Matematika nehrá v prospech mladíkov. Čo im pomôže k postupu do baráže?

13.10.2018 12:28
SR futbal SR 21 ME kvalifikácia Estónsko Káčer
Henri Järvelaid (Estónsko), Miroslav Káčer (Slovensko), German Šlein a Silver Grauberg (obaja Estónsko) v akcii. Autor: ,

Začiatkom budúceho týždňa vyvrcholí skupinový program kvalifikácie majstrovstiev Európy futbalistov do 21 rokov. Istotu účasti na záverečnom turnaji, ktorý sa uskutoční 16. až 30. júna 2019, majú domáci Taliani aj víťazi piatich kvalifikačných skupín - Španieli, Francúzi, Angličania, Nemci a Srbi.

K dispozícii zostalo ešte šesť miesteniek na kontinentálny šampionát a o jednu z nich má záujem aj Slovensko. Jeho jedinou možnosťou je preniknúť do baráže a prostredníctvom úspešného dvojzápasu postúpiť druhýkrát po sebe na ME. Situáciu však nemá vo vlastných rukách a musí sa spoliehať aj na priaznivý vývoj v ostatných skupinách.

„Sokolíci“ vycestujú na záver kvalifikácie do Severného Írska, s ktorým súperia o druhé miesto v skupine. Pozíciu za suverénnym Španielskom im zabezpečí aj remíza, no tá by zverencov trénera Guľu definitívne vyradila z hry o baráž. Do nej postúpia štyri najlepšie mužstvá z tabuľky druhých tímov, v ktorej patrí mladým Slovákom až šiesta pozícia.

V rámci posledných hracích dní kvalifikačných skupín preto potrebujú preskočiť minimálne dva tímy. Na zachovanie barážových šancí však musia v utorok o 20.30 h v Belfaste získať plný počet bodov.

„Musíme uspieť v Severnom Írsku a nech sa potom deje, čo sa má diať. Dúfajme, že šťastie, ktoré pri nás stálo na Islande alebo v Albánsku, nám bude priať aj v záverečnom dueli kvalifikácie,“ vyjadril sa kapitán slovenskej „dvadsaťjednotky“ Denis Vavro.

Tabuľka druhých tímov ponúka hneď dve špecifiká. Nezapočítavajú sa do nej body získané proti mužstvám na posledných miestach v skupinách a jej zloženie sa môže meniť, pretože v štyroch skupinách ešte nie je rozhodnuté o tom, kto obsadí prvú resp. druhú priečku.

Silvera Grauberga sa
		snaží zastaviť Erik
		Jirka.
Henri Järvelaid
		(Estónsko), Miroslav
		Káčer...
+4László
		Bénes.

Vo výbornej pozícii sa nachádza Grécko. Spomedzi druhých tímov nazbieralo najviac 16 bodov a v záverečnom dueli privíta na domácom trávniku Bielorusko. V prípade víťazstva ešte môže teoreticky preskočiť v skupine prvé Chorvátsko, no je nepravdepodobné, že „vatreni“ zaváhajú v súboji so San Marínom. Slováci nemôžu za žiadnych okolností ani jeden z týchto dvoch tímov v tabuľke prekonať.

Švédi takisto ešte živia nádej na priamy postup. Ak v utorok doma zdolajú Belgicko, dostanú sa vďaka lepším vzájomným duelom pred tohto súpera a obsadia prvé miesto v skupine. Tento scenár by nehral v prospech Slovenska, pretože Belgičania by mali v tabuľke druhých tímov až 17 bodov a zabezpečili by si miestenku do baráže.

Naopak, prehra tímu zo severu Európy by slovenským futbalistom výrazne pomohla. Švédi by mali na konte naďalej len 14 bodov a víťazstvo v Severnom Írsku by našich reprezentantov posunulo pred nich. Remíza by o skóre udržala švédsky výber pred slovenským.

Podobná situácia je aj v 3. skupine, kde okupuje druhé miesto Poľsko. V najbližšom kvalifikačnom vystúpení privíta na domácom trávniku Gruzínsko a víťazstvo ho posunie s určitosťou minimálne do baráže. Ak by lídri skupiny z Dánska zaváhali proti Faerským ostrovom, dostali by sa naši severní susedia priamo na kontinentálny šampionát.

Oveľa pravdepodobnejšie je však dánske víťazstvo spojené s priamy postupom na Euro tejto vekovej kategórie a poľská účasť v baráži. Prípadná remíza alebo prehra Poliakov by zvýšila postupové šance Slovákov.

Poriadne zamotané je to v 7. a 8. skupine. V prvej spomenutej sú neohrozenými lídrami Srbi, no o druhú priečku sa v priamej konfrontácii pobijú domáce Rakúsko s Ruskom. V tomto prípade platí, že víťaz stretnutia prenikne do baráže. Ak sa zrodí remíza, bude to hrať do karát Slovákom, pretože Rusi by získali do tabuľky druhých tímov len jediný bod a Guľov výber by ich po víťazstve v Severnom Írsku preskočil.

Podobne sa to vyvíja aj v „osmičke“, kde Rumuni potrebujú na istotu prvého miesta zdolať Lichtenštajnsko. Vzhľadom na doterajšie výsledky by to mala byť pre nich formalita. Preto sa bude zameriavať pozornosť slovenských fanúšikov na priamy súboj o druhé miesto, v ktorom Portugalsko privíta Bosnu a Herceginovu. Ak domáci alebo hostia zvíťazia, určite zostanú pred reprezentáciou spod Tatier, no ak sa skončí duel nerozhodne a Slováci vyhrajú, posunú sa pred portugalský tím.

Slovenská reprezentácia do 21 rokov sa v prípade víťazstva nemusí pozerať za seba, pretože Ukrajina, Nórsko ani Slovinsko ju už nemôžu predstihnúť. „Sokolíci“ však potrebujú na postup kombináciu dvoch priaznivých výsledkov z ostatných skupín. K účasti v baráži o ME by im pomohli nerozhodné výsledky Ruska alebo Portugalska, prehra Švédska či remíza alebo prehra Poľska.

Tabuľka druhých tímov pred poslednými zápasmi v skupinách:
    Z V R P S B
1. Grécko 7 5 1 1 15:5 16
2. Švédsko 7 4 2 1 12:5 14
3. Poľsko 7 3 4 0 16:9 13
4. Rusko 7 4 1 2 15:10 13
5. Portugalsko 7 4 1 2 13:9 13
6. Slovensko 7 4 0 3 13:16 12
7. Ukrajina 7 3 2 2 11:9 11
8. Nórsko 8 3 2 3 11:11 11
9. Slovinsko 7 3 2 2 9:9 11
#slovenskí futbalisti do 21 rokov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku