Okolo Diega sa množia otázniky. Lekári? Sanitky? Kto zlyhal?

Argentínska prokuratúra v piatok vyšetrovala okolnosti úmrtia legendárneho futbalistu Diega Maradonu a aj to, či nedošlo k zanedbaniu lekárskej starostlivosti. Informovali o tom zdroje z prostredia justície, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

28.11.2020 07:22
Italy Maradona Obit Reax Foto: ,
Iba šestnásťmesačný Andrea Cangiano si kope do lopty na Piazza Plebiscito v Neapole pri veľkej podobizni Diega Maradonu.
2

„Už teraz vidíme nezrovnalosti,“ povedal člen úzkej rodiny pre AFP. Maradona zomrel v stredu 25. novembra vo veku 60 rokov.

Maradonov právny zástupca Matias Morla už skôr vyzval na vyšetrovanie okolností a tvrdil, že sanitkám trvalo vyše pol hodiny, kým po tiesňovom volaní prišli k domu futbalovej hviezdy.

V predbežnej správe z pitvy sa uvádza, že Maradona zomrel v spánku v stredu na poludnie „na akútny pľúcny edém (opuch pľúc) a chronické zlyhanie srdca“.

Prokuratúra v Buenos Aires otvorila vyšetrovanie prípadu s názvom „Maradona, Diego. Určenie príčiny smrti“.

„Otvorili sme prípad, lebo to bol človek, ktorý zomrel doma, a nikto nepodpísal jeho úmrtný list. To neznamená, že existujú podozrenia alebo že došlo k pochybeniam,“ povedal zdroj z justície.

Diego Maradona na
		tréningu SSC Neapol.
Futbalové legendy -
		Diego Maradona a Pelé v...
+19Diego Maradona počas
		tlačovej konferencie po...

Svetoznámy argentínsky futbalista mal celodennú zdravotnú starostlivosť v dome v uzavretej rezidenčnej oblasti v meste Tigre, necelých 30 kilometrov od metropoly Buenos Aires – zotavoval sa tam po operácii zo začiatku novembra, pri ktorej mu odstránili krvnú zrazeninu v mozgu.

„Treba prešetriť, či robili, čo mali, alebo sa veľmi nenamáhali,“ povedal člen rodiny.

„Ošetrovateľka dala vyhlásenie prokurátorovi, keď prišiel v deň Diegovej smrti, potom svoje vyhlásenie rozšírila a nakoniec išla do televízie, kde poskytla informácie, ktoré jej podľa nej nanútili. Takže v jej tvrdeniach sú určité protirečenia,“ povedal blízky príbuzný.

Prokuratúra čaká na výsledky Maradonových toxikologických testov. Vyžiadala si aj jeho lekárske záznamy a záznamy z bezpečnostných kamier z okolia.

Zrejme posledným človekom, ktorý videl Maradonu živého, bol ďalší ošetrovateľ – a to v stredu na svitaní, uviedla v oznámení prokuratúra. Bolo to približne o 06.30 h, keď sa končila nočná služba v dome legendárneho športovca. Ošetrovateľ povedal, že Maradonu našiel ležať v posteli, a uistil sa, že spí a normálne dýcha.

Policajti sa snažia upokojiť ľudí, ktorí sa...
Policajti
		sa snažia upokojiť ľudí, ktorí sa...
+13Policajti a dav ľudí,
		ktorí sa prišli rozlúčiť...

Iná ošetrovateľka, ktorá bola v Maradonovom dome prítomná v čase jeho smrti, prokurátorom povedala, že ho počula „pohybovať sa po izbe“ okolo 07.30 h.

Podľa prokurátorov „Maradonova osobná sekretárka žiadala o lekársku pomoc“ o 12.17 h a sanitka spoločnosti + VIDA bola na mieste o 12.28 h. Zachytávajú to videozáznamy z mestskej štvrte.

Neskôr dorazili aj sanitky iných záchranných služieb.

Vyšetrovatelia takisto zistili, že Maradonov osobný lekár Leopoldo Luque zatelefonoval o 12.16 h na tiesňovú linku 911 a žiadal sanitku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Diego Maradona