Moravčík: Maradona bol futbalový básnik

27.11.2020 06:00
Diego Maradona
Diego Maradona v máji 1987 po zisku titulu s Neapolom. Autor: ,

Ľubomír Moravčík (55) bol oporou Československa na svetovom šampionáte v Taliansku 1990. Na ňom Argentína na čele s Maradonom obhajovala titul. Čs. futbalisti skončili vo štvrťfinále, vyradili ich Nemci, ktorí neskôr zdolali vo finále Argentínu.

Pamätáte si z tohto turnaja na Maradonu?

Príliš som ho na tomto šampionáte nesledoval. Koncentroval som sa najmä na svoje výkony a naše mužstvo. Ale toto nebol úplne Diegov šampionát. Vrcholom jeho kariéry boli majstrovstvá sveta štyri roky predtým. Bol som mladý futbalista a Maradonove kúsky som hltal ako divák. Bolo jasné, že toto je absolútna extratrieda.

Čo znamenal pre svetový futbal?

Po Pelém to bola druhá najväčšia futbalová ikona. Hráč, ktorý sa odlišoval od všetkých ostatných. Keby som to mal nejako porovnať, prvý bol Pelé, druhý Maradona, tretí Messi.

Diego Maradona na
		tréningu SSC
		Neapol.
Futbalové legendy -
		Diego Maradona a Pelé
		v...
+19Diego Maradona počas
		tlačovej konferencie
		po...

To sú podľa vás najlepší futbalisti histórie?

Aj mnohí iní boli fantastickí, Platini, Cruyff…, ale títo traja ešte výnimočnejší. Ovplyvnili svetový futbal, obohatili ho. Dokázali inšpirovať. Maradona ukazoval neskutočné veci. To sa nedá naučiť, to musí mať človek od Boha. Bola obrovská radosť sa na to pozerať. Zobral si loptu a riešil situácie, ako nik iný.

Bol to futbalový básnik a virtuóz. V roku 1986 by Argentína nezískala titul, keby nemala Maradonu. Najväčší hráči z výborných mužstiev urobili ešte lepšie tímy. Stačí, keď si pozriete jeho akcie. Z toho sa zastavuje rozum, čo dokázať vytvoriť.

Ako vnímate jeho aféry, rôzne prešľapy…?

To môže hodnotiť ten, kto ho dobre poznal. Myslím si, že život si užil, išiel v ňom naplno. Každý niekde vyrastal, vyvíjal sa, mal okolo seba rôznych poradcov. Mám pocit, že Diego nemal pri sebe vždy najlepších ľudí. To bol jeho hlavný problém.

Lionel Messi a Diego
		Maradona na MS
		2010.
Fotospomienka na 22.
		jún 1986. Diego
		Maradona...
+44Diego Maradona (v
		strede) počas
		úspešného...

Nespočíval len v ňom, ale v prostredí, ktoré ho formovalo. Ťahali ho niekde, kde nepatril. Samozrejme, niekto môže namietať, že mohol povedať – nie. To však nie je vždy jednoduché, okolie každého veľmi ovplyvňuje, podľahne mu. Dá sa to ilustrovať aj na príklade Messiho.

V akom zmysle?

Vedie úplne iný spôsob života. Možno nežije normálnym životom, lebo je izolovaný. Ale myslím si, že počúva ľudí, ktorí mu vedia dobre poradiť. A držia ho aj pri zemi. Maradonu nemal kto. A uletel. Bol superhviezda, ležal mu futbalový svet pri nohách, to sa potom stane. Videl som ho viackrát rozprávať, počul som jeho názory, vyzeral ako normálny, dobrosrdečný, kamarátsky, otvorený typ.

Mal som pocit, že bol dobrák. Taký ľahko podľahne nástrahám. Bol emotívny, vedel sa nadchnúť, rozplakal sa. Bol trochu blázon, takému človeku stačí málo, aby uletel. Vidím to zvonka, ale myslím si, že mu trochu chýbal racionálnejší pohľad. Nič to nemení na fakte, že ako futbalista bol fenomenálny.

Policajti sa snažia upokojiť ľudí, ktorí
		sa...
Policajti
		sa snažia upokojiť ľudí, ktorí
		sa...
+13Policajti a dav ľudí,
		ktorí sa prišli
		rozlúčiť...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#argentínski futbalisti #československí futbalisti #Diego Maradona #Ľubomír Moravčík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku