Slováci budú mať v prípade neúspechu v kvalifikácii ME šancu na reparát

02.12.2018 10:18
Futbalisti, Slovensko
Slovenskí reprezentanti, zľava Adam Nemec, Ján Greguš, Martin Škrtel, Milan Škriniar a Róbert Mak. Autor: ,

Slovenskí futbaloví reprezentanti v nedeľu spoznajú svojich súperov v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2020.

Tím spod Tatier sa pred žrebom v írskom Dubline ocitol v 3. výkonnostnom koši, čo znamená, že dostane až dvoch papierovo silnejších protivníkov – tých z 1. a 2. koša.

Z desiatich kvalifikačných skupín (piatich päťčlenných a piatich šesťčlenných, pozn.) postúpia na ME 2020 dve najlepšie mužstvá. Zostávajúce kvarteto účastníkov kontinentálneho šampionátu vzíde zo štyroch turnajov play off jednotlivých divízii LN 2018/2019, ktoré sa uskutočnia v marci 2020.

Ak by slovenskí futbalisti neprenikli na kontinentálny šampionát z riadnej eliminácie, mohli by sa dočkať reparátu v play off Ligy národov 2018/2019. V nej Slovensko na jeseň obsadilo konečné 21. miesto. Nad mužstvom SR sa tak umiestnilo dvadsať mužstiev. Ako upozornil denník Šport, „ak by sa minimálne trinásť mužstiev z tejto dvadsiatky dostalo na záverečný turnaj, mali by sme istotu play off Ligy národov“.

„Každá divízia LN ponúka navyše jednu miestenku na najbližšie Euro pre tie tímy, ktoré neuspejú v kvalifikácii ME. Zároveň platí, že ak sa z najsilnejšej A-divízie dostane na šampionát viac ako osem tímov (a teda pre play off v nej zostanú menej ako štyri reprezentácie, pozn.), budú ich dopĺňať tímy z nižších divízií. Najskôr z ‚béčka‘ a ak by aj tam chýbali mužstvá, keďže by väčšina zvládla kvalifikáciu, bude sa vyberať z ešte nižších poschodí,“ dodáva Šport.

Znamená to teda, že ak Slovensko nepostúpi na ME v riadnej kvalifikácii, dostane tak šancu vybojovať si miestenku na kontinentálny šampionát v play off LN v marci 2020, ak z eliminácie nepostúpi nanajvýš sedem reprezentácií z nasledovnej dvadsiatky: Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Poľsko, Nemecko, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Rusko, Rakúsko, Wales a Česko.

#slovenskí futbalisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku