Kováčik: Pachuť a smútok zostane. Zaslúžime si rešpekt aj od vyspelých krajín

26.06.2017 19:01

Slovenský futbal preživa momentálne veľmi úspešné obdobie. Pred niečo vyše dvoma týždňami zdolali hráčí A-tímu reprezentácie SR pod taktovkou trénera Jána Kozáka vo Vilniuse domácu Litvu 2:1, v F-skupine európskej časti kvalifikácie MS 2018 sú na 2. mieste s reálnou šancou byť účastníkom budúcoročného šampionátu v Rusku.

Slovenská „dvadsaťjednotka“ pod vedením trénera Pavla Hapala zanechala výborný dojem na ME tejto vekovej kategórie v Poľsku, keď neoficiálne obsadila 5. miesto a iba jediný gól chýbal mladým Slovákom k postupu do semifinále kontinentálneho šampionátu.

„Prispel“ k tomu aj sobotňajší nefutbalový záver súboja základnej C-skupiny medzi Nemeckom a Talianskom, keď obidvom tímom priebežný stav 0:1 zaručoval semifinálovú miestenku a zjavne nemali interes streliť gól.

„Určite môžeme byť spokojní s výkonmi našich hráčov, s predvedenou hrou, získali si nesmierne veľa priaznivcov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. A to je úžasné. To, čo je rovnako úžasné, sú naši diváci, ktorí prišli v obrovskom množstve a zaslúžia si veľký obdiv, rešpekt. O to je smutnejšia dohra, ktorú sme už my, žiaľ, nemali vo svojich rukách – teda to, čo predviedlo vo vzájomnom zápase Taliansko s Nemeckom. Tá pachuť a smútok z toho celého, čo sa udialo, jednoducho zostane. Bohužiaľ, nič s tým nevieme robiť okrem protestu a nášho vyjadrenia, ktoré posielame prezidentovi Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksandrovi Čeferinovi,“ cituje oficiálna internetová stránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ) slová prezidenta SFZ Jána Kováčika, ktorý nekonkretizoval, čo sa píše v spomenutom liste zo „zväzu“ prvému mužovi európskeho futbalu.

O Ficovom liste nevedel

„Samotný list zverejňovať nechcem, pretože je to síce oficiálna, ale osobná komunikácia, adresovaná priamo prezidentovi UEFA a nepatrí sa zverejňovať súkromnú korešpondenciu. Ide však o pomenovanie situácie, ktorá sa stala. Apelujeme na to, že sme riadnym členom UEFA a na základe toho si zaslúžime adekvátny rešpekt a fair play aj od takých veľkých a futbalovo vyspelých krajín, akými sú Nemecko a Taliansko,“ poznamenal Ján Kováčik.

Okrem SFZ poslal šéfovi UEFA Aleksandrovi Čeferinovi list aj predseda vlády Slovenskej repubiliky Robert Fico. „Dozvedel som sa o tom iba z médií. Je to jeho osobná záležitosť, s nami to nekonzultoval,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik. Ten vyslovil spokojnosť s účinkovaním národného tímu v kvalifikácii MS 2018 i vystúpením „dvadsaťjednotky“ na ME v Poľsku, ktorá vzbudila obrovský záujem vo futbalovej verejnosti:

„Som spokojný a teším sa na jeseň, lebo určite sa v A-mužstve objavia hráči z tímu do 21 rokov, ktorí sa tam dlhodobo pýtajú a pýtali. Dohoda trénerov ‚áčka‘ a ‚dvadsaťjednotky‘ však bola jednoznačná, že len vo výnimočných prípadoch budú hráči U21 pozývaní do seniorskej reprezentácie, lebo sme dávali veľký dôraz na úspech ‚dvadsaťjednotky‘ na ME v Poľsku.“

Slovensko sa nemusí báť o futbalovú budúcnosť

Podľa slov J. Kováčika výsledky oboch reprezentácií znamenajú s určitosťou veľkú nádej do ďalších rokov. „Som o tom presvedčený. Ako som už veľakrát povedal, v najbližších rokoch sa Slovensko nemusí báť o svoju futbalovú budúcnosť. Verím, že hráči, ktorí prídu do ‚áčka‘ z ‚dvadsaťjednotky‘, prinesú do tímu kvalitu, dobré spôsoby, dobrú komunikáciu a trénerovi Kozákovi sa výkonmi odvďačia za to, že ich nominoval.“

Na otázku, s akými cieľmi bude po lete slovenský futbal vstupovať do hektickej jesene, šéf SFZ skonštatoval: „‚Áčko‘ má ambíciu postúpiť na majstrovstvá sveta v Rusku. V tejto chvíli je situácia v tabuľke našej F-skupiny taká, že všetko máme zatiaľ vo vlastných rukách a nemusíme čakať na súperov, čo je výborné. Novú kvalifikáciu začne na jeseň ‚dvadsaťjednotka‘, takže by som jej chcel zaželať, aby ju zverenci trénera Hapala začali dobre a boli úspešní. Samozrejme, že by som bol veľmi rád, keby slovenskí kluboví zástupcovia zostali v európskych pohárových súťažiach čo najdlhšie.“

„Mínusom“ na klubovej scéne je situácia v Košiciach a Banskej Bystrici. „Ťažko sa mi vyjadruje ku Košiciam, aj keď som tam mal minulý týždeň stretnutia so zástupcami mesta aj s predstaviteľmi klubu. Nie som totiž po nich oveľa múdrejší, ako som bol pred desiatimi dňami. V Banskej Bystrici sa hľadá cesta, ako zachovať futbal v meste, ako ho zjednotiť do nejakého klubu, ktorý by mohol pokračovať v histórii banskobystrického futbalu, aj keď momentálne je v tretej lige. Predovšetkým je dôležité zachovanie mládežníckeho futbalu. Verím tomu, že spoločne s mestom a klubom Kremnička sa nám podarí vyriešiť situáciu tak, aby to svetlo do budúcnosti zostalo,“ dodal prezident SFZ Ján Kováčik.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#slovenská futbalová reprezentácia #Ján Kováčik #prezident SFZ #slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku