Slováci musia zdolať obhajcov. A čakať na poľskú pomoc

22.06.2017 06:00

Mladí slovenskí futbaloví reprezentanti hrajú vo štvrtok na šampionáte o všetko. V treťom zápase A-skupiny musia v Lubline zdolať Švédsko, ktoré obhajuje titul spred dvoch rokov. Ani to im však nemusí stačiť.

Musíme sa sústrediť na náš výkon a zdolať...
Musíme sa sústrediť na náš výkon a zdolať Švédsko, tvrdí obranca Branislav Niňaj (na archívnej snímke).
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA, Martin Medňanský

Potrebujú pomoc Poliakov, ktorých v úvodnom stretnutí turnaja zdolali 2:1. Môže sa stať, že vo štvrtok nebudú vedieť, či v turnaji skončili, alebo nie. Dozvedia sa to možno až v sobotu.

Slovenská nádej spočíva v tom, že aj domáci reprezentanti majú stále o čo hrať a musia sa pozerať najmä na seba. Ešte všetky štyri mužstvá v skupine môžu skončiť na prvom mieste, ktoré im zabezpečí priamy postup do semifinále.

Pozícia Poliakov je najhoršia – majú len bod za remízu so Švédmi. Proti nim zachraňoval tím Kownacki, v závere ukázal pevné nervy, premenil penaltu a vyrovnal. Je najvyšší čas, aby ste sa prebudili. Musíte konečne vyhrať! – burcuje denník Przeglad sportowy, v podobnom duchu sa vyjadrujú i ďalšie poľské médiá. Upozorňujú na to, že v tomto roku ešte poľskí mladíci nevyhrali. Naposledy sa tešili z výhry vlani na jeseň, v príprave zdolali Nemcov 1:0.

Je jasné, že Slováci sa bez poľského prispenia do semifinále neprebojujú. Angličania majú totiž jediní v skupine situáciu vo svojich rukách a ak splnia úlohu favorita, budú víťazmi skupiny i postupujúcimi. To sú veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, zhodujú sa vo všetkých vyjadreniach slovenskí futbalisti. „Musíme sa sústrediť na náš výkon a zdolať Švédsko," pripomína hlavnú a najťažšiu úlohu aj obranca Branislav Niňaj.

Švédi sa zatiaľ v turnaji netešili z víťazstva, ale doteraz ani neprehrali. Majú dve remízy a takisto musia vyhrať, ak chcú myslieť na semifinále. Mimochodom, pred dvoma rokmi, keď triumfovali prvý raz v celom turnaji a oslavovali titul majstrov Európy, sa im v skupine príliš nedarilo. Zdolali len Talianov, okrem toho podľahli Angličanom a remizovali s Portugalčanmi. Na šampionáte vyhrali len dva razy a tretí triumf si pripísali vo finále po bezgólovej remíze, opäť s Portugalskom. Mali pevnejšie nervy v penaltovom rozstrele.

Porovnávať s minulým šampionátom sa však dá len veľmi ťažko. V mládežníckych výberoch štartuje na finálových turnajoch spravidla vždy iné mužstvo, nová generácia hráčov. Zo švédskeho zlatého tímu je v aktuálnom kádri len jediný hráč Kristofer Olsson, patrí teraz k oporám, ale pred dvoma rokmi zohrieval lavičku náhradníkov.

Švédsky futbal má tradične silné tímy v mládežníckych kategóriách. Nedávnu skúsenosť s jeho reprezentantmi majú aj Slováci. V januári v Abú Zabí dostal slovenský ligový výber od nich poriadnu nakladačku (0:6), ktorá sa, našťastie, do oficiálnych zápasov nerátala. V kádroch oboch štvrtkových súperov sú však viacerí hráči, ktorí si v tomto zápase zahrali.

Tréner Slovákov Pavel Hapal v dvoch predchádzajúcich stretnutiach postavil rovnakú základnú zostavu. Teraz sa očakáva, že urobí v nej zmeny. „Švédi sú veľmi podobný súper ako Angličania. Sú výborní s loptou a sú veľmi dobre organizovaní," upozorňuje na ich prednosti český kouč.

Ako postúpia Slováci

Jedinú istotu majú v prípade, ak zdolajú Švédsko a Poliaci minimálne remizujú s Anglickom. Potom vyhrajú skupinu a zahrajú si v semifinále. Ak Slováci remizujú so Švédskom a Poľsko zdolá Anglicko, budú mať všetky tri tímy po štyri body a rozhodne tabuľka z ich vzájomných zápasov. Ak Angličania vyhrajú nad Poliakmi, budú víťazmi A-skupiny. Hapalovi zverenci môžu ešte postúpiť aj ako najlepší druhý tím z troch skupín, ale to musia vyhrať nad Švédskom a potom čakať dva dni na výsledky ďalších stretnutí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ME 2017 hráčov do 21 rokov #slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov #švédska futbalová reprezentácia do 21 rokov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Perla tulip sunny

Perla tulip sunny

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk