Ďalšia strata v boji o Brazíliu. Slováci v Žiline remizovali s Litvou 1:1

Slovenskí futbalisti v zápase kvalifikácie MS 2014 s Litvou v Žiline iba remizovali 1:1.

22.03.2013 19:16
futbal, Slovensko - Litva, Hamšík Foto: ,
Marek Hamšík a Viktor Pečovský (v pozadí) zo Slovenska a Mindaugas Kalonas z Litvy.
debata (21)

Rovnako ako pred vyše polrokom na súperovej pôde zverenci dvojice Griga – Hipp prehrávali a tesne pred prestávkou zachránili aspoň bod. Na žilinskom štadióne nevyhrali ani šiesty zápas za sebou, pred 4560 divákmi mali síce podstatne viac šancí ako súper, nastrelili brvno i žrď, ale na výhru to nestačilo.

Stretnutie sa začalo sľubne: prvá akcia, prvá šanca, akurát ju Kucka spálil – z päťky nikým neatakovaný prehlavičkoval bránku. Akoby predznamenal, čo sa bude diať v ďalšom priebehu. O tri minúty neskôr sa motala lopta v šestnástke na Škrtelovej nohe a vzápätí Hamšík prestrelil. Súper začal zostra. Nielenže Kolonas z priameho kopu spoza šestnástky v 16. min prvý trafil bránku a Kuciak vyrážal loptu, ale do 18. min videli hostia po tvrdých zákrokoch dve žlté karty. Ich ozajstný úder však prišiel o minútu neskôr – Slováci kiksovali v obrane, k lopte sa dostal Šernas a otvoril skóre.

Ideálnu šancu na skórovanie mal v 33. min Hamšík, ktorý už vo vnútri šestnástky vo výbornej pozícii nevystrelil dôrazne a litovský brankár jeho strelu kryl. O dve minúty neskôr Sapara z priameho kopu z dvadsiatich metrov trafil brvno. Na prestávku však išli Slováci predsa len v lepšej nálade. V 40. min lopta doletela až k úplne voľnému Jakubkovi, ktorý bol síce otočný k bránke chrbtom, ale nožničkami šikovne vyrovnal. Ešte pred odchodom do šatne sa mohol medzi strelcov zapísať aj Mak, ale jeho strelu zrazila súperova obrana.

Litovčania hneď po prestávke vystriedali brankára a nový muž Arlauskis vytiahol v 54. min skvelý zákrok, keď vyrazil Škrtelovu hlavičku zblízka. A o štyri minúty neskôr mal šťastie – po Kuckovej strele sa triasla jeho ľavá žrď.

Tlak Slovákov v tom čase narastal, ale chýbalo im viac dôrazu, presnosti, pokoja v dôležitých okamihoch. S pribúdajúcimi minútami však stúpala aj nervozita. Nakoniec mohlo byť aj horšie: v 87. min sa najprv Novikovas pohral s našimi obrancami a potom Šernas vo výbornej pozícii netrafil bránku.

Slovensko – Litva 1:1 (1:1)
Gól: 40. Jakubko – 19. Šernas

Zostavy:
SLOVENSKO: Kuciak – Hubočan, Škrtel, Ďurica, Švento – Kucka, Pečovský (69. Bakoš) – Mak (64. Ďuriš), Sapara, Hamšík – Jakubko
LITVA: Karčemarskas (46. Arlauskis) – Šemberas, Kijanskas, Mukuckis, Česnauskis – Matulevičius, Šernas, Mikoliunas, Ivaškevičius, Kalonas – Panka.

Tréner Stanislav Griga: „Sklamanie je najmä z výsledku. Hráči chceli, bojovali, ale chýbala tomu ľahkosť a futbalovosť. Niektoré situácie sme mohli riešiť určite lepšie. Gólových príležitostí sme mali dosť, chýbalo nám aj šťastie. Stratili sme dva body. Samozrejme naše postupové šance sa ešte znížili, nemáme to dobre rozohraté, ale netreba sa vzdávať.“

6. Lichtenštajnsko 5 0 1 4 2:15 1

Doteraz sa hralo: Litva – Slovensko 1:1, Lichtenštajnsko – Bosna a Hercegovina 1:8, Lotyšsko – Grécko 1:2, Slovensko – Lichtenštajnsko 2:0, Bosna a Hercegovina – Lotyšsko 4:1, Grécko – Litva 2:0, Lichtenštajnsko – Litva 0:2, Grécko – Bosna a Hercegovina 0:0, Slovensko – Lotyšsko 2:1, Slovensko – Grécko 0:1, Bosna a Hercegovina – Litva 3:0, Lotyšsko – Lichtenštajns­ko 2:0.

Piatkový program: Slovensko – Litva 1:1, Bosna a Hercegovina – Grécko 3:1, Lichtenštajnsko – Lotyšsko 1:1.

Zápas sme sledovali online

Koniec. Slovenská reprezentácia s Litvou doma iba remizovala 1:1

90+ min Nadstavujú sa 4 minúty.

89. min Slovákom už nezostáva veľa času a hrá sa medzi šestnástkami. Bosna vedie nad Gréckom už 3:0.

87. min Obrovská šanca Litvy. Šernas z dobrej pozície netrafil bránku, Slováci mali šťastie.

85. min Jakubko videl žltú kartu.

77. min Kuckov priamy kop zblokovaný, ani z následného rohu Slováci nič nevyťažili.

75. min Pekná akcia slovenského tímu – Hamšíkova prihrávka však nenašla pred bránkou adresáta. Bosna vedie nad Gréckom už 2:0.

69. min Tréneri slovenského tímu posilňujú útok. Po Ďurišovi je na ihrisku ďalší hráč Viktorie Plzeň – Marek Bakoš.

67. min Švento strieľa po individuálnej akcii tesne vedľa.

64. min Namiesto Maka prišiel na ihrisko Ďuriš.

58. min Mak s Hubočanom pripravili ďalšiu šancu, Kucka namieril do žrde!

54. min Šanca Slovenska! Saparov vynikajúci center, na ktorý si nabehol Škrtel, ale litovský brankár Arlauskis (nastúpil do II. polčasu) bravúrne kryl.

Výsledky ďalších zápasov našej skupiny: Lichtenštajnsko – Lotyšsko 1:1 (koniec), Bosna a Hercegovina – Grécko 1:0 (v 35. min).

47. min V úvode druhého polčasu mieril Mak zo záklonu vedľa.

45+ min V závere prvého polčasu ešte litovský roh a na druhej strane veľká šanca Róberta Maka, ale skóre sa nemení.

41. min Šernas videl za protesty žltú kartu.

40. min Zmätok v litovskej šestnástke, hostia reklamovali ruku, lopta sa dostala k Jakubkovi, ktorý akrobaticky vyrovnal!

37. min Škrtel dostal žltú kartu.

36. min Sapara namieril do brvna!

35. min Slovenský tlak silnie, domáci budú zahrávať priamy kop zo 17 metrov!

33. min Hamšík zahodil tutovku! Zoči-voči brankárovi Hamšík namieril do rúk litovského gólmana.

32. min Konečne náznak dobrej príležitosti, lenže brankár Karčemarskas pohotovo vyštartoval na Šventov center.

26. min Litovci dobre bránia, Šventov center obrana odvrátila.

19. min Slováci prehrávajú 0:1, Kalonas vnikol do šestnástky a Šernas z 13 metrov prekonal Kuciaka!

18. min Šemberas vidí žltú kartu.

17. min Kuciak vyráža nebezpečný litovský pokus z priameho kopu! Slovenský brankár po strele Kalonasa veľa nevidel…

14. min Panka vidí žltú kartu za faul na Saparu.

10. min Prvý roh Slovenska, zahrával Sapara, Kucka v krkolomnej pozícii zakončoval mimo.

8. min Hamšík páli tesne nad!

7. min Litovčania prvýkrát v šestnástke domácich, Slováci odvrátili črtajúce sa nebezpečenstvo.

V ďalšom zápase našej skupiny hrá Lichtenštajnsko po I. polčase s Lotyšskom 1:1.

2. min Hneď v úvode mali Slováci veľkú šancu. Kucka vybojoval priamy kop. Sapara poslal loptu na Ďuricovu hlavu, ten ju posunul pred bránku, kde Kucka hlavou netrafil zblízka do siete.

Saulius Mikoliunas odkopáva loptu pred Duššanom...