme hlavne veľmi dobre kombinovali v druhom polčase, keď sme viedli a Maďari to museli viac otvoriť. Ondro si vedel nájsť priestor a napriek tomu, že nie je ‚hrot‘, dáva góly v nemeckej I. bundeslige za Herthu Berlín, jeden dal aj v tomto dueli, čiže splnil do bodky to, čo sa očakávalo.“

Dobrú prácu však podľa Rusnáka odviedol celý tím. „Nedostali sme gól, dali sme dva, takže sme splnili prakticky všetko, čo sme od nás tréner chcel. Ťahali sme za jeden koniec povrazu a nikto nebol na vedľajšej koľaji,“ skonštatoval záložník SR, ktorý už teraz myslí na nedeľný zápas v Cardiffe proti Walesu.

„Bude to fyzický duel ako bol aj ten proti Maďarom a možno ešte ťažší, lebo hráme vonku. Očakávam dobrú atmosféru od waleských fanúšikov a veľmi sa teším na tento zápas,“ uzavrel Rusnák.

Hapal: Kľúčom bola trpezlivosť

Trpezlivosť a kompaktná hra. Tieto aspekty sa podľa trénera Pavla Hapala najviac pričinili o víťazný vstup Slovákov do kvalifikácie ME 2020.

„Zápas sa mi hodnotí dobre, keďže sme ho vyhrali 2:0. Musím však povedať, že víťazstvo sa nerodilo ľahko. Nebolo jednoduché vytvoriť si šance, pretože protivník bránil veľmi kvalitne. V niektorých situáciách sme boli trošku nepresní, možno aj ‚zbrklí‘. Nakoniec sa nám podarilo ešte do prestávky skórovať. Na ihrisku sme vyzerali veľmi kompaktne, každý jeden hráč bojoval za druhého,“ uviedol kouč domáceho tímu na pozápasovej tlačovej konferencii.

Na slovenských hráčoch bolo vidno, že od úvodu chceli kontrolovať priebeh a vnútiť súperovi svoj štýl hry. Podľa Hapala sa jeho mužstvo pozitívne vyrovnalo s rozostavením Maďarov, ktorí hrali na troch obrancov. „Pripravovali sme sa na trojobrancový systém súpera, čo sa napokon aj potvrdilo. Tým pádom naši traja stredoví hráči – Stanislav Lobotka, Juraj Kucka a Marek Hamšík – toho mali veľa, pretože Maďari boli v záložnej formácii vždy o jedného viac,“ podotkol Hapal.

Podľa 49-ročného rodáka z moravského Kroměříža dôležitú úlohu pri tomto systéme zohral aj Ondrej Duda v pozícii tzv. falošnej deviatky, ktorý sa často sťahoval do stredu poľa k spomenutej trojici.

„Mali sme plán, aby sa Ondrej Duda držal vpredu a zároveň ‚podskakoval‘ do stredu poľa. Bola aj druhá alternatíva s Róbertom Makom na hrote, ale keďže na jeseň odohral výborný zápas s Ukrajinou (4:1), chceli sme zachovať identické kraje ihriska a vpredu hral nakoniec Duda,“ objasnil Hapal.

„Bolo dôležité, aby sme boli vzadu koncentrovaní a neurobili nejakú chybu. Myslím si, že až na nejaké dve výnimky sa nám to podarilo. Viac šancí však hostia nemali. Taktiež rozhodla trpezlivosť. Vedeli sme, že si vytvoríme nejakú šancu a veľmi dôležité bolo, či ju premeníme,“ zhodnotil niekdajší kormidelník úspešnej slovenskej „dvadsaťjednotky“.

Veľký otáznik pred duelom s Maďarskom visel nad účasťou Petra Pekaríka. Pravý bek nemeckej Herthy Berlín v nedávnych týždňoch prekonal zranenie lýtkového svalu, no opäť potvrdil, že na dôležité reprezentačné stretnutia sa dokáže pripraviť ako málokto.

Strelec prvého gólu Slovenska Ondrej Duda v...
Strelec prvého gólu Slovenska Ondrej Duda v súboji proti Maďarsku. Autor: SITA, Ivan Kopčáni

„Peter je veľký profík, pripravil sa na zápas. Predtým mal zdravotné problémy, ale po fyzickej stránke už bol v poriadku. Ak sa nemýlim, tak na základe prvých informácií môžem povedať, že z nášho mužstva proti Maďarsku nabehal najviac – cez 12 kilometrov. Mám z toho radosť, pretože som mal trochu obavy, aby v tom tempe vydržal celý zápas,“ poznamenal Hapal na adresu jedného zo svojich najskúsenejších zverencov.

Už v nedeľu sa slovenská „ekipa“ predstaví v ďalšom dueli eliminácie ME 2020, keď nastúpi v Cardiffe proti domácim Walesanom (začiatok o 15.00 h SEČ).

„Čo sa týka regenerácie pred zápasom vo Walese, budeme sa snažiť si čo najviac pomôcť. Hráči si po stretnutí splnili mediálne povinnosti a ihneď odišli do hotela. Treba sa dobre najesť, vyspať… Uvidíme, či máme niekoho zraneného. Až tesne pred duelom v Cardiffe sa rozhodneme, či urobíme nejaké zmeny,“ skonštatoval Pavel Hapal.

Vavro dokonale zastúpil Škrtela

Úspešný reprezentačný debut na vrcholnej úrovni má za sebou stopér Denis Vavro, 22-ročný rodák z Partizánskeho pomohol Slovensku proti Maďarsku k čistému kontu. Patril medzi defenzívne piliere domácich pri víťazstve 2:0. Čakala ho pritom neľahká úloha – nahradiť dnes už bývalého reprezentanta Martina Škrtela. Neľahké bremeno uniesol na pleciach bez väčších problémov, hoci jeho ťažobu pociťoval od úvodného hvizdu.

„Prvých päť až desať minút som bol pod veľkým stresom, veď to bol môj prvý zápas na takejto úrovni. Pomohli mi však ostatní ‚chalani‘ a najmä diváci. Keď som niečo dobre urobil, tak ma povzbudili, čo ma veľmi ‚nakoplo‘,“ povedal Vavro po stretnutí zástupcom médií.

Denis Vavro v súboji s maďarským kapitánom...
Denis Vavro v súboji s maďarským kapitánom Ádámom Szalaiom. Autor: SITA, Ivan Kopčáni

Dva reprezentačné duely za „áčko“ už v minulosti bývalý hráč výberu SR do 21 rokov odohral. Bolo to však iba na prípravnej úrovni ešte v januári 2017 v Abú Zabí proti Ugande a Švédsku. Svoju premiéru na „kvalifikačnom“ vyššom stupni si poriadne vychutnal.

„Užil som si stretnutie výborne, sú to pre mňa neopísateľné momenty. Hneď môj prvý kvalifikačný zápas na domácej pôde bol víťazný. Dúfam, že v takýchto výkonoch budeme naďalej pokračovať. Musíme stále podať aspoň taký výkon ako vo štvrtok,“ skonštatoval spokojný zadák dánskeho FC Kodaň, ktorého výkon sa páčil aj skúsenejším spoluhráčom.

„Obrana bola prakticky nová, no hneď sme sa skĺbili a nemali výraznejší problém. Vavro podal naozaj fantastický výkon. Vyzeralo to, akoby bol pevnou súčasťou nášho tímu už dlhé roky,“ povedal k jeho výkonu skúsený pravý obranca SR Peter Pekarík. „S Milanom Škriniarom už predtým spolu odohrali mnoho zápasov. Denis to zvládol bravúrne,“ doplnil tréner „sokolov“ Pavel Hapal.

Podľa Vavra bolo pri debute náročné „udržať na uzde“ najmä maďarského zakončovateľa Ádáma Szalaia. Bojovnému súperovi však dovolili Slováci iba päť ráz vystreliť do priestoru bránky Martina Dúbravku. „Bol to náročný zápas, keďže tam mali zdatných chlapov a vpredu útočníka Szalaia. Sme radi, že sme ako obrana udržali čisté konto. Užil som si tiež atmosféru. Hoci bolo počuť maďarských divákov, druhým gólom sme ich umlčali a schladili,“ skonštatoval talentovaný Vavro.

Bývalý hráč MŠK Žilina nastúpil v defenzíve po boku ostatných futbalistov, ktorí si v minulosti obliekali dres „šošonov“. Boli to Peter Pekarík, Milan Škriniar aj Dávid Hancko. Aj preto podľa neho dokonale fungovala chémia v predbránkovej časti ihriska.

„Bola to žilinská obrana a som spokojný, že sme tam boli všetci. Dúfam, že v takomto zložení budeme hrať čo najčastejšie,“ podotkol Vavro a ešte dodal:

„Bavili sme sa o tom aj so ‚Škrinkom‘. Pamätám si, že keď sme hrali svoj prvý reprezentačný zápas za ‚dvadsaťjednotku‘, tak to nevyšlo a prehrali sme. Teraz sme sa však radovali z výhry.“ Novic v národnom drese verí, že takýchto výsledkov uhrá v reprezentácii čo najviac. „Každé víťazstvo ‚nakopne‘ mužstvo, My pôjdeme od zápasu k zápasu. Verím, že za ďalšími úspešnými výsledkami,“ uzavrel Vavro.

Pekaríkovi zmarila čerešničku zdvihnutá zástavka

Triumf nad susedom spoza južnej hranice, navyše „na nulu“, si veľmi vážil aj dlhoročný pilier slovenskej defenzívy Peter Pekarík.

„Každý bod v kvalifikácii je cenný. Verím, že ich budeme ďalej zbierať. V minulom cykle o postup na MS 2018 sme sa presvedčili, že začiatok je dôležitý,“ uviedol druhý najskúsenejší hráč tímu trénera Pavla Hapala v pozápasovom rozhovore v mixzóne Štadióna Antona Malatinského.

Peter Pekarík prekonáva maďarského brankára...
Peter Pekarík prekonáva maďarského brankára Pétera Gulácsiho, jeho gól však neplatil. Autor: SITA, Ivan Kopčáni

Tridsaťdvaročný Žilinčan nastúpil vo štvrtok na svoj 86. reprezentačný duel. Po nedávnom zranení lýtkového svalu sa na ihrisku cítil nad vlastné očakávania.

„Bol som vďačný za tento zápas, pretože ‚ostrý‘ bundesligový duel som naposledy odohral koncom decembra. Potom prišli zdravotné problémy a v plnom tréningovom zaťažení som bol iba dva týždne. Bol som prekvapený, že moja kondícia postačila na deväťdesiat minút. Cítil som sa dobre, bonus navyše sú tri body, ktoré sme získali,“ prezradil Pekarík.

V závere zápasu v 82. min sa už-už tešil z tretieho gólu v národnom drese, no radosť mu zmaril ofsajdový verdikt. Slovákov to však nemuselo dlho mrzieť, keďže o tri minúty neskôr pridal víťaznú poistku Albert Rusnák.

Albert Rusnák (vpravo) prijíma gratulácie od...
Albert Rusnák (vpravo) prijíma gratulácie od spoluhráčov po góle do siete Maďarska, ktorým upravil na 2:0. Autor: Reuters, RADOVAN STOKLASA

„Spočiatku som sa tešil, ale potom som zbadal zdvihnutú zástavku postranného rozhodcu. Hneď som vedel, že to bol ofsajd, čo je škoda. Bola by to taká čerešnička na torte,“ bolo ľúto Pekaríkovi,, že jeho „trefa“ napokon neplatila.

A ako hodnotí obranca Herthy Berlín výkon slovenského mužstva pri vstupe do kvalifikácie ME 2020?

„Myslím si, že absolútne do bodky sa naplnili očakávania, ktoré sme od tohto zápasu mali. Tréneri nás pripravovali na to, že Maďari budú veľmi agresívni v súbojoch, budú nás vysoko napádať a do prestávky sme s tým trochu mali problémy. Pomohol nám však gól Ondreja Dudu na konci prvého polčasu. Súper to musel po zmene strán otvoriť, čo nám vyhovovalo,“ skonštatoval Pekarík.

TV Pravda: Šéf SFZ Ján Kováčik pred štartom kvalifikácie ME 2020 odpovedal na otázky Pravdy

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Albert Rusnák #slovenskí futbalisti #maďarskí futbalisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku