Na albánskej oranici mali Slováci šťastie. Zápas v závere otočili

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov v Tirane zvíťazili 3:2 z priebežného manka 1:2 nad domácimi rovesníkmi z Albánska v piatkovom zápase 2. skupiny kvalifikácie a posilnili svoju šancu na postup na ME 2019 tejto vekovej kategórie do Talianska.

23.03.2018 19:22

Na gól útočníka Reia Manaja zo záveru prvého polčasu odpovedal tesne po prestávke Nikolas Špalek, no Manaj vzápätí pridal svoj druhý zásah a opäť poslal svoje mužstvo do vedenia.

V závere sa o obrat postarali Milan Dimun a Samuel Mráz. Nový hlavný tréner SR „21“ Oto Brunegraf, ktorý ako dovtedajší asistent začiatkom marca vo funkcii nahradil českého kouča Pavla Hapala, sa teda vo svojej premiére dočkal vytúženého víťazstva.

Mladí Slováci majú v tabuľke 2. skupiny 9 bodov (bilancia 3–0–3), z predposledného 5. miesta sa vyšvihli na 3. pozíciu. Lídrami sú Španieli (15 b.); nasledujú Severní Íri (10 b.), Slováci (9 b.), Islanďania (7 b.) a Albánci (6 b.), na chvoste figurujú Estónci (1 b.). Slováci si s Albáncami opäť zmerajú sily v utorok 27. marca o 17.20 h v Žiline.

Na ťažkom a podmočenom teréne, v súvislosti s ktorým vyvstávala otázka regulárnosti, sa Slováci hnaní potrebou trojbodového zisku usilovali držať v rukách taktovku. Na Sulejmanovu príležitosť, pri ktorej sa vyznamenal Rodák, odpovedali ďalekonosným pokusom kapitána Vavra, ktorý narobil problémy gólmanovi Sherrimu.

Tesne pred prestávkou zraneného Šuleka nahradil Varga a domáci vzápätí udreli – Cekovu ideálnu prihrávku z ľavej strany zužitkoval Manaj a otvoril skóre – 1:0.

Tesne po zmene strán sa o vyrovnanie postaral Špalek, využil Hanckov presný center. Manaj o štyri minúty zblízka vrátil Albáncom vedenie a Slováci opäť zaostávali.

Štvrťhodinu pred koncom sa súťažného návratu po ôsmich mesiacoch absencie dočkal Haraslín a Brunegrafovi zverenci duel napokon otočili: v 80. min Dimun hlavičkou vyrovnal a v 87. min Mráz po závare v šestnástke dotlačil loptu do siete.

Mladí Slováci na úvod kvalifikácie zvíťazili 2:1 v Estónsku a v Senici 1:0 nad Severnými Írmi, následne ich však pribrzdila popradská prehra 0:2 s Islanďanmi a prehry s favorizovanými Španielmi v Poprade (1:4) aj Cartagene (1:5). Dosiaľ posledným „zárezom“ je piatková výhra 3:2 v Tirane.

Na kontinentálnom šampionáte bude po druhý raz štartovať 12 mužstiev, v hre je 11 miesteniek (Taliansko má istotu účasti, San Maríno ako spoluorganizá­tor nie).

Na záverečný turnaj ME postúpia priamo víťazi skupín. Štyria najlepší z druhých priečok (do úvahy sa budú brať výsledky s prvým, tretím, štvrtým a piatym tímom v skupine) dostanú šancu v baráži hranej na odvetu. Šampionát v Taliansku bude zároveň európskou olympijskou kvalifikáciou – štyria semifinalisti ME 2019 preniknú na turnaj do Tokia 2020.

Albánsko „21“ – Slovensko „21“ 2:3 (1:0)
Góly: 44. a 52. Manaj – 48. Špalek, 80. Dimun, 87. S. Mráz, ŽK: 11. Maloku, 31. Ceka, 63. Fangaj, 68. Sherri, 70. Cekici – 22. Chvátal, 31. Urblík, rozhodoval: Apostolov (Bul.)
Zostava SR „21“: Rodák – Chvátal, Vavro, D. Hancko, M. Šulek (42. A. Varga) – Dimun, F. Lesniak, Urblík – Špalek (77. Haraslín), S. Mráz, R. Černák (61. Jirka)

Hlas po zápase (zdroj: futbalsfz.sk):
Oto Brunegraf, tréner SR 21: „Vôbec by som neriešil, že to bol môj prvý zápas v úlohe hlavného trénera. Chceli sme živiť nádej, ktorá spočívala v troch bodoch z tohto duelu. Teší ma, že chalani išli až do konca. Nebolo to o šťastí, ale o neskutočnej vôli. Po prvom ani po druhom góle sme neupadli do depresie. Podmienky boli veľmi ťažké, ale pre oba tímy. Záver sme mali veľmi silný. Domáci zápas bude úplne o niečom inom. Pevne verím, že sa nám zlepší zdravotný stav a ukážeme viac ‚futbalovosti‘.“