Mladí Slováci viedli v Španielsku 1:0, potom schytali poriadny debakel

Slovenskí reprezentanti do 21 rokov prehrali v Cartagene s domácimi Španielmi 1:5 (1:1) v utorkovom stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2019 vo futbale.

14.11.2017 21:50 , aktualizované: 23:44
FUTBAL: Slovensko - Španielsko Foto: ,
Ilustračné foto

Úradujúci vicemajstri Európy v tejto vekovej kategórii Španieli strelili Slovákom ešte o gól viac ako v októbrovom prvom kvalifikačnom meraní síl v Poprade.

Slováci po sľubnom začiatku viedli od 23. min po vlastnom góle Fabiana Ruiza Peňu, Španieli vyrovnali v 38. min zásluhou Daniho Ceballosa. Ofenzívny líder domácich pridal po zmene strán ďalšie dva góly a spolu s Iňigom Córdobom a Borjom Mayoralom spečatili slovenský osud v tomto stretnutí.

Zatiaľ čo Španieli sa s plným počtom 12 bodov zo štyroch stretnutí opäť dostali pred Severných Írov na čelo tabuľky 2. skupiny, zverenci trénera Pavla Hapala klesli na predposledné piate miesto. Po piatich zápasoch kvalifikácie o postup na ME 2019 Slováci majú na konte stále iba 6 bodov za víťazstvá v Estónsku (2:1) a doma nad Severným Írskom (1:0). V ďalších troch domácich zápasoch Slováci nečakane podľahli Islanďanom (0:2) a dvakrát jednoznačne Španielom (1:4 a 1:5).

Španielsko „21“ – Slovensko „21“ 5:1 (1:1)
Góly: 38. a 55. a 61. Ceballos, 53. Córdoba, 86. Mayoral – 23. Ruiz Peňa (vlastný)
ŽK: 56. Caricol, 71. Ceballos – 12. Hancko, 38. Čmelík, 54. Hromada, rozhodovali: Pandzič – Nilsson, Sjöblom (Švéd.)
Španielsko „21“: Simón – Maffeo, Vallejo, Meré, Caricol (70. Lato) – Ceballos (82. Fornals), Hernández, Ruiz Peňa – Oyarzabal (46. Córdoba), Mayoral, Soler
SR „21“: Jakubech – Chvátal, D. Kružliak, Sipľak, Hancko – Káčer, Lesniak (68. Herc), Hromada – Čmelík (68. Špalek), S. Mráz (87. Balaj), Jirka

Štyroch hráčov vymenil Pavel Hapal v základnej zostave v porovnaní s nevydareným októbrovým meraním síl so Španielmi v Poprade (1:4). „Vykartovaného“ Denisa Vavra nahradil v strede obrany Dominik Kružliak a napravo vzadu sa objavil Juraj Chvátal. Do bránky sa postavil Adam Jakubech namiesto Mareka Rodáka, kapitánsku pásku opäť prevzal Jakub Hromada a vpredu od začiatku pobehoval Samuel Mráz.

Slováci predviedli nebojácny začiatok. V úvodnej štvrťhodine aktívnym prístupom držali loptu ďaleko od svojej bránky, na rohové kopy to bolo 1:1 a na gólové šance 0:1. V 14. min po centri sprava Hromada umne prenechal Jirkovi a ten prekonal Simóna v bránke Španielov. Škoda len, že pred bránkovou čiarou ho zastúpil stopér Vallejo.

V 23. min však už v Cartagene zahrmelo zásluhou hostí. Loptu po rohovom kope Káčera dezorientovaný Ruiz nasmeroval za chrbát prekvapeného Solera – 0:1. V 27. min sa Španieli konečne dostali k prvej strele na bránku. Nedôraznú hlavičku však Soler adresoval len do náruče Jakubecha. Po polhodine hry sa pripomenul strelou bez prípravy Hancko, ktorá nemierila medzi tri žrde.

V 38. min sa odohrala situácia, ktorá zmenila chod zápasu. Káčer si v šestnástke domácich pýtal pokutový kop, ale rozhodca nechal pokračovať v hre. Španieli sa aj po faule Čmelíka dostali do prečíslenia a ich ofenzívny líder Ceballos s pomocou pravej žrde vyrovnal na 1:1. Čmelík navyše dostal žltú kartu a tréner výberu SR Hapal po protestoch musel preč z lavičky a zvyšok zápasu dosledoval z tribúny

V druhom polčase sa v španielskej zostave objavil Iňigo Córdoba a po ôsmich minútach na ihrisku strelil vedúci gól domácich – 2:1. O ďalšie dve minúty sa opäť predviedol Ceballos. V plnej rýchlosti sa pred šestnástkou otočil o 180 stupňov a vzápätí nechytateľne prekonal Jakubecha – 3:1. Bolo predčasne rozhodnuté,

Španieli na ihrisku aj v hľadisku sa začali baviť futbalom. A hráč Realu Madrid stále nemal dosť. Po hodine hry po ďalšej skvelej individuálnej akcii skompletizoval hetrik – 4:1. V 66. min mohli Slováci znížiť, ale kapitán Hromada sa v dobrej pozícii v šestnástke dobre nezorientoval a nevystrelil. Piaty klinec do slovenskej rakvy pridal v 86. min Borja Mayoral. V závere sa už len dohrávalo, skóre bolo jednoznačné a slovenská snaha nestačila na vysokú kvalitu domácich.

Hlasy (zdroj: futbalsfz.sk):

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „Nemyslím si, že sme odohrali zlé stretnutie. Kvalita Španielov sa však prejavila. Mohli sme ísť aj skôr do vedenia, mali sme šancu, keď to vykopávali z prázdnej bránky. Neskôr sme strelili gól, ale v druhom polčase španielski hráči ukázali kvalitu najmä v zakončení. Čokoľvek poviem k môjmu vylúčeniu, bude to proti mne. Nechcem teda o tom hovoriť, iba poviem, že v tom boli emócie a je to moja chyba. Bol som však slušný k rozhodcom, to môžem povedať. Celkovo si myslím, že ak budeme pristupovať k všetkým zápasom tak ako teraz v Španielsku, budeme víťaziť. Dnes to nešlo, lebo Španieli sú iná kategória.“

Dávid Hancko (obranca SR „21“): „Vstup do zápasu sme mali taký, aký sme si predstavovali. Boli sme aktívni, získavali sme loptu. V prvom polčase sme hrali vyrovnanú partiu a na ihrisku plnili to, čo sme mali. V druhom polčase sme chceli hrať to isté, ale asi musíme uznať súperovu kvalitu. Španieli sú výkonnostne inde ako my a pre nás musí byť motivácia dostať sa na ich úroveň. Každý z nás odviedol maximum, no treba športovo priznať, že boli nad naše sily. Máme ešte päť zápasov a určite sa pobijeme o druhé miesto.“

Jakub Hromada (stredopoliar a kapitán SR „21“): „V prvom polčase sme hrali dobre. Snažili sme sa aj po zmene strán v tom pokračovať, ale rozhodla španielska kvalita. Pred domácim vyrovnaním prišiel sporný moment, trošku máme ťažké srdce na rozhodcu. Myslíme si, že ‚Kačku‘ faulovali, ale už to je jedno… Potom rozhodli individuálne schopnosti Španielov. Ceballos prešiel cez štyroch hráčov, otočil sa a trafil to na zadnú…, takže asi sú Španieli právom tam, kde sú a my sa musíme poučiť. Kvalifikácia je dlhá, čaká náš ešte päť zápasov, treba myslieť pozitívne.“