Vyslobodenie pre všetkých. Čišovského blízky popísal posledné dni obrancu

02.07.2020 12:18
Marián Čišovský
Marián Čišovský. Autor:

Obrovské trápenie. Takto by sa dalo nazvať nielen posledných šesť rokov života bývalého slovenského reprezentanta Mariána Čišovského, ale obzvlášť jeho posledné dni.

Pre český portál CNN Prima NEWS opísal posledné chvíle života niekdajšieho obrancu Humenného, Interu Bratislava, Artmedie Petržalka, či Viktorie Plzeň, jeho blízky.

„Posledné mesiace to už bolo pre všetkých veľmi, veľmi kruté. Marián už nemohol vôbec nič. Len ležal a žmurkal očami. Je strašné, čo poviem, ale pre všetkých je to svojím spôsobom vyslobodenie. Všetci si prežili doslova peklo,“ opísal zdroj, ktorý z dôvodu piety nechcel zverejniť svoje meno.

„Posledné štádium bolo veľmi dlhé. Skláňam sa pred ním, ako to zvládal, skláňam sa aj pred jeho manželkou Martinou, ktorá sa o neho do posledného okamihu života starala s neskutočnou láskou a obetavosťou,“ do­dal.

Marián
		Čišovský v súboji so Švédom
		Olom...
V súboji s
		Trnavčanom Mariánom  Tomčákom
		v...
+10Marián Čišovský v
		auguste
		2009.

Marián Čišovský poslednýkrát vydýchol v nedeľu ráno, šesť rokov potom, ako mu diagnostikovali zákernú chorobu – ALS – Amyotrofickú laterálnu sklerózu. Posledná rozlúčka s ním bude v piatok v Plzni. Očakáva sa – keďže je verejná – že na ňu dorazia davy fanúšikov.

Amyotrofická laterálna skleróza (skratka ALS, známa aj ako Lou Gehrigova choroba alebo choroba motoneurónov) je progresívne, smrteľné, neurodegeneratívne ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktorého výsledkom je degenerácia a strata mozgových a miechových motoneurónov, teda buniek centrálnej nervovej sústavy, ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby.

Kvôli tomu dochádza k postupnej svalovej slabosti až atrofii. Mozog nakoniec nie je schopný ovládať väčšinu svalov a pacient zostáva paralyzovaný, pri zachovaní psychických a mentálnych schopností.

Steve
		Gleason bol hráčom amerického
		futbalu....
Stefano
		Borgonovo bol taliansky futbalista,
		tri...
+8Rob Burrow je bývalý
		anglický ragbista.
		Napriek...

Prvým známym športovcov, o ktorom sa vedeli, že trpí týmto ochorením, bol slávny americký bejzbalista Lou Gehrig. Práve po ňom dnes mnohí ALS nazývajú aj Lou Gehrigovou chorobou.

Denník Pravda v sobotňajšej prílohe Víkend prinesie dvojstranu venovanú Mariánovi Čišovskému. Okrem spomienok trénera Jozefa Bubenka a bývalého spoluhráča Michala Ďuriša sa dočítate aj o Lou Gehrigovi, či holandskom futbalistovu Fernandovi Ricksenovi, ktorý podľahol tejto zákernej chorobe vlani.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Marián Čišovský #ALS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku