Nielen bez najväčších hviezd, no aj bez hráčov z lavičky či širšieho kádra. A za neprítomnosti trénera Jürgena Kloppa. Deti Liverpoolu dosiahli pamätný postup v anglickom FA Cup-e.

05.02.2020 09:07 , aktualizované: 09:39
Neil Critchley Foto: ,
Tréner rezervy Liverpoolu Neil Critchley s mladíkmi oslavuje postup do osemfinále FA Cup-u.

Nemecký tréner úradujúcich klubových majstrov sveta doprial sebe i kompletnému kádru skrátenú zimnú prestávku.

Klopp ju avizoval v predstihu, no plány mu skrížila senzačná remíza v šesťnásťfinále FA Cup-u na pôde treťoligového Shrewsbury. Pravidlá pohárovej súťaže hovoria, že v prípade remízy nasleduje opakovaný zápas. A ten mal narušiť dvojtýždňové voľno šampióna Ligy majstrov. Klopp však dovolenky nezrušil.

Liverpool poslal v utorňajšej odvete na trávnik najmladšiu základnú jedenástku v klubovej histórii. Vekový priemer hráčov dosiahol 19 rokov a 102 dní. Mladíkov viedol tréner rezervy Neil Critchley. Do základu nasadil siedmich tínedžerov, traja z nich debutovali v prvom tíme.

Čerstvo 19-ročný Curtis Jones sa stal najmladším kapitánom v histórii FC Liverpool. Mužstvo doviedol k víťazstvu 1:0, keď vlastným gólom zo 75. minúty rozhodol obranca Shrewsbury Ro-Shaun Williams.

Jürgen Klopp mal triumf The Reds sledovať doma na notebooku. „Chlapcom poslal odkaz cez polčas a taktiež po zápase,“ prezradil Critchley. Okrem Kloppa povzbudzoval mladíkov aj veterán prvého tímu James Milner.

„Deň pred zápasom s nami trénoval. Požiadal ma, aby mohol prísť pred stretnutím do šatne. Chlapcom radil a bol veľmi emotívny. Počas zápasu som počul jeho hlas. Nedokážem mu dostatočne poďakovať za podporu,“ doplnil Critchley.

Kloppovi plán vyšiel. Káder prvého mužstva si oddýchol, deti zabezpečili Liverpoolu postup do osemfinále. Dve zelené fajky na dve prázdne políčka.

Mnohým sa však toto rozhodnutie nepáčilo. Klopp podľa kritikov neprejavil dostatok rešpektu najstaršej klubovej súťaži sveta ani samotnému súperovi. Keď už šetril hviezdy, nemal aspoň on chýbať na lavičke.

„Klopp je manažér, môže postaviť akýkoľvek tím chce. No mne sa to nepáčilo, mal sedieť na lavičke a podporovať mladíkov,“ povedal pre BBC najlepší strelec v histórii Premier League Alan Shearer.

Nadšení neboli ani hráči Shrewsbury, ktorí v zápase ich doterajších kariér chceli čeliť Liverpoolu v najsilnejšom zložení. Na druhej strane, už proti mladíkom boli slabším tímom na ihrisku, ani raz nevystrelili na bránku.

Liverpool čaká v ďalšom kole výjazd do Londýna proti Chelsea. Klopp okrem iného motivoval mladíkov, že v dueli proti Shrewsbury si môžu vybojovať príležitosť v ďalšom kole. Uvidíme niektorého z tínedžerov na trávniku, keď Liverpool nastúpi v plnej zbroji?

Do ďalšieho kola postúpil aj Newcastle. Na pôde Oxfordu zvíťazil 3:2 po predĺžení, brankár Martin Dúbravka odpočíval. Wayne Rooney prispel gólom k postupu Derby County cez Northampton. V osemfinále vyzve svoj bývalý klub Manchester United.

Viac na túto tému: #FC Liverpool #Jürgen Klopp #FA Cup #Neil Critchley