Hamšík odrazil útok mladíkov. Je kráľom ôsmy raz

18.03.2019 21:57
futbalista roka 2018 Hamšík
Marek Hamšík získal cenu Futbalista roka 2018 počas vyhlásenia tradičnej ankety denníka Pravda a SFZ. Autor: ,

Futbalovým kráľom je opäť Marek Hamšík. Už ôsmy raz a šiestykrát za sebou.

Cennú trofej si v pondelok večer prevzal z rúk šéfredaktorky Pravdy Nory Sliškovej a syna slovenského futbalistu storočia Jána Popluhára.

Škriniarovi sedem prvých miest nestačilo

Absolútny rekordér prestížnej ankety Pravdy a Slovenského futbalového zväzu v zime zmenil dres a z Neapola zamieril do čínskeho tímu Ta-lien I-fang. Odrazil aj tento rok útok mladíkov, ktorí sa tlačia na čelo najlepšej desiatky a zvíťazil s 36-bodovým náskokom pred Milanom Škriniarom. Tretí skončil Stanislav Lobotka. Rovnaké poradie na medailových miestach bolo aj pred rokom.

V desiatke sú štyria 24-roční futbalisti. Jeden z nich – Ondrej Duda – sa v nej ocitol prvý raz. Absolútnym nováčikom je aj brankár Martin Dúbravka, ktorý v januári oslávil tridsiatku.

Päť rokov chýbal v tejto spoločnosti ďalší tridsiatnik Miroslav Stoch. Predtým bol však päťkrát v desiatke a v dvoch prípadoch hneď za stupňom víťazov (2010 a 2012).

O poradí rozhodovalo 36 odborníkov, trénerov a zástupcov médií. Tridsaťjedenročný Hamšík sa objavil – podobne ako prví štyria futbalisti – na všetkých hlasovacích lístkoch a 26-krát bol na prvom mieste. V desiatich ďalších prípadoch skončil druhý.

Sedem prvých miest si pripísal Škriniar, dva razy bol najvyššie Dúbravka a raz Škrtel. Prvú trojicu v presnom poradí určilo až 15 hlasujúcich.

Marek Hamšík si
		preberá cenu Futbalista
		roka...
Šéfredaktorka Pravdy
		Nora Slišková
		počas...
+13Slávnostný večer
		ozdobil koncert skupiny
		IMT...

Kompletnú desiatku mal len Hapal

Všetkých desať mien najúspešnejších hráčov mal na svojom lístku jediný hlasujúci – tréner reprezentantov Pavel Hapal. Uviedol presné poradie na prvých štyroch miestach.

Hamšík bodoval dvanásty raz za sebou a v ankete o najlepšieho slovenského futbalistu roka skončil vždy len na prvom alebo druhom mieste. Tento rok dosiahol 350 bodov, nikdy doteraz si nepripísal do štatistík vyšší zisk.

Jeho náskok je však z troch uplynulých ročníkov najnižší. Ale Škriniar ho v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom dokázal stiahnuť len o dva body (vlani bol rozdiel 38-bodový). Tieto čísla však ovplyvňuje aj počet hlasujúcich odborníkov, ktorý nie je každý rok rovnaký. Vlani ich bolo o troch menej.

Najsuverénnejšie bolo Hamšíkovo víťazstvo v roku 2016. Z ôsmich triumfov bol vtedy jeho náskok pred druhým najvýraznejší – zdolal Škrtela o 64 bodov. A na prvom mieste sa objavil 32-krát – z 33 hlasujúcich. Raz bol druhý, takže mu vtedy k stopercentnému zisku chýbal jediný bod (rok predtým dva).

Historicky najtesnejší náskok mal v 19. ročníku ankety (2011) Škrtel, ktorý vyhral s 338 bodmi, druhý Hamšík mal o tri menej.

V ankete druhý Milan Škriniar gratuluje...
V ankete druhý Milan Škriniar gratuluje Marekovi Hamšíkovi, ktorý získal cenu Futbalista roka 2018 počas vyhlásenia tradičnej ankety denníka Pravda a SFZ. Autor: Pravda, Ľuboš Pilc

Škrtel nazbieral už 3944 bodov

V nedávnej minulosti charakterizovalo tradičnú anketu, ktorú ako prvý vyhral Peter Dubovský v roku 1993, súperenie dvoch hlavných favoritov. Hamšík bojoval na diaľku o prvenstvo najmä s Martinom Škrtelom, ktorý triumfoval v ankete štyri razy (Hamšík bol v týchto prípadoch vždy druhý) a v historickom rebríčku mu patrí druhé miesto.

Dlhoročný kapitán národného tímu, ktorý sa minulý mesiac vzdal reprezentácie, obsadil už vlani štvrté miesto a tentoraz klesol ešte o jednu priečku nižšie a na dvoch hlasovacích lístkoch sa jeho meno vôbec neobjavilo.

Škrtel je o necelé tri roky starší ako Hamšík a v ankete zbieral body o dva roky skôr.

Štrnásťkrát za sebou sa dostal do prvej desiatky, čo je rekord ankety. Na konte má dovedna 3944 bodov, najviac z 250 futbalistov, ktorí v nej už bodovali.

Hamšík ho dobieha aj v tomto rebríčku, dovedna získal 3837 bodov, teda zaostáva len o 107 bodov. Ďalším rekordérom je Miroslav Karhan, ktorý bodoval až v osemnástich ročníkoch, hoci v elitnej desiatke skončil len trinásťkrát.

Futbalový galavečer, ktorý uviedla v priamom prenose TV JOJ Plus, sa uskutočnil prvý raz v Šamoríne, kde sú na sústredení slovenskí futbaloví reprezentanti pred štartom kvalifikácie ME 2020. Už vo štvrtok ich čaká úvodný zápas s Maďarskom v Trnave.

Tretie miesto v ankete Futbalista roka 2018...
Tretie miesto v ankete Futbalista roka 2018 obsadil Stanislav Lobotka. Autor: Pravda, Ľuboš Pilc

V Sieni slávy päť legiend

Futbalový galavečer vyhlasovania tradičných ankiet ozdobilo štvrtý raz aj uvádzanie ďalších významných osobnosti do Siene slávy slovenského futbalu.

Táto pocta sa tentoraz ušla bývalým vynikajúcim hráčom, ktorí pôsobili po skončení kariéry aj ako tréneri – trom Ladislavom – Jurkemikovi, Kačánimu a Kubalovi, Alexandrovi Vencelovi st. a poprednému funkcionárovi a prvému predsedovi Slovenského futbalového zväzu v ére samostatnosti Milanovi Služaničovi. V Sieni slávy je po včerajšku už 26 legiend.

Dve z naposledy ocenených sa tejto pocty nedožili. Cenu venovanú Ladislavovi Kačánimu, ktorý odišiel na večnosť vlani, prevzala jeho dcéra Dana a za Ladislava Kubalu, ktorý zomrel pred takmer sedemnástimi rokmi a krátko predtým sa stal aj futbalistom storočia v slávnom FC Barcelona, jeho syn Ladislao. Na túto výnimočnú udalosť pricestoval z Barcelony, kde žije.

Noví členovia Siene slávy Ladislav Jurkemik,...
Noví členovia Siene slávy Ladislav Jurkemik, Milan Služanič a Alexander Vencel st. počas vyhlásenia ankety Futbalista roka 2018, ktorú organizuje denník Pravda a SFZ. Autor: Pravda, Ľuboš Pilc

Výsledky 26. ročníka ankety Futbalista roka

Najlepší futbalista 2018
1. Marek Hamšík SSC Neapol 350
2. Milan Škriniar Inter Miláno 314
3. Stanislav Lobotka Celta Vigo 268
4. Martin Dúbravka Newcastle United 241
5. Martin Škrtel Fenerbahce Istanbul 209
6. Róbert Mak Zenit Petrohrad/PAOK Solún 144
7. Albert Rusnák Real Salt Lake City 130
8. Ondrej Duda Hertha Berlín 124
9. Miroslav Stoch Slavia Praha 73
10. Juraj Kucka Trabzonspor 41

Ďalšie poradie: 11. Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň) a Adam Nemec (FC Pafos/Dynamo Bukurešť) po 21, 13. Peter Pekarík (Hertha Berlín) 16, 14. Vladimír Weiss (Al Gharaffa) 12, 15. Denis Vavro (FC Kodaň) a Adam Zreľák (1. FC Norimberg) po 3, 17. Boris Godál (Spartak Trnava) a Ján Greguš (FC Kodaň) po 2, 19. Matúš Bero (Vitesse Arnhem/Trabzon­spor), David Hancko (Fiorentina/MŠK Žilina), Lukáš Haraslín (Lechia Gdansk), Samuel Mráz (Empoli/MŠK Žilina), Erik Pačinda (Viktoria Plzeň/DAC Dunajská Streda), Michal Škvarka (MŠK Žilina) po 1 bode.

Cena Petra Dubovského 2018

1. Dávid Hancko (Fiorentina/MŠK Žilina) 16, 2. Samuel Mráz (Empoli/MŠK Žilina)
Ďalšie poradie: 3. Róbert Boženík (MŠK Žilina), Andrej Fábry (FC Nitra) a Christián Herc (DAC Dunajská Streda) po 3, 6. László Bénes (Borussia Mönchengladbach) a Dominik Greif (Slovan Bratislava) po 2, 8. Erik Jirka (Spartak Trnava) 1 bod.

Najlepší tréner 2018
1. Nestor El Maestro Spartak Trnava 60
2. Martin Ševela Slovan Bratislava 44
3. Vladimír Weiss reprezentácia Gruzínska 36

Ďalšie poradie: 4. Ján Kozák (reprezentácia Slovenska) 22, 5. Adrián Guľa (reprezentácia Slovenska 21/MŠK Žilina) 14, 6. Radoslav Látal (Spartak Trnava) 13, 7. Peter Hyballa (DAC Dunajská Streda) 5, 8. Pavel Hapal (reprezentácia Slovenska A), Marco Rossi (DAC Dunajská Streda) a Anton Šoltis (Zemplín Michalovce) po 3, 11. Oto Brunegraf (reprezentácia Slovenska A) 2, 12. Marek Bažík (reprezentácia Slovenska 17), Michal Gašparík st. (Sereď), David Holoubek (MFK Ružomberok), Norbert Hrnčár (MFK Karviná/MFK Ružomberok), Jaroslav Kentoš (MŠK Žilina) po 1.

Najlepšia futbalistka 2018
1. Dominika Škorvánková Bayern Mníchov 183
2. Mária Korenčiová AC Miláno 144
3. Alexandra Biróová SKN St. Pölten 122
Doterajší víťazi anekty Futbalista roka
1993 Peter Dubovský
1994 Vladimír Kinder
1995 Dušan Tittel
1996 Dušan Tittel
1997 Dušan Tittel
1998 Jozef Majoroš
1999 Vladimír Labant
2000 Szilárd Németh
2001 Ľubomír Moravčík
2002 Miroslav Karhan
2003 Vladimír Janočko
2004 Marek Mintál
2005 Marek Mintál
2006 Róbert Vittek
2007 Martin Škrtel
2008 Martin Škrtel
2009 Marek Hamšík
2010 Marek Hamšík
2011 Martin Škrtel
2012 Martin Škrtel
2013 Marek Hamšík
2014 Marek Hamšík
2015 Marek Hamšík
2016 Marek Hamšík
2017 Marek Hamšík

TV Pravda: Ako by v ankete hlasovali bývalí reprezentanti Vladimír Kinder a Szilárd Németh?

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Pravda #Marek Hamšík #sfz #Futbalista roka 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku