Mladí Slováci sa môžu posunúť na čelo

05.09.2017 08:00
Jakub Hromada
Kapitán slovenskej dvadsaťjednotky Jakub Hromada (vľavo). Autor: ,

V Estónsku sa dosť natrápili, ale napokon vybojovali tesné víťazstvo a do kvalifikácie ME 2019 si pripísali prvé tri body.

Slovenských futbalových reprezentantov do 21 rokov čakajú teraz v boji o šampionát v Taliansku tri zápasy na domácej pôde. Túto sériu začínajú už dnes v Senici proti lídrovi 2. kvalifikačnej skupiny Severným Írom. Súperovi po dvoch víťazstvách patrí v rozbiehajúcej sa súťaži priebežne prvá priečka.

Zverenci českého trénera Pavla Hapala by ich v prípade úspechu mohli vystriedať na čele tabuľky. Severní Íri v úvode kvalifikácie potvrdili úlohu favoritov a zdolali Albánsko i Estónsko. Slováci minulý týždeň nevyužili v Tallinne prevahu najmä v prvom polčase na výraznejší náskok, po prestávke prišli o tesné vedenie. Napokon aj s trochou šťastia získali cenné tri body, pretože v predposlednej minúte rozhodol vlastný gól domácich (1:2).

Už najbližšie týždne ukážu, či si novotvoriaci tím s viacerými oporami z predchádzajúceho obdobia môže trúfať na podobný úspech ako naposledy (v minulej kvalifikácii vyhral skupinu a v júni sa predstavil vo finálovom turnaji ME). V októbri ho čakajú dve stretnutia v Poprade – s Islandom i Španielskom a jesenný program uzavrú na pôde favorita 2. skupiny Španielska.

Na šampionáte v Taliansku bude štartovať 12 mužstiev. Hrá sa o 11 miesteniek (Taliansko má istú účasť, San Maríno ako spoluorganizátor nie). Na turnaj postúpia priamo len víťazi skupín. Štyri najlepšie mužstvá z druhých priečok budú bojovať v baráži.

Program Slovákov
Dnes 20.30: Slovensko – Severné Írsko v Senici 5.októbra: Slovensko – Island v Poprade 10. októbra: Slovensko – Španielsko v Poprade 14. novembra: Španielsko – Slovensko 23. marca 2018: Albánsko – Slovensko 27. marca: Slovensko – Albánsko 11. septembra: Island – Slovensko 12. októbra: Slovensko – Estónsko 16. októbra: Severné Írsko – Slovensko