Slovenskí futbalisti vyhrali Kráľovský pohár

Slovenskí futbalisti vyhrali Kráľovský pohár v Bangkoku. Vo finále turnaja štyroch krajín remizovali zverenci trénera Dušana Galisa pod hlavičkou ligového výberu s domácim Thajskom v riadnom hracom čase 1:1, v penaltovom rozstrele vyhrali Slováci 5:4. Tretie miesto na 35. ročníku turnaja vybojovali Maďari, ktorí deklasovali Estónsko 5:0.

02.12.2004 15:59

Thajská reprezentácia po prvej štyridsaťpäťmi­nútovke viedla, zverenci trénera Dušana Galisa však v II. polčase po úspešnej penalte Martina Ďuricu vyrovnali na 1:1. O víťazovi King´s Cupu preto rozhodovali až pokutové kopy. Ani jeden z pätice Slovákov (M. Ďurica, Fodrek, Porázik, J. Ďurica, Sninský) nezaváhal, jeden z thajských futbalistov však v piatej sérii trafil iba žrď Pernišovej bránky.

Slovensko sa tak stalo po Rusku, Dánsku, Rumunsku a Švédsku piatym európskym mužstvom, ktoré triumfovalo na King´s Cupe. Bronzovú priečku na tomto podujatí obsadil ligový výber Maďarska. Zverenci nemeckého kormidelníka Lothara Matthäusa zdolali vo štvrtkovom dueli o konečné 3. miesto reprezentantáciu Estónska vysoko 5:0. O debakli tímu z pobaltskej krajiny sa rozhodlo už pred prestávkou, keď Maďari dokázali prekonať obranu súpera štyrikrát.

Finále King´s Cupu

• Thajsko – ligový výber Slovenska 1:1 (1:0), na pok. kopy 4:5

Góly:
    15. Suksomkit – 68. M. Ďurica (11 m)

• Zostava SR: Perniš – Čišovský (46. K. Németh), Sninský, J. Ďurica, Had (46. M. Ďurica) – Barčík (52. Fodrek), Borbély, R. Urban (46. Belák), Žofčák (46. Šesták) – Porázik, Jakubko

Róbert Tomaschek (technický vedúci SR): „Finálový zápas sme začali horšie, dalo by sa povedať, že až ustráchane. Viac šancí si vypracovali domáci, ktorí sa aj z pokutového kopu ujali vedenia. Do druhého polčasu sme však nastúpili ako vymenení, súpera sme dokázali zatlačiť. Z našej prevahy pramenil aj vyrovnávajúci gól z penalty, ktorú premenil Martin Ďurica. V závere sa už do hry opäť dostali aj domáci. Stretnutie sa po deväťdesiatich minútach skončilo 1:1, hoci v závere išiel Šesták sám na brankára, ale nedal. Potom sme uspeli v penaltovom rozstrele a po zápase nám člen kráľovskej rodiny odovzdal pohár. Navyše každý hráč a člen realizačného tímu dostal aj medailu.“

Dušan Sninský (kapitán SR): „Upozorňovali nás na to, že hráme proti domácim, navyše v deň, keď má ich kráľ narodeniny a Thajčania odovzdajú na ihrisku všetko. Naviac aj klimatické podmienky hovorili pre domáce mužstvo. Kým sme sa spamätali, museli sme hasiť niekoľko nepríjemných šancí súpera, no i tak sme inkasovali z pokutového kopu. Potom sme však zistili, že na Thajsko máme a od polovice druhého polčasu sme už dostali loptu pod kontrolou. V tlaku sme pokračovali aj v druhom polčase a zaslúžene sa nám podarilo vyrovnať. V samom závere sme my aj súper chceli rozhodnúť o osude duelu, takže rušno bolo až do poslednej minúty. Odohrali sme veľmi náročný zápas po fyzickej aj psychickej stránke a som rád, že sme sa napokon tešili z celkového triumfu na tomto podujatí.“