Štvrtý titul v znamení rekordov. Futbalistky USA sú opäť majsterkami sveta

, 07.07.2019 19:14, aktualizované: 21:05
USA, futbalistky, trofej
Americké futbalistky s majstrovskou trofejou. Autor: ,

Futbalistky USA sa stali po štvrtý raz v histórii majsterkami sveta. V nedeľňajšom finále vo francúzskom Lyone zvíťazili nad Holandskom 2:0 a obhájili titul z MS 2015 v Kanade.

O triumfe Američaniek nad úradujúcimi majsterkami Európy rozhodli v druhom polčase gólmi Megan Rapinoeová a Rose Lavelleová.

Finále MS žien:

USA – Holandsko 2:0 (0:0)
Góly: 61. Rapinoeová (11 m), 69. Lavelleová, rozhodovala: Frappartová (Fr.) ŽK: Dahlkemperová Spitseová, van der Gragtová
USA: Naeherová O'Harová (46. Kriegerová), Dahlkemperová, Sauerbrunnová, Dunnová Mewisová, Ertzová, Lavelleová Heathová, Morganová, Rapinoeová (79– Pressová)
Holandsko: van Veenendaalová van Lunterenová, Dekkerová (73. Van de Sandenová, van der Gragtová, Bloodworthová Groenenová, van de Donková, Spitseová Beerensteynová, Miedemaová, Martensová

Američanky nastúpili na finálový duel v úlohe favoritiek a od úvodných minút mali územnú prevahu. Nedokázali však nájsť recept na prekonanie brankárky van Veenendaalovej. Najväčšiu šancu v prvom polčase mala v 39. minúte Morganová, ktorej hlavičku vyrazila van Veenendaalová na žrď.

V 59. minúte sa po kontakte s van der Gragtovou ocitla v šestnástke na zemi Morganová. K slovu sa dostal VAR a francúzska rozhodkyňa Frappartová po opakovanom zhliadnutí situácie ukázala na biely bod.

Rapinoeová jedenástku premenila a jubilejným 50. gólom v národnom tíme ukončila neprestrieľnosť brankárky van Veenendaalovej, ktorá trvala 338 minút. Americká kapitánka sa spolu s Morganovou a Angličankou Ellen Whiteovou stali so šiestimi gólmi najlepšími strelkyňami turnaja.

Rapinoeovú navyše vyhlásili za najlepšiu hráčku šampionátu. „Neuveriteľné, neviem, čo povedať,“ uviedla americká reprezentantka. „Sme asi šialené a to z nás robí výnimočný tím. Pre víťazstvo urobíme čokoľvek a nikdy sa nevzdávame,“ dodala.

Megan Rapinoevá so spoluhráčkami po góle vo...
Megan Rapinoevá so spoluhráčkami po góle vo finále MS futbalistiek v Lyone. Autor: SITA/AP, Francisco Seco

V 69. minúte spečatila triumf herne lepších Američaniek po individuálnej akcii Lavelleová.

„Ona je hviezda. Žiadna vychádzajúca hviezda, ale už teraz je skutočná, naozajstná hviezda,“ povedala na adresu 24-ročnej Lavelleovej Rapinoeová.

Američanky si upevnili pozíciu najúspešnejšieho tímu v histórii šampionátov, zatiaľ čo Holanďanky pri druhej účasti na majstrovstvách zaznamenali najlepší výsledok. Pred štyrmi rokmi skončili v osemfinále.

„Súper bol lepší, ale máme mladý tím, ktorý ďalej porastie. A tiež prvýkrát budeme hrať na olympiáde,“ uviedla trénerka Holandska Sarina Wiegmanová.

Američanky navyše na turnaji vo Francúzsku dali rekordných 26 gólov a dvanástou výhrou za sebou vylepšili aj rekordnú sériu na majstrovstvách sve­ta.

„Je to jednoducho chémia. Hráčky do tohto turnaja dali srdce i dušu a zapísali sa do histórie,“ povedala koučka Jill Ellisová, ktorá ako prvá trénerka získala dva tituly.

TV Pravda: Je zavedenie VAR-u finančné náročné? Koľko percent rozhodcovských chýb vie tento systém odhaliť? Aj na to odpovedá Marián Ružbarský, predseda komisie rozhodcov SFZ.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.