Sedemnástka ovládla turnaj v Turecku. Postúpila do Elite Round

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov zvíťazili nad rovesníkmi domáceho Turecka 3:0 v utorňajšom záverečnom treťom vystúpení v "krajine polmesiaca" na turnaji I. fázy kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie do Írska (3. - 19. mája 2019).

30.10.2018 18:16

Zverenci trénera Mareka Bažíka si v Manavgate už po dvoch zápasoch v predstihu zabezpečili účasť v II. fáze tejto eliminácie, tzv. Elite Round, a to zásluhou víťazstiev nad Severným Írskom (1:0) a San Marínom (8:0).

Mladí Slováci v tabuľke 10. skupiny suverénne triumfovali s plným počtom 9 bodov a skóre 12:0. Druhé miesto napokon obsadili hráči Severného Írska, pri rovnakom počte 4 bodov a remíze 1:1 vo vzájomnom dueli mali lepšie skóre ako domáce Turecko (7:2, resp. 7:4). Bez bodu a skóre 0:20 zostalo San Maríno.

Utorňajší záverečný duel na turnaji v Turecku začali futbalisti SR „17“ dobre a už do polčasovej prestávky viedli 2:0. Vedúci gól strelil v 28. min Tomáš Suslov, ku ktorému sa o sedem minút neskôr pridal aj Roman Čerepkai.

Po zmene strán v 51. min sa presadil opäť útočník holandského FC Groningen Suslov a stanovil výsledok. Domáci Turci navyše dohrávali od 70. min bez vylúčeného Gürkana Baskana.

Do jarnej druhej fázy kvalifikácie (Elite Round) preniknú prvé dva tímy z každej z trinástich kvalifikačných skupín prvej fázy eliminácie ako aj štyri tímy z tretích miest (s najlepšou bilanciou proti prvému a druhému tímu v skupine).

K týmto 30 krajinám sa pridajú Angličania a Nemci ako priamo kvalifikovaní do II. fázy kvalifikácie, žreb mužstvá rozdelí do ôsmich štvorčlenných skupín. Z Elite Round postúpia víťazi a sedem tímov z druhých miest (s najlepšou bilanciou proti prvému a tretiemu v skupine) na záverečný turnaj ME 2019, túto pätnástku krajín doplní na kompletnú šestnástku účastníkov finálového podujatia organizátor z Írska.