Miliónové odmeny v Lige národov. Koľko zarobia Slováci?

02.11.2017 16:42
Slovensko Litva Ďurica
Aj Slovensko sa predstaví v novovytvorenej Lige národov. Autor: ,

Viac súťažných súbojov na úkor tradičných prípravných zápasov, zabezpečené príjmy z predaja televíznych a marketingových práv a aj príležitosť prebojovať sa na európsky šampionát pre krajiny z nižších poschodí rebríčka - to všetko má priniesť novovzniknutá Liga národov z dielne Európskej futbalovej únie (UEFA).

Premiérová edícia sa uskutoční v sezóne 2018/2019.

„UEFA prišla s touto súťažou najmä preto, aby zatraktívnila zápasy národných tímov. Doteraz sme mali ME a MS s európskou časťou kvalifikácie. Bolo tiež mnoho termínov, ktoré mohli národné zväzy využívať na prípravné zápasy. Liga národov vypĺňa všetky termíny, ktoré sú k dispozícii – aj pre prípravné súboje. Celý projekt je centralizovaný, televízne a reklamné práva predáva UEFA,“ povedal vo štvrtok počas tlačovej konferencie na pôde Slovenského futbalového zväzu (SFZ) jeho generálny sekretár Jozef Kliment.

UEFA v októbri zverejnila rozdelenie krajín do divízií na základe umiestnenia v príslušnom rebríčku. Slovensko figuruje v druhej (B) zo štyroch výkonnostných skupín (A, B, C, D).

Päťdesiatpäť krajín rozdelili do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v renkingu národných mužstiev, v ktorom koeficient krajiny vznikol na základe výsledkov z MS 2014 (aj kvalifikácia), ME 2016 (aj kvalifikácia) a MS 2018 (len kvalifikácia).

Slovákom patrí 16. priečka. Najlepších 12 krajín preniklo do A-divízie, ďalších 12 do B-divízie, nasledujúcich 15 do C-divízie a zostávajúcich 16 do D-divízie. V „áčku“ a „béčku“ vzniknú štyri trojčlenné skupiny, v „céčku“ jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v „déčku“ štyri štvorčlenné.

Zápasy v skupinách naplánovali na september až november 2018, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Najslabšie mužstvo z každej zo skupín klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín postúpi do vyššej.

Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na turnaji Final Four. Kvarteto tímov si prostredníctvom Ligy národov v play-off v marci 2020 vybojuje postup na ME 2020. V roku 2019 sa odohrá riadna kvalifikácia o postup na ME, z každej z desiatich skupín preniknú na šampionát dve krajiny.

„Z prípravných zápasov sa stávajú súťažné. Dôležité je to, že štyri krajiny si prostredníctvom účinkovania v tejto súťaži vybojujú postup na ME 2020, a nebudú to len krajiny papierovo najsilnejšie, ale aj tie z nižších poschodí rebríčka. V LN je každý bod a zápas veľmi dôležitý, pomôžu pri nasadení do ďalšej kvalifikácie,“ uviedol Kliment.

Žreb skupín Ligy národov sa uskutoční 24. januára 2018 vo švajčiarskom Lausanne; v tento deň predstavia tiež trofej, o ktorú budú národné tímy bojovať. Slováci by pred žrebom mali figurovať v rámci B-divízie v prvom z troch košov vedno s Rakúskom, Walesom a Ruskom.

Súpermi SR v premiérovej edícii súťaže následne bude jeden z kvarteta Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina a jeden zo štvorice Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko.

Za účasť v B-divízii Ligy národov zinkasuje SFZ milión eur. Ak SR triumfuje v skupine, získa ďalší milión.

„Z nášho hľadiska je to pomerne významná suma, pri predaji práv na prípravné zápasy by sme sa k takej sume nikdy nedopracovali. Priemerne za jeden zápas sme počas ostatného obdobia mohli získať 30-tisíc až 50-tísic eur. UEFA aj takto pomáha menším a stredným zväzom,“ skonštatoval Jozef Kliment.

„Každý termín musí byť vyplnený – ak nie je kvalifikačným zápasom či súbojom Ligy národov, tak prípravným duelom. UEFA bude pôsobiť ako mediátor či arbiter v prípade nezhôd,“ povedal generálny sekretár SFZ a na záver prezradil novinku:

„Je to bomba, ktorú sme sa dozvedeli v utorok na stretnutí vo Frankfurte. Ide o projekt rozšírenia Ligy národov na globálnu Ligu národov. UEFA predstavila európsku Ligu národov všetkým konfederáciám a stretlo sa to s nevídaným nadšením. Všetkým konfederáciám sa tento model zapáčil a majú záujem aplikovať ho celosvetovo. Teraz je už len otázka, či sa to začne už kvalifikáciou MS 2022 alebo až po tomto svetovom šampionáte – UEFA zatiaľ navrhuje druhú alternatívu.“

„Napríklad Južná Amerika – CONMEBOL – chce začať už o dva roky. Skupinovú fázu by mal každý kontinent vlastnú, potom by sa odohrala kvalifikácia, play-off tejto globálnej Ligy národov by však bolo už celosvetové – teda nie systémom doma a vonku, ale na jednom mieste. Mohli by sme napríklad hrať semifinále proti Uruguaju a finále proti Kamerunu. Od ďalšej kvalifikácie sa teda pripravuje projekt celosvetovej Ligy národov.“

Rozdelenie krajín do divízií a pravdepodobné nasadenie do výkonnostných košov pred januárovým žrebom futbalovej Ligy národov 2018/2019

A-divízia (4× 3 tímy):
1. kôš: Nemecko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko
2. kôš: Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Taliansko
3. kôš: Poľsko, Island, Chorvátsko, Holandsko

B-divízia (4× 3 tímy):
1. kôš: Rakúsko, Wales, Rusko, SLOVENSKO
2. kôš: Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina
3. kôš: Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko

C-divízia (1× 3 tímy, 3× 4 tímy):
1. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko
2. kôš: Grécko, Srbsko, Albánsko, Nórsko
3. kôš: Čierna Hora, Izrael, Bulharsko, Fínsko
4. kôš: Cyprus, Estónsko, Litva

D-divízia (4× 4 tímy):
1. kôš: Azerbajdžan, Macedónsko, Bielorusko, Gruzínsko
2. kôš: Arménsko, Lotyšsko, Faerské ostrovy, Luxembursko
3. kôš: Kazachstan, Moldavsko, Lichtenštajnsko, Malta
4. kôš: Andorra, Kosovo, San Maríno, Gibraltár

Termíny:
september – november 2018: zápasy v skupinách Ligy národov
jún 2019: Final Four Ligy národov
marec 2020: play-off o účasť na ME 2020

#UEFA #slovenskí futbalisti #Liga národov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet rose hypericum red

Sweet rose hypericum red

29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk