Slováci prehrali v Belgicku, smoliar Vittek sa opäť zranil!

, 06.02.2013 22:53
Belgium Soccer Slovakia
Christian Benteke (vľavo) v súboji o loptu s Martinom Škrtelom. Autor: ,

Futbalisti Slovenska prehrali v prípravnom zápase v Bruggách s Belgickom 1:2.

Dvanásť minút pred koncom dostal v slovenskom drese šancu Richard Lásik a dvadsaťročný futbalista oslávil debut gólom do siete Belgicka. Padol tri minúty pred koncom, ale nestačil slovenským reprezentantom ani na remízu. V poslednej minúte ešte inkasovali a podľahli v Bruggách domácim Belgičanom 1:2 (0:1).

Slováci dostali prvý gól hneď v úvode, odohrali slabý prvý polčas a ani zlepšenie po prestávke výsledkový obrat neprinieslo. Dvojici Hipp – Griga vypadol na poslednú chvíľu útočník Jakubko, ktorý síce cestoval s tímom, ale choroba mu nedovolila nastúpiť. Na hrote útoku dostal šancu Vittek, ktorý sa po roku a pol vrátil do reprezentačného dresu, ale jeho smola pokračuje – už v 15. min nešťastne spadol a zraneného ho vyniesli na nosidlách. Nahradil ho plzenský útočník Ďuriš. V základnej zostave dostal šancu ďalší skúsený hráč Švento, ktorý pauzoval v reprezentácii deväť mesiacov.

Dries Mertens oslavuje druhý gól Belgičanov v...
Dries Mertens oslavuje druhý gól Belgičanov v zápase so Slovenskom. Autor: Reuters

Zápas sa od začiatku nevyvíjal dobre pre slovenský výber. V 9. min Hubočan nechtiac zrazil loptu rukou v šestnástke a rozhodca bez zaváhania nariadil penaltu. V 10. min ju bezpečne premenil Hazard – 1:0. Belgičania mali potom prevahu, ale väčšie šance si nevypracovali. So Slovákmi nemali do prestávky veľa problémov, hostia sa dostávali k ich bránke len sporadicky a ani raz ju netrafili. Podarilo sa to až v 50. min Hamšíkovi, ale jeho strelu belgický brankár bez problémov chytil. O chvíľu zasahoval aj po Hamšíkovej hlavičke.

Slovenský tím sa po prestávke rozhýbal, bol aktívnejší, aj pred belgickou bránkou nebezpečnejší. Slováci naposledy skórovali vlani v októbri v súboji s Lotyšskom a včera sa dočkali gólu po 348 minutách. Postaral sa oň strelou spoza šestnástky Lásik, ktorý nastúpil dvanásť minút pred koncom. Okrem neho si odkrútil reprezentačnú premiéru a ukázal aj sľubný výkon ďalší mladík – Róbert Mak, zahral si záverečnú polhodinu.

Gesto Jána Ďuricu po jednom z verdiktov...
Gesto Jána Ďuricu po jednom z verdiktov izraelského rozhodcu. Autor: Reuters

Belgicko – Slovensko 2:1 (1:0)
Góly: 10. Hazard (11 m), 90. Mertens – 88. Lásik. Diváci: 22 000. Rozhodca: Yefet (Izrael). Žltá karta: Ďurica. Belgicko: Gillet – Alderweireld, Van Buyten (62. Mertens), Lombaerts (62. Van Damme) , Vertonghen – De Bryune, Witsel (86. Simons), Dembélé – Mirallas (46. Nainggolan, 78. Buffel), Benteke (46. Lukaku), Hazard. Slovensko: D. Kuciak – Hubočan (78. Lásik), Škrtel, Ďurica, Švento (46. Pauschek) – Pečovský, Kucka (87. Saláta) – Hamšík, Sapara, Stoch (61. Mak) – Vittek (15. Ďuriš).

Stanislav Griga (jeden z trénerov reprezentácie SR): „Prvý polčas bol pokračovaním nášho zlého výkonu zo zápasu v Česku. Belgičania boli aktívnejší a lepší. Po zmene strán sme však zrýchlili pohyb aj kombinácie. Richardovi Lásikovi sa vydaril debut ako ´hrom´ a aj ďalší hráč, ktorý ešte nereprezentoval, Róbert Mák, priniesol oživenie. U Róberta Vitteka to vyzerá na natrhnutie zadného stehenného svalu.“

Dušan Kuciak (brankár tímu SR): „Za druhý polčas sme si nezaslúžili prehrať, o to viac ma to mrzí. Musíme sa z toho poučiť, aby sa nám to nestávalo v kvalifikácii. Druhý gól v závere? Súper to trafil skvele, nemal som šancu.“

Martin Škrtel (obranca a kapitán tímu SR): „Prvý polčas to bola katastrofa. Po zmene strán sme zlepšili náš výkon, vyrovnali sme, ale, žiaľ, v závere sme inkasovali. Som rád, že mladíci Lásik a Mak priniesli do mužstva oživenie a boli prínosom. Prehra po takom priebehu mrzí.“

Romelu Lukaku (útočník Belgicka): „Prvý polčas bol z našej strany výborný. Na trávniku sme dominovali. Po zmene strán sa Slováci dostali do zápasu, zlepšili svoj výkon v defenzíve aj ofenzíve. Podarilo sa im vyrovnať. My sme však našťastie rýchlo odpovedali a strhli sme víťazstvo na našu stranu.“

Eden Hazard oslavuje gól s Christianom Bentekeom.
Daniel Van Buyten (vľavo) v hlavičkovom súboji...