Rozhodca Micheľ nečakane ukončil kariéru

23.10.2008 16:29
Taliansko - Francúzsko, Micheľ
Ľuboš Micheľ. Autor:

Najlepší slovenský futbalový rozhodca posledných rokov Ľuboš Micheľ nečakane ukončil svoju profesionálnu kariéru. Oznámil to Slovenský futbalový zväz, ktorý obdržal túto informáciu priamo od Ľ. Micheľa.

Štyridsaťročný rodák zo Stropkova vo svojom vysvetlení uviedol, že sa tak rozhodol z osobných a zdravotných dôvodov. O svojom rozhodnutí informoval už aj Európsku futbalovú úniu (UEFA).

Tretieho najlepšieho rozhodcu sveta za rok 2007 už dlhší čas trápili zdravotné problémy. Micheľ mal minulý týždeň rozhodovať súboj 5. skupiny kvalifikácie MS 2010 Belgicko – Španielsko, no rozhodol sa podrobiť operačnému zákroku s achilovkou.

Podľa prvotných informácií mal pauzovať štyri mesiace. Pre problémy s Achilovou šľachou Micheľ pauzoval tri mesiace už v prvej polovici tohto roka. Neskôr však absolvoval v plnej záťaži júnové majstrovstvá Európy vo futbale.

Vrcholom Micheľovej rozhodcovskej kariéry bol finálový zápas Ligy majstrov 2007/2008 v Moskve medzi dvoma anglickými mužstvami FC Chelsea a Manchester United, v ktorom „červení diabli“ vyhrali až po penaltovom rozstrele.

Video: Micheľ posiela predčasne pod sprchy Didiera Drogbu

V LM pískal aj dva semifinálové duely. V roku 2003 súboj Manchester United – Leverkusen a o dva roky neskôr odvetu FC Liverpool – FC Chelsea v roku 2005. V roku 2003 rozhodoval Micheľ v španielskej Seville aj finále Pohára UEFA medzi FC Porto a Celticom Glasgow (3:2). V LM debutoval v roku 1998 a v tejto prestížnej súťaži odpískal dovedna 50 duelov.

V Pohári UEFA okrem spomenutého finále viedol ešte tri razy aj semifinálové súboje. Absolvent pedagogiky na UPJŠ v Prešove rozhodoval na dvoch svetových šampionátoch. V roku 2002 v Kórejskej republike a Jponsku viedol ako hlavný duel Paraguaj – Jar, o štyri roky neskôr na MS v Nemecku sa dostal na trávnik až trikrát (Portugalsko – Mexiko, Brazília – Ghana a štvrťfinále Argentína – Nemecko).

Na európskom šampionáte v roku 2004 v Portugalsku dostal šancu v troch stretnutiach a o štyri roky neskôr na ME vo Švajčiarsku a Rakúsku rozhodoval tiež tri razy (Švajčiarsko – Turecko, Francúzsko – Taliansko a štvrťfinále Holandsko – Rusko). Jeden z vôbec najlepších slovenských arbitrov v histórii rozhodoval aj stretnutia na olympijskom turnaji v roku 2000 v Sydney a pískal finále Pohára konfederácií FIFA 2005 v Nemecku medzi Brazíliou a Argentínou.

V predchádzajúcich troch rokoch sa Micheľ v hodnotení Medzinárodnej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) zakaždým objavil v trojici najlepších svetových rozhodcov – v roku 2005 a 2007 mu patrila tretia priečka, v roku 2006 bol dokonca druhý. Podľa IFFHS je v poradí najlepších rozhodcov za posledných 20 rokov na lichotivom 11. mieste.

Rozhodcom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sa Ľuboš Micheľ stal v roku 1994 vo veku 25 rokov, kariéru začal v roku 1987. V roku 1995 viedol finálový zápas ME hráčov do 16 rokov a v roku 1998 súboj o zlato na ME hráčov do 21 rokov. Jeho meno sa objavilo aj v zozname 54 arbitrov, z ktorých bude FIFA vyberať rozhodcov pre záverečný turnaj MS 2010 v Juhoafrickej republike.

Asistent Slyško: Micheľ dal prednosť zdraviu a rodine

O rozhodnutí  Micheľa odložiť rozhodcovsky dres do skrine vedel aj jeho dlhoročný asistent Roman Slyško, 35-ročný rodák zo Šale, ktorý na listine rozhodcov FIFA je od roku 2003. „O tom, že Ľuboš chce skončiť s aktívnou činnosťou som neoficiálne vedel už niekoľko hodín predtým ako to oficiálne oznámil na futbalový zväz. Preto oficiálne potvrdenie tejto informácie ma už neprekvapilo,“ povedal Slyško, ktorý Micheľom úzko spolupracuje už päť rokov.

„Ak mám dobre informácie, Ľuboš k tomuto kroku pristúpil po nedávnych konzultáciách so zahraničným odborníkom, s ktorým preberal svoj aktuálny zdravotný stav. Po jeho rade, že by si mal dať operovať obe nohy, alebo skončiť s aktívnou činnosťou, si Ľuboš vybral druhú možnosť,“ pokračoval cievny chirurg, ktorý s Micheľom a Balkom absolvoval niekoľko nezabudnuteľných semifinálových a finálových duelov v európskych pohárových súťažiach.

Ako Slyško ďalej priznal, správa o predčasnom ukončení spolupráce s Micheľom ho zasiahla ako blesk z jasného neba. „Po Ľubošovom odchode z domácej i medzinárodnej rozhodcovskej scény zostanem na listine medzinárodných rozhodcov ešte jeden rok. Takže v sezóne 2008/2009 by ma mali ešte delegovať na medzištátne stretnutia a zápasy Ligy majstrov či Pohára UEFA. Lenže o rok z tej listiny určite vypadnem, čo je pre mňa v tejto chvíli dosť demotivujúce. V trojici s Ľubošom Micheľom a Martinom Balkom sme toho v kariére dosiahli už veľmi veľa. Dostali sme sa na určitú pozíciu, ktorá mala vo svete svoju úroveň a povesť. A teraz je zrazu koniec,“ konštatoval Slyško. "Neviem, čo budem ako futbalový rozhodca ďalej robiť, lebo rozhodnutie Ľuboša Micheľa je ešte veľmi čerstvé a ešte sme o tom všetkom nestihli ani spolu hovoriť. Už pol dňa sa mu nemôžem dovolať, " dodal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

29,99
Sweet farebné tulipány

Sweet farebné tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk