Francúzi vzali Ukrajine nádej na MS, Zlatan dal dva góly, ale Ronaldo tri

Futbalisti Grécka si ako prvý tím z európskej časti baráže zabezpečili postup na majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii.

19.11.2013 22:00
Chorvátsko, radosť Foto: ,
Chorváti sa tešia z úvodného gólu do siete Islandu.

Základom úspechu majstrov Európy z roku 2004 bolo piatkové domáce víťazstvo 3:1. V utorkovej odvete dali góly iba grécki hráči: v 23. min otvoril skóre Kostas Mitroglou, po zmene strán si dal „vlastenca“ Vasilis Torosidis. Zverenci trénera Fernanda Santosa boli súpermi Slovákov v kvalifikačnej G-skupine, v ktorej z prvého miesta postúpili na svetový šampionát reprezentanti Bosny a Hercegoviny.

BUKUREŠŤ
Rumunsko – Grécko 1:1 (0:1)
- prvý zápas: 1:3, na MS 2014 postúpilo Grécko
Góly: 55. Torosidis (vlastný) – 23. Mitroglou, rozhodoval: Mažič (Srb.)

Island si na premiéru musí počkať

Chorvátski reprezentanti zvíťazili v Záhrebe nad Islanďanmi 2:0, v piatkovom prvom meraní síl sa zrodila bezgólová remíza. Skóre duelu otvoril v 27. min útočník nemeckého FC Bayern Mníchov Mario Mandžukič. Dvadsaťsedemročný zakončovateľ o 11 minút neskôr oslabil svoj tím, keď inkasoval červenú kartu. Islanďania nevyužili výhodu väčšieho počtu hráčov v poli na vyrovnanie. Naopak, dve minúty po zmene strán sa Chorváti tešili z dvojgólového vedenia po presnom zásahu Darija Srnu. Islanďania nedokázali v dvojzápase ani raz prekonať chorvátskeho brankára Stipeho Pletikosu.

Chrováti sa neprebojovali na záverečný turnaj MS 2010 v Juhoafrickej republike. Účasť na svetovom šampionáte si zopakujú po ôsmich rokoch, na podujatí v roku 2006 v Nemecku nepostúpili v konkurencii Brazílie, Austrálie a Japonska zo základnej F-skupiny.

ZÁHREB
Chorvátsko – Island 2:0 (1:0)
- prvý zápas: 0:0, na MS 2014 postúpilo Chorvátsko
Góly: 27. Mandžukič, 47. D. Srna, ČK: 38. Mandžukič (Chor.), rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Ibrahimovič – Cristiano Ronaldo 2:3

Portugalská futbalová reprezentácia na čele s hviezdnym krídelníkom Cristianom Ronaldom vyhrala nad Švédmi na ich pôde 3:2. Hetrikom sa zaskvel práve ofenzívny hráč Realu Madrid C. Ronaldo.

Domácim vlial nádej útočník parížskeho Saint-Germain Zlatan Ibrahimovič, ktorý skóroval v 68. a 72. min. Po presných zásahoch 32-ročného bombardéra viedli Švédi 2:1, už o pár minút však prišli chvíle 28-ročného rodáka z Madeiry.

Cristiano Ronaldo najskôr v 77. min vyrovnal na 2:2 a o dve minúty neskôr zabezpečil mužstvu z Iberského polostrova jednogólový náskok. Švédi už nedokázali odpovedať na presné zásahy bývalého hráča Manchestru United, ktorý v piatkovom prvom meraní síl strelil jediný gól duelu. Po záverečnom hvizde sa tak z postupu na záverečný turnaj majstrovstiev sveta tešili zverenci trénera Paula Benta.

ŠTOKHOLM
Švédsko – Portugalsko 2:3 (0:0)
- prvý zápas: 0:1, na MS 2014 postúpilo Portugalsko
Góly: 68. a 72. Ibrahimovič – 50., 77. a 79. Cristiano Ronaldo, rozhodoval: Webb (Angl.)

Francúzi zmazali manko a postúpili

Futbalisti Francúzska sa ňstali poslednými európskymi účastníkmi majstrovstiev sveta, keď zvíťazili v Paríži nad reprezentantmi Ukrajiny 3:0, hosťom nestačilo na postup ani piatkové víťazstvo 2:0 v prvom dueli.

Francúzi zmazali manko z úvodného merania síl v prvom polčase, postupne skórovali Mamadou Sakho a Karim Benzema. K rozhodujúcemu kroku výrazne pomohli národnému tímu z krajiny „galského kohúta“ Ukrajinci. V 47. min inkasoval červenú kartu Jevgenij Chačeridi a v 72. min si „rozdielový“ vlastný gól strelil Oleg Gusev. Ukrajinskí futbalisti sa v odvete nepresadili, po záverečnom hvizde slovinského arbitra Skominu sa z postupu na MS tešili zverenci trénera Didiera Deschampsa.

PARÍŽ
Francúzsko – Ukrajina 3:0 (2:0)
- prvý zápas: 0:2, na MS 2014 postúpilo Francúzsko
Góly: 22. M. Sakho, 34. K. Benzema, 72. Gusev (vlastný), ČK: 47. Chačeridi (Ukr.) po druhej ŽK, rozhodoval: Skomina (Slovin.)

Viac na túto tému: #Grécko #Francúzsko #Portugalsko #Chorvátsko #baráž #MS vo futbale 2014