Holandsko postúpilo do Kataru, Turecko si zahrá baráž

Futbalisti Holandska skompletizovali desiatku priamych postupujúcich z európskej kvalifikácie na MS 2022 v Katare. V utorňajšom záverečnom stretnutí G-skupiny zdolali v domácom prostredí Nórsko 2:0 a prvé miesto obsadili o dva body pred Tureckom, ktoré zvíťazilo v Čiernej Hore 2:1. Turci si zahrajú baráž, Nóri skončili na tretej priečke.

16.11.2021 22:56
holandsko Foto: ,
Zostava Oranjes na zápas proti Nórsku.

Holanďania mali pred posledným kolom dvojbodový náskok pred dvojicou najbližších prenasledovateľov. V priamej konfrontácii s Nórmi im stačila remíza. Turci ich v prípade rovnosti bodov mohli predstihnúť len v teoretickej rovine, keďže mali podstatne horšie skóre (+10 k +23).

V Rotterdame, kde hosťom chýbal zranený kanonier Erling Braut Haaland, zažehnali akékoľvek pochybnosti v závere duelu Steven Bergwijn a Memphis Depay. V Podgorici inkasovali Turci už vo 4. minúte a hoci výsledok otočili dvoma zásahmi, na prvenstvo mohli reálne pomýšľať jedine pri prehre Holandska.

Cristiano Ronaldo v zápase so Srbskom Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Cristiano Ronaldo počas zápasu so Srbskom.

V hre bola aj barážová miestenka v D-skupine, kde malo Fínsko na druhom mieste dvojbodový náskok pred Ukrajinou. Ten si neudržalo, v Helsinkách podľahlo úradujúcim majstrom sveta Francúzom 0:2, keď sa po zmene strán presadili Karim Benzema a Kylian Mbappe.

Ukrajinci uspeli v Bosne a Hercegovine 2:0 dvoma gólmi v druhom polčase. Francúzsko malo už pred týmto duelom priamy postup vo vrecku rovnako ako Belgicko v „éčku“, kde sa rozhodovalo o druhej a tretej priečke.

Wales ani Česko sa však o play off nemuseli obávať, keďže účasť by im aj v prípade horšieho umiestenia neušla na základe postavenia medzi víťazmi skupín Ligy národov 2020/2021.

Česku na druhé miesto nestačilo domáce víťazstvo nad Estónskom 2:0, Wales si ho udržal remízou na vlastnom štadióne s Belgickom 1:1. Na vedúci zásah hosťujúceho Kevina De Bruyneho odpovedal ešte v prvom polčase Kieffer Moore. Žreb play off je na programe v piatok 26. novembra.

Cristiano Ronaldo Čítajte viac Emócie po šoku v Lisabone: Ronaldo zadržiaval plač, Djokovič bol v tranze

D-skupina:

Fínsko – Francúzsko 0:2 (0:0)
Góly: 66. Benzema, 76. Mbappe

Bosna a Hercegovina – Ukrajina 0:2 (0:0)

Bilancia európskej kvalifikácie MS 2022:
priamy postup (10): Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Chorvátsko, Anglicko, Nemecko
účasť v baráži z druhého miesta (10): Portugalsko, Švédsko, Taliansko, Ukrajina, Wales, Škótsko, Turecko, Rusko, Poľsko, Severné Macedónsko
účasť v baráži na základe LN (2): Rakúsko, Česko

Viac na túto tému: #holandskí futbalisti